Critical Mass az illegalitástól a sztárságig
Több tízezren bicikliznének együtt szeptember 22-én Budapesten, ha a szervezők váratlanul nem vetettek volna véget a nyolc éve tartó sikersorozatnak. Nézze meg a mozgalom indulását a Trabantok közül, továbbá hogy melyik politikussal voltak hajlandók kezet rázni a szervezők, és mi volt az a pillanat, amikor elsírták magukat. Archív képek és lenyűgöző fotók a budapesti biciklizés hőskorától a jelenig.
Bár a Critical Mass nem magyar találmány, hanem harcos biciklisek demonstrációja, a felvonulás Budapesten vált olyan népszerűvé, hogy a város egyik nevezetességeként emlegetik. (Fotó:
Bakró-Nagy Ferenc / Index)
A CM 2004-es indulása után hamar népszerűvé vált , és évente kétszer több tízezer kerékpáros gyűlt össze a közös tekerésre. (Fotó:
Földes András / Index)
A budapesti biciklis mozgalom nem a sport, hanem az underground világából indult. A kilencvenes évek elején két alteros zenész és életművész, Spenót és Lackó találták ki, hogy biciklis futár céget indítanak, olyat, amilyet nyugat-európai kalandozásaik idején láttak. Akkoriban nem volt mobil, a Tilos az Á nevű szórakozóhelyen várták a hívásokat. A lassan beinduló cég körül jelentek meg azok a szintén az ellenkultúrából érkező srácok, akik akaratlanul is a mozgalom alapítótagjai lettek. (Fotó:
CM archív / Index)
Lökést adott a szubkultúra szerveződésének, hogy 2001-ben Budapesten rendezték a biciklisfutárok világbajnokságát. A spontán eseményekben gazdag verseny utolsó napján a versenyzők és barátaik átkerekeztek az Árpád hídon, ahol a lelkes nemzetközi tömeg váratlanul megállt, a futárok a fejük fölé emelték biciklijeiket, miközben azt kántálták: Budapest, is the best. Ez a momentum került fel a CM plakátjára, és innen eredeztethető, hogy a CM-ek bicikliemeléssel zárulnak. (Fotó:
Földes András / Index)
Az első CM matricája. Tervezte Bernáthy Zsigmond. (Fotó:
CM archív / Index)
Az első Critical Mass egy archív képen. A kerékpárosok elfértek egy fél sávban. (Fotó:
CM archív / Index)
Öt évvel később már annyi résztvevő volt, hogy a menet körbeért. Az Erzsébet-hídon egyszerre mennek oda- és visszafelé a felvonulók, elfoglalva az összes sávot a híd teljes szélességében. (Fotó:
Földes András / Index)
A CM-et a kezdetektől két futár szervezte, a bringás közösségben Kükü néven ismert Kürti Gábor volt az egyik. (Fotó:
Földes András / Index)
A másik főszervező Sinka Károly, futárnevén Sinya a 2005-ös megmozdulás végén. A két főszervező munkáját több száz további önkéntes segítette. (Fotó:
Bakró-Nagy Ferenc / Index)
A CM szervezői egy gyűlésen.
A szervezők a felvonulás civil jellegét hangsúlyozva nem engedték, hogy cégek támogassák a demonstrációt. A szervezés költségeit a résztvevők adományaiból, CM-nyomatos pólók árából teremtették elő. A szervezők mindegyike ingyen dolgozott.
Politikusok csak magánemberként vehettek részt. Itt Kóka János egykori gazdasági miniszter áll a Kerékpárosklub vezetője, László János mellett. (Fotó:
Bakró-Nagy Ferenc / Index)
A szervezők Sólyom Lászlóval tettek kivételt. Sinya és Kükü a 2006-os demonstráción üdvözli a köztársasági elnököt. (Fotó:
Soós Lajos / MTI)
Sólyom László biztonsági őrök nélkül tekerte végig a CM-et. (Fotó:
Soós Lajos / MTI)
"Mindenki megmozgatta a kapcsolatait. Én bebicikliztem a Pesti Estbe, hogy adjanak egy hirdetést, megkerestük az újságíró vagy grafikus haverjainkat. Aztán aznap kimentünk a Hősök terére, ott állt 2-300 ember. Kiosztottuk a rádiókat, szervezkedtünk, majd felnéztünk, és dugig volt az Olof Palme sétány. A rendőrök beszartak, mert ilyet még ők sem láttak, volt ott vagy 3000 ember. Mi is meglepődtünk." - mesélte Sinya az első CM-ről. A későbbi felvonulások már mind komoly rendőri biztosítás mellett zajlottak.
A felvonulóknak egyetlen évben gyűlt meg a baja a rendőrökkel. 2010-ben sorra büntették meg az embereket, mert nem volt macskaszem a küllőn, vagy átmentek a piroson. Lekapcsolták a Körúton a világítást, hogy látsszon, kinek nincs világítása. A szervezők úgy tudják, hogy egy óra alatt 800 ezer forint büntetést szedtek be. (Fotó:
Földes András / Index)
A CM résztvevőinek száma gyorsan nőtt. (Fotó:
Földes András / Index)
2007-ben 50 ezren voltak a szervezők számításai szerint. (Fotó:
Földes András / Index)
2008-ban 80 ezren vomultak végig a városon. (Fotó:
Jason Hawkes / Europress / Getty)
Talán az számítási módszer tehet arról, hogy 2009-ben 30 ezer résztvevőről számoltak be. (Fotó:
Földes András / Index)
A rengeteg biciklis megbénította a várost. A szervezők bevezették, hogy a tömegközlekedés működésének biztosítására időnként megállították a menetet, elengedve a villamosokat, buszokat. (Fotó:
Földes András / Index)
A felvonulás hamar turistalátványossággá vált. (Fotó:
Földes András / Index)
A CM-ek szervezői idővel belefogtak az érdekképviseleti munkába is, és harcot folytattak új bicikliutakért, kerékpárosbarát KRESZ-ért, biciklitárolókért. A Kerékpárosklubbal együtt végzett munkájuknak köszönhető Budapest számos fontos kerékpáros létesítménye. (Fotó:
Földes András / Index)
A biciklis közösség a CM-ek nyolc éve alatt túlnőtt a szubkultúrán. (Fotó:
Földes András / Index)
Városi bringások lettek a fiatal srácok... (Fotó:
Földes András / Index)
...a sportolók... (Fotó:
Földes András / Index)
...a gyerekek... (Fotó:
Földes András / Index)
...gyerekesek... (Fotó:
Földes András / Index)
A felvonulások a Hősök terén vagy a Városligetben értek véget.
Kükü és Sinya vezényelték le a záróaktust. (Fotó:
Földes András / Index)
A dj lelkesítő zenét rakott fel. (Fotó:
Földes András / Index)
És következett a bringaemelés. (Fotó:
Bakró Nagy Ferenc)
"Az első alkalommal a Hősökön voltam, a lovasszobornál álltam, és elbőgtem magamat. Nem voltam felkészülve ilyen látványra. Villogott ezer villogó, biciklik mindenfelé." - mondta a ceremóniáról Sinya. (Fotó:
Kollányi Péter / MTI)
"Ez a bicikliemelés állásfoglalás. Ez a fertőzési pont, ha ezt ezrekkel együtt megcsinálod, akkor utána már nem tudsz nem biciklis lenni. Amikor leteszed a biciklit, akkor már elkötelezett vagy." - mesélte nekünk Kükü. (Fotó:
Földes András / Index)
Nyolc év után Sinya és Kükü bejelentette, hogy még egy bringás felvonulást szerveznek jövőre, és ezzel véget vetnek a nyolc éve tartó hagyománynak. A döntés mindenkit meglepett a biciklis közösségben, és azon túl is. Sokan felháborodtak, de ugyanúgy voltak, akik végül megértették a két főszervező érveit. (Fotó:
MTI)
A két szervező szerint a sikeres felvonulások elvonják az emberek figyelmét arról, hogy a szakmai munkát kell erősíteni, mert a CM-ekkel már elértek mindent. "Ez nem egy fesztivál, hanem demonstráció - mondták a Kerékagy blognak adott interjújukban. - És most már a demonstráció új formáira van szükség. A felvonulással elértük, hogy rengeteg kerékpáros legyen minden nap az utcán." (Fotó:
Földes András / Index)
2012 szeptember 22-én szakad meg a nyolcéves hagyomány. Az utolsó CM 2013 tavaszán lesz. (Fotó:
Földes András / Index)
(Fotó:
Földes András / Index)
Rovataink a Facebookon