50 év töretlen rock 'n' roll
Már 2011 is úgy telt, hogy mindenki azt találgatta, mit fog a Rolling Stones csinálni a fennállásának 50. évfordulóján, de még most sem tiszta pontosan mit akar a zenekar, ha egyáltalán akar valamit. Annyi biztos csak, hogy júliusban leülnek egyet beszélgetni Londonban, hogy kitalálják mivel is ünnepelhetnék ezt a fél évszázadot. A rajongók lemezben és turnéban is reménykednek, és Keith Richards alapító-gitáros szerint egyik sem lehetetlen. Mi viszont addig képekben is áttekintjük meg a most 50 éves rockzenekar sikerekkel és botrányokkal, drogokkal és nőkkel teli példátlan karrierjét.
A Rolling Stones klasszikus felállása 1964 telén Londonban. Balról jobbra: Mick Jagger, Charlie Watts, Bill Wyman, Keith Richards és Brian Jones. A képen nincs rajta Ian Stewart alapító-billentyűs, aki ekkor már csak mint kiegészítő zenész szerepelt a csapatban. Richards szerint Stewart nélkül nem lett volna Rolling Stones, de érezte, hogy nem illik bele a zenekari képbe, így magától félreállt. (Fotó:
Terry O'neill / Europress / Getty)
A Rolling Stones 1962. július 12-én adta fennállásának első koncertjét a londoni Marquee Clubban The Rollin' Stones néven. Kizárólag feldolgozásokat játszottak olyan zenészektől, mint Chuck Berry vagy Bo Diddley, illetve a Chicago blues nagyjai. (Fotó:
Gab Archive / Europress / Getty)
A Rolling Stones egy tévéfellépés próbáján 1964-ben. Ekkor még nem voltak klipek, a zenekarok az ilyen fellépések alkalmval növelték rajongótáborukat. (Fotó:
Terry O'neill / Europress / Getty)
Keith Richards pihen. Önéletrajzi könyvében a gitáros elárulja, hogy a hetvenes években volt olyan időszak is az életében, hogy napokig nem aludt, azt sem tudta milyen napszak van, és csak zenélt folyamatosan. Persze az ébrenléthez több zacskónyi drogra is szüksége volt, de ez a legtöbbször nem jelentett gondot a számára. (Fotó:
Terry O'neill / Europress / Getty)
Stúdiófelvétel a korai években. Később a zenekar rengeteget kísérletezett a lemezfelvételekkel. Az 1972-es Exile on Main St. lemezük nagy részét például egy sokhelyiséges villában vették fel a franciaországi Côte d'Azurön, ahol néha azt sem tudták, ki melyik szobában zenél éppen. Pihenésképpen pedig átugrottak motorcsónakkal Olaszországba reggelizni. (Fotó:
Terry O'neill / Europress / Getty)
Brian Jones és Keith Richards a backstage-ben bohóckodik 1964-ben. Ekkor még majdhogynem ártatlan volt a zenekar, nyoma sem volt a későbbi, drogokkal teli életnek. (Fotó:
Jeremy Fletcher / Europress / Getty)
Pár év alatt csaknem akkora mánia alakult ki a Rolling Stones, mint a Beatles körül. Ez a rajongói hisztériában is majdnem ugyanúgy nyilvánult meg, még ha nem is volt a Beatles után ez akkora újdonság. A képen a csapat New York-i közönségét kell visszatartani a rohamtól. (Fotó:
William Lovelace / Europress / Getty)
Brian Jones gitáros egy 1964-es londoni fellépésen. Jones alapítótagja volt a Rolling Stonesnak, de a sztársággal járó nyomást és drogokat nem bírta olyan jól mint a többiek. 1969-es kiszállása előtt néha mintha ott sem lett volna a színpadon, vagy egyáltalán nem játszott, vagy össze vissza pengetett. Júniusban lépett ki a csapatból, júliusban pedig holtan találták házának medencéjében. Ő az egyik híres tagja az úgynevezett 27-esek klubjának, mivel ő is 27 éves korában halt meg, ahogy később Jim Morrison, Jimi Hendrix és Kurt Cobain is. (Fotó:
John Hoppy Hopkins / Europress / Getty)
Brian Jones és Keith Richards a sydneyi tengerparton 1965-ben. A zenekar első korszaka a megállás nélküli munkából állt. Volt, hogy évente három lemezt is kiadtak, plusz folyamatosan turnéztak. Ebből csak a hetvenes években vettek vissza, amikor már egymás társaságát sem élvezték annyira. (Fotó:
Keystone / Europress / Getty)
Mick Jagger 1967-ben, amint éppen szállítják a börtönbe három hónapos büntetésére. Nem nehéz kitalálni, illegális drogokat találtak nála, és a letöltendő mellé 300 fontos bírságot is kapott. (Fotó:
Stanley Sherman / Europress / Getty)
Nico és Brian Jones 1967-ben. Jonest mondták a Rolling Stones legstílusosabb tagjának, így nem meglepő hogy az Andy Warhol mellől ismert Nicóval is jó kapcsolatot ápolt. A modell-énekesnőt egyébként leginkább a Velvet Undergrounddal közös lemezéről lehet ismerni. (Fotó:
Gab Archive / Europress / Getty)
Egy különleges promófotó 1966-ból a klasszikus felállással. (Fotó:
Lamedia Collection/sunshine / Northfoto)
Paul McCartney és Mick Jagger várja a vonat indulását a londoni állomáson 1967-ben. A hatvanas években nem lehetett egyszerre Beatles- és Rolling Stones-rajongónak lenni. Előbbi általában a jólneveltek, utóbbi pedig a lázadók zenekara volt, de ezt sokak szerint csak a sajtó aggatta rájuk, ugyanis az igazán balhés utcagyerekek a Beatlesben voltak. A két csapatot egyébként baráti kapcsolat fűzte egymáshoz. (Fotó:
Victor Blackman / Europress / Getty)
Nagyjából így képzel el az ember egy klasszikus Stones-partit, csak a tortakrém helyett kokain fedne mindent. A kép amúgy a Beggars Banquet lemez megjelenési buliján készül 1968-ban Londonban. (Fotó:
Douglas Miller / Europress / Getty)
A zenekar épp a Let It Bleed lemezt rögzíti 1969-ben. Keith Richards és Mick Jagger szerzőpárosát a Lennon-McCartney duóhoz szokás hasonlítani, bár Jaggerék jóval több dalt szereztek ténylegesen együtt, mint Lennonék. (Fotó:
Robert Altman / Europress / Getty)
Mick Jagger és barátnője, Marianne Faithfull 1969-ben, amint épp a bíróságot hagyják el, ahol egy marihuána birtoklási ügyben jártak. Faithfull személye nem csak érzelmileg, de zeneileg is szorosan összefonódott a Stonesszal. Első jelentős kislemezének dalát Jagger és Richards szerezte még 1964, de ő is közreműködött később a Stones albumain. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
A Rolling Stones közönsége egy 1969-es ingyenes koncerten a londoni Hyde Parkban. A fellépést az akkor elhunyt Brian Jones gitárosnak ajánlották. (Fotó:
Reg Burkett / Europress / Getty)
A Rolling Stones 1969-es felállása Mick Taylor gitárossal (balról a második). Taylor öt évig volt a csapat tagja, de Keith Richards szerint soha nem illett igazán közéjük, bármennyire is jó zenész volt. Taylor amúgy Richards életvitelét és szerzőként való háttérbe szorítását nevezte meg kilépése okának. (Fotó:
L. Trievnor / Europress / Getty)
Az egyik legnagyobb botrány a Rolling Stones körül a csapat által szervezett 1969-es altamonti koncert volt, amire a zenekar a hírhedt Hells Angels motorosbandát hívta biztonsági személyzetnek. A gangtagok az egész fesztivál alatt agresszíven viselkedtek, majd a Stones koncertjén együk agyonszúrta a 18 éves Meredith Huntert, aki pisztollyal hadonászott az első sorban. (Fotó:
Lamedia Collection/sunshine / Northfoto)
Bármilyen hihetetlen ez ma már, de Keith Richards gitáros a zenekar indulásához képest elég későn lett a drogok rabja. Amikor viszont elmerült a tudatmódosítókban, lényegében bármi jöhetett neki. Saját bevallása szerint csak azért él ma is, mert kizárólag minőségi cuccot fogyasztott mindig is. Azt viszont sokat. (Fotó:
Gijsbert Hanekroot /sunshine / Northfoto)
A Rolling Stones 1969-ben Keith Richards nélkül egy pucér, Angel nevű nővel egy kaliforniai villában, készülve az amerikai turnéjukra. A drogok mellett a Stones tagjai a nőügyeikről is hírhedtek voltak. Ugyan volt mindegyiküknek hivatalos barátnője folyamatosan, ám ez nem akadályozta meg őket abban sem, hogy egymás partnerét vigyék ágyba. (Fotó:
Terry O'neill / Europress / Getty)
A Rolling Stones egy 1971-es koncerten. Keith Richards gitáros bármennyire is haragban volt Mick Jaggerrel az évek során, azt sosem vitatta, hogy az énekes a világ egyik legjobb frontembere, és bármilyen színpadon képes eladni a zenekart. (Fotó:
David Redfern / Europress / Getty)
Mick Jagger és Bianca Perez Morena de Macias közvetlenül az esküvőjük után. Jaggernek négy nőtől hét gyermeke született, de a nőügyeiből egy külön könyvet lehetne írni. Sőt, újabban még David Bowie-val is összehozták, szóval ki tudja hány szeretője volt a frontembernek. (Fotó:
Lichfield / Europress / Getty)
Keith Richards és Ron Wood 1975-ben. Richards önéletrajzi könyvében bevallja, hogy igazából azért döntöttek 1975-ben Wood bevétele mellett, mert a gitáros is angol. Na meg persze már jóval a beszállása előtt is együtt szívtak Richards házában. (Fotó:
Christopher Simon Sykes / Europress / Getty)
A Rolling Stones közönsége az 1975-ös amerikai turnén. (Fotó:
Christopher Simon Sykes / Europress / Getty)
Mick Jagger és a közönség 1975-ben. (Fotó:
Christopher Simon Sykes / Europress / Getty)
Bianaca Jagger bal lábfeje és backstage belépője 1975-ben. (Fotó:
Christopher Simon Sykes / Europress / Getty)
Keith Richards természetesen nem csak drogozott, hanem ivott is. Itt épp a színpadon egy 1975-ös koncerten. (Fotó:
Christopher Simon Sykes / Europress / Getty)
Mick Jagger egy 1978-as koncerten Atlantában. (Fotó:
AFP)
Mick Jagger és Jerry Hall modell 1979-ben Párizsban. Hall volt Jagger második felesége, aki négy gyermeket is szült neki. 1999-ben váltak el. (Fotó:
Eric Ryan / Europress / Getty)
A müncheni Olimpia Stadion kivetítője 1982-ben: "Ez csak rock 'n roll, de mi szeretjük." (Fotó:
Denis O'regan / Europress / Getty)
Százezer rajongó előtt pózol Mick Jagger a Rolling Stones amerikai turnéjának Los Angeles-i állomásán 1981-ben. (Fotó:
George Rose / Europress / Getty)
Mick Jagger a Rolling Stones 1981-es amerikai turnéjának chicagói állomásán. (Fotó:
Paul Natkin / Europress / Getty)
A Rolling Stones 1990-es felállása. Balról jobbra: Bill Wyman basszusgitáros, Charlie Watts dobos, Mick Jagger énekes, Ronnie Wood és Keith Richards gitárosok. Wyman 1993-ban szállt ki a zenekarból, a helyére nem vettek be állandó basszusgitárost. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
Ron Wood és Keith Richards gitárosok 2006-ban a színpadon az A Bigger Bang lemez turnéján. A körút 2007-es befejezése óta nem koncertezett a Rolling Stones, és lemezt sem adtak ki. A mostani 50. évforduló alkalmából viszont minden lehetséges. (Fotó:
Mj Kim / Europress / Getty)
A Martin Scorsese által rendezett Shine The Light film 2008-ban került a mozikba. A hozzá való zenei anyagot a Stones 2006-os, New York-i, Beacon Theatre-beli koncertjén vették fel. A zenekarról az 50. évforduló alkalmából is készül dokumentumfilm, és ehhez még a csapat is elkezdett próbálni újra. (Fotó:
Michael Kappeler / AFP)
Rovataink a Facebookon