Ma 15 éve halt meg a szívek királynője
Lady Diana a királyi család legnépszerűbb tagja volt, közkedvelt státusza azután is megmaradt, hogy elhagyta Károly herceget. A walesi hercegné sokat tett a taposóaknák elleni harcban, támogatta a szegényeket és a betegeket. Halála sokakban a mai napig is kérdéseket vet fel, akár a brit titkosszolgálat is felelős lehet.
Diana Frances Spencer 1961. július 1-én született Norfolkban. Anyai részről ír, amerikai, angol és skót felmenőkkel rendelkezett, de apai ágon egészen a XVII. században uralkodott II. Károly angol királyig vissza lehetett vezetni a családfáját. Szülei házasságtörés miatt elváltak, Diana és öccse felügyeletét apjuk kapta meg. (Fotó:
Central Press / Europress / Getty)
Életében a legnagyobb fordulatot az 1980-as év hozta el, amikor Károly, walesi herceggel kezdett találkozgatni. Károly szerelmi élete mindig is téma volt a médiában, így a 19 éves lányra hirtelen óriási sajtófigyelem terelődött. Ezen a fotón Earls Court-i lakásáról hajt el új Minijén. (Fotó:
Tom Stoddart Archive / Europress / Getty)
A királyi család számára rendkívül fontos volt, hogy Károly betartsa az 1707-es trónutódlási törvényt felesége kiválasztásakor. A jövendőbeli walesi hercegnének és királynének hajadonnak, arisztokrata származásúnak és protestáns hitűnek kellett lennie. Diana az összes kitételnek megfelelt. Károlyra egyébként a harmincas évei elején nagy nyomást gyakorolt a királyi család a házasság ügyében. Eredetileg Diana nővérével is randevúzott. (Fotó:
Bob Thomas/popperfoto / Europress / Getty)
Lady Diana és anyósa, II. Erzsébet kapcsolata mindig is viharos volt. A walesi hercegné szabados gondolkodású volt, és a hagyományokkal szakítva nevelte gyermekeit, amit a gyakorlatias és konzervatív királyné sosem nézett jó szemmel. Kettőjük párharcát még Diana halála sem zárta le, hiszen Erzsébet nem vehette fel a versenyt a hercegnő népszerűségével. (Fotó:
Dirck Halstead / Europress / Getty)
Diana természetes és bájos nő volt, aki nagyon hamar elnyerte a britek tiszteletét. Az emberek Diana iránti rokonszenve halála után is töretlen maradt. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
Károly és Diana 1981. július 29-én házasodott össze a Szent Pál székesegyházban. Feltételezések szerint világszerte közel 750 millió ember nézte végig a szertartást.
(Fotó:
Princess Diana Archive / Europress / Getty)
Diana hercegnő esküvői ruhája 9000 fontba került, ez mai összegre átszámolva majdnem 26 000 font, vagyis több mint 9 millió forint. A csipkék és fodrok mellett a ruhát 10 000 gyöngy is ékesítette. Károly a hagyományos tengerészeti egyenruhát viselte. (Fotó:
AFP)
A királyi esküvő óriási esemény volt az angolok számára. Ezen a fotón egy lelkes fiatalember Union Jackes pólóba öltözve ünnepel a Trafalgar tér szökőkútjában. (Fotó:
Keystone / Europress / Getty)
Az esküvő után a pár a Waterloo pályaudvarról Broadlandsbe utazott, ahol a nászéjszakájukat töltötték. Ezután Gibraltárra repültek, ahol egy 11 napos Földközi-tengeri körúton vettek részt. A nászút során meglátogatták Egyiptomot, Tunéziát, Görögországot és Szardíniát is. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
Diana első hivatalos walesi látogatásán szakadó esőben halad el az ünneplő tömeg előtt. A háttérben az esernyőt Anne Beckwith-Smith, a hercegnő udvarhölgye tartja. (Fotó:
Tim Graham / Europress / Getty)
A királyi család 1982-ben. A baloldalon II. Erzsébet királynő és Fülöp, Edinburgh hercege, tőlük jobbra a már terhes Diana hercegnő és Károly herceg. A fotó két nappal a Falklandi háború hivatalos lezárása előtt, június 12-én készült. (Fotó:
Anwar Hussein / Europress / Getty)
A terhes Diana és II. Erzsébet Károly herceg egyik lovaspólómeccsére látogatott ki. 1982 januárjában Diana elesett egy lépcsőn és csúnya zúzódásokat szerzett, de a magzata nem sérült meg. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
Vilmos herceg 1982. június 21-én látta meg a napvilágot. A fényképen a királyi család már a herceg keresztelőjére készül, Dianát II. Erzsébet, apósa, Fülöp herceg, férje, Károly herceg és a királynő édesanyja, az akkor már 82 éves Erzsébet anyakirályné fogja közre. (Fotó:
Tim Graham / Europress / Getty)
Ausztrália kietlen, sivatagos belső területein számos település túl kicsi ahhoz, hogy iskolát építsen magának, ezért az ottani gyerekek már egészen kis koruktól kezdve levelező oktatásban részesülnek. Diana a kontinens közepén fekvő Alice Springsbe látogatott el 1983-ban, ahol ilyen távoktatásban részesülő gyerekek hada fogadta őt. (Fotó:
Princess Diana Archive / Europress / Getty)
Díjnyertes fénykép a királyi párról, 1983 novemberéből. (Fotó:
Manchester Daily Express / Europress / Getty)
Károly, Diana és a kis Vilmos herceg. A sajtó kritikával illette Dianát, amiért első nagyobb, ausztráliai és új-zélandi körútjára magával vitte Vilmost. A hercegnő később azt mondta, nem akarta magával vinni a gyermekét, Malcolm Fraser, ausztrál miniszterelnök javasolta, hogy Vilmos is utazzon a távoli kontinensre. (Fotó:
Keystone / Europress / Getty)
Diana virágot kap egy kislánytól, miután meglátogatott egy angliai magániskolát. Walesi hercegnőként Diana számos jótékonysági megmozdulásban vett részt, amibe beletartozott az iskolák látogatása és a fiatalok segítése is. Később Diana éppen erről a jótékony viselkedéséről és önzetlenségéről lett híres világszerte. (Fotó:
John Downing / Europress / Getty)
Az 1985-ös Live Aid alatt Károly herceg a főszervező Bob Geldoffal, David Bowie pedig a Queen két tagjával, Brian May gitárossal és Roger Taylor dobossal súg össze, miközben Diana magányosan szemléli az eseményeket. A fotó jól jelképezi a házaspár nyolcvanas évek végi elhidegülését. (Fotó:
Dave Hogan / Europress / Getty)
Jótékonysági megmozdulásainak részeként Diana a londoni Brixtonban tartott oktatási programot is meglátogatta 1986-ban. Walesi hercegnőként közel 100 jótékonysági alap munkáját segítette, de válása után is kitartott a hajléktalanok, a leprában és AIDS-ben szenvedők mellett, de tovább támogatta a balett oktatást is (Fotó:
Popperfoto / Europress / Getty)
Diana és Károly második gyermeke, Harry herceg 1984. szeptember 15-én látta meg a napvilágot. A hercegi pár ekkor még ideális családnak tűnt, de a kapcsolatuk hamarosan kezdett megromlani. (Fotó:
Tim Graham / Europress / Getty)
Lady Diana Highgrove-i otthonának küszöbén, 1986-ban. (Fotó:
Tim Graham / Europress / Getty)
Hercegnőként is szívesen hódolt egyik szenvedélyének, a síelésnek. Ez a hivatalos fotó 1987 februárjában Klostersben, Svájcban készült. Nem sokkal Károly herceggel kötött eljegyzése előtt egy síbaleset miatt három hónapra kénytelen volt felhagyni táncoktatói munkájával. (Fotó:
Princess Diana Archive / Europress / Getty)
Csókkal és díjjal jutalmazza Károlyt egy pólómeccs után. A házaspár között itt még látszólag minden rendben van. (Fotó:
Tim Graham / Europress / Getty)
1990-es devoni látogatása során Dianát újra gyerekek hada fogadta. A Catherine Walker által tervezett ruha azt sugallja, mintha a hercegnő szándékosan öltözött volna össze a több száz apró brit lobogóval. (Fotó:
Princess Diana Archive / Europress / Getty)
Diana igyekezett modern és haladó szellemben nevelni fiait, akik mindent megkaptak anyjuktól. 1991 áprilisában hármasban síelnek Ausztriában, de a két herceg eljutott Disneylandbe is, és gyakran étkeztek McDonald’s éttermekben. (Fotó:
Princess Diana Archive / Europress / Getty)
1991 júliusában Diana teljesen elázott, miután Luciano Pavarotti szabadtéri koncertjét a Hyde Parkban elöntötte az eső. (Fotó:
Tim Graham / Europress / Getty)
Az 1991 októberében, Kanadában készült fotón már érezni a hercegi pár elhidegülését. Viszonyuk a kilencvenes évek elejére menthetetlenül megromlott. Károly rövidesen volt szeretőjével, Camilla Parker–Bowles-szal kezdett találkozni, míg Diána lovasoktatójával, James Hewitt-tal randevúzgatott. (Fotó:
Tim Graham / Europress / Getty)
A hercegnő és két fia ellátogattak a Thorpe Parkba is, a Surrey-ben található szórakoztató komplexumba, ahol ugyanúgy szórakoztak, akár egy átlagos angol család. (Fotó:
Duncan Raban / Northfoto)
Diana és Károly 1992-ben megromlott kapcsolata miatt szétköltözött, a hercegné 1993-ban hivatalosan visszavonult a nyilvánosságtól. Népszerűsége azonban nem csökkent, így 1995 szeptemberében látogatást tett a Királyi Légierő Lincolnshire-ben lévő bázisán. (Fotó:
Princess Diana Archive / Europress / Getty)
1995. november 20-án a hercegnő interjút adott otthonában a BBC-nek, amiben beszélt a királyi családdal való kapcsolatáról és magánéletéről. A válást hivatalosan még nem mondták ki, de ekkor már harmadik éve élt külön Károlytól. A szakításuk után a sajtó érdeklődése még jobban megnőtt Diana iránt, ezen a képen például a fotósok a Harbour Club falára felmászva próbálják lencsevégre kapni a hercegnőt. (Fotó:
Kgc-22 / Northfoto)
1996. augusztus 28-án hivatalosan is kimondták Diana és Károly herceg válását. A hercegnő azon a napon egyedül indult haza, a mindenre elszánt fotósokat a rendőrségnek kellett visszatartania. (Fotó:
Martin Godwin / Europress / Getty)
Bár már nem volt kötelessége, Diana továbbra is részt vett a jótékonysági munkában. Külön hangsúlyt fektetett az AIDS-ben és leprában szenvedők megsegítésére. 1997-ben Angolába is ellátogatott, ahol a taposóaknák felszedését szorgalmazta. Valószínűleg nagy szerepe volt az ottawai egyezmény aláírásában, mely megtiltotta a gyalogsági aknák alkalmazását. Az egyezményt csak Diana halála után írták alá. (Fotó:
Tim Graham / Europress / Getty)
1997-ben megdöbbentette a nyilvánosságot, hogy az egyiptomi Dodi al-Fayed lett Diana új barátja, miután szakította a pakisztáni Hasnat Khannal. Dodi a milliomos Mohamed Al-Fayed fia volt. A fotó röviddel a pár halála előtt készült, St. Tropezben. (Fotó:
Eric Ryan / Europress / Getty)
A végzetes párizsi éjszakán négyen ültek a Dianát szállító Mercedesben. A sofőr Henri Paul volt, mellette Diana testőre, Trevor Rees foglalt helyet, aki mögött Diana a kocsi hátsó ablakán nézett ki. Valószínűleg a kocsit üldöző paparazzikat figyelte. A fotón nem látszik a Paul mögött helyet foglaló Dodi.
Az 1997. augusztus 31-én bekövetkezett súlyos balesetben a Dianát szállító Mercedes a párizsi Alma-rakpart alagútjában súlyosan összetört. A balesetet a hivatalos jelentések szerint a sofőr, Henri Paul ittas állapota okozta. Az ütközés egyetlen túlélője Trevor Rees, testőr volt, aki azonban semmire sem emlékszik a balesetből. (Fotó:
Pierre Boussel / AFP)
Dianát világszerte több millió ember gyászolta. A tömegek szimpatizáltak a konzervatív királyi családba bekerülő egyszerű és bájos lánnyal. II. Erzsébet ridegen fogadta a híreket, de a nép egyértelműen Diana mellett állt. Végül a királynő a lakosság nyomására kénytelen volt engedni, hogy Dianát királyi pompával temessék el. (Fotó:
Steve Eason / Europress / Getty)
A temetési szertartáson egész Anglia lerótta tiszteletét Diana előtt, még a biztonságra ügyelő egyik rendőrnő is elérzékenyült. A temetési szertartást több millió ember követte a televízión keresztül. (Fotó:
Princess Diana Archive / Europress / Getty)
II. Erzsébet Diana halála után rádöbbent arra, mennyire nagy ereje van a népnek. Korábbi tartózkodó álláspontját kénytelen volt megváltoztatni, hogy megőrizze a saját és a királyi család népszerűségét. (Fotó:
Thomas Coex / AFP)
Diana koporsója előtt volt férje és két fia is főt hajtott. Diana fiai fiatal koruk ellenére jól tűrték a gyászt, Vilmos egyetlen könnycseppet sem ejtett a nyilvánosság előtt. (Fotó:
Ian Waldie / AFP)
Diana halálának tízedik évfordulóján szintén tömegek emlékeztek meg a hercegnőről 2007-ben. Sokan a mai napig sem értik, miért nem vonták felelősségre a Diana Mercedesét üldöző motoros paparazzikat. Születtek már összeesküvés-elméletek is, melyek szerint Diana meggyilkolását a brit titkosszolgálat tervelte ki, míg Dodi apja, Mohamed al-Fayed 15 év után is politikai gyilkosságról beszél. (Fotó:
Carl De Souza / AFP)
Rovataink a Facebookon