A Beatles-tagok első kislemeze ugyan 1961 októberében jelent meg, de a borítón még Tony Sheridan and The Beat Brothersnek hívták őket, ráadásul nem is a saját számaikat játszották. Ezért az 1962. október 5-én boltokba került, már saját név alatt kiadott Love Me Do lett a Beatles első kislemeze, b-oldalán a P.S. I Love You-val. A most ötvenéves lemez évfordulóján a könnyűzene egyik legfontosabb zenekarának történetét járjuk be képekben.
A Beatles végleges felállása a lutoni Odeon moziban, 1963-ban: Paul McCartney basszusgitáros-énekes, George Harrison gitáros-énekes, Ringo Starr dobos és John Lennon gitáros-énekes. Starr nem alapítótagja a zenekarnak, ő Pete Bestet váltotta 1962-ben, illetve az eredeti tagok közé tartozik még az ugyanebben az évben elhunyt Stuart Sutcliffe basszusgitáros, akit a mai napig többen úgy emlegetnek, mint az ötödik beatle-t. (Fotó:
Tom Hanley / Europress / Getty)
John Lennon nyolc évesen. A The Beatles nevet 1960-ban Stuart Sutcliffe-fel együtt találta ki, Buddy Holly The Crickets nevű zenekara után. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
A hatéves Paul McCartney a fűben ücsörög idősebb bátyjával, Mike-kal. McCartney és Lennon 1957-ben találkoztak, majd Paul rögtön csatlakozott is John zenekarához, mint ritmusgitáros. Kezdetben még úgynevezett skiffle-t játszottak, ami az 1920-as évek Amerikájának színes bőrű zenészeitől eredt, és a bluesban valamint a dzsesszben gyökeredzett. (Fotó:
Keystone / Europress / Getty)
George Harrison McCartney miatt ment el egy Lennon által tartott meghallgatásra, de a 14 éves zenész túl fiatal volt John szerint, még ha jól is játszott. Egy hónap múlva viszont már beszállhatott hozzájuk, mint szólógitáros. A képen Harrison 11 éves. (Fotó:
Michael Ochs Archives)
John Lennon, Paul McCartney és George Harrison a Quarrymenben játszottak a Beatles előtt. A skiffle-zenekart Lennon alapította 1956-ban, majd négy évvel később vége is lett a Beatles miatt. Az együttes amúgy 1997 óta ismét létezik, és a John Lennon's Original Quarrymen illetve a The Quarrymen – The Band That Became The Beatles neveken turnéznak. (Fotó:
Michael Ochs Archives)
1960-ban John Lennonék a jobb pénzkereseti lehetőségek miatt átköltöztek Hamburgba, ahol már mint The Beatles léptek fel Pete Best dobossal. Ebben az időszakban, de nem itt, hanem Angliában figyelt fel rájuk Brian Epstein menedzser, aki a Stuart Sutcliffe által kitalált bőrdzsekis külsőt lecseréltette a klasszikus, öltönyös-gombafrizurás imidzsre. A kép John Lennont ábrázolja egy hamburgi ajtó előtt 1961-ben. (Fotó:
Juergen Vollmer / Europress / Getty)
1961, Liverpool, még Pete Best dobossal. Bestet George Martin producer rúgatta ki a csapatból, mert szerinte nem feleltek meg a kvalitásai a Beatles számára. (Fotó:
Michael Ochs Archives)
Miután Bestet kirúgták 1962-ben, Ringo Starr került a zenekarba, aki ugyanazokban a hamburgi klubokban játszott a liverpooli Rory Storm and the Hurricanes dobosaként, mint a Beatles. Sőt, gyakran konkrétan együtt léptek fel, ahogy ez a fenti, korabeli plakáton is látszik. (Fotó:
Epics / Europress / Getty)
A Beatles már az új imidzsében játszik a Majestic Theatre-ben 1963 április elsején. Ebben az időben nem úgy zajlottak a koncertek, ahogy mostanában. Többnyire rendkívül rövidek voltak az előadások, de volt olyan is, főleg a hamburgi időszakban, mikor a csapatnak kora estétől hajnalig a színpadon kellett állni, persze több szünetet beiktatva. (Fotó:
John Pratt / Europress / Getty)
Paul McCartney, John Lennon és George Harrison újságot olvas egy sajtókonferencia után 1963 decemberében. (Fotó:
Mark And Colleen Hayward / Europress / Getty)
Az Egy nehéz nap éjszakája (A Hard Day's Night) című film forgatásán 1964 januárjában. Ekkor már tombolt a beatlemánia, a film mégis fikció, még ha ezt dokumentarista stílusban is tálalták. Röviden arról szól, hogy a négy zenész megpróbál elszökni az őket üldöző rajongó tömeg elől, és próbálja feldolgozni a hirtelen jött sikert. (Fotó:
United Artists / Europress / Getty)
Az Egyesült Államokat kicsit nehezebb volt meghódítani, mint Nagy-Britanniát. Külön, más dalsorrenddel és borítóval ellátott lemezeket készítettek oda, és például minden tévéfellépéses lehetőséget meg kellett ragadni. A beatlemánia viszont így is gyorsan átterjedt az USA-ra is. A képen épp Amerikában száll fel a repülőgépre a zenekar egy sikeres turné után. (Fotó:
Popperfoto / Europress / Getty)
Cassius Clay (Mohamed Ali), pózol a leterített négy Beatles-tag fölött egy 1964-es New York-i sajtóeseményen. (Fotó:
Keystone / Europress / Getty)
Brian Epstein menedzser (középen) és a Beatles Párizsban 1964-ben. Epstein üzleti tapasztalatai tették világhíres zenekarrá a Beatlest, és Lennonék lecsúszását is onnan számítják, hogy a menedzser 1967-ben elhunyt. Az biztos, hogy Epstein rendkívül ügyesen adta el a csapatot, akiket először a liverpooli Cavern Clubban látott először egy ebédidőben adott koncerten, miután a lemezboltjában állandóan a csapat Tony Sheridannel közösen felvett kislemezét keresték.
(Fotó:
Harry Benson / Europress / Getty)
A Beatles összes tagja egy floridai medencében úszkál 1964-ben. (Fotó:
John Loengard. / Europress / Getty)
1964-ben a beatlemánia már tombolt, így elég veszélyes volt csak úgy szabadon kószálniuk a zenészeknek. A tömeg hisztériája pillanatok alatt halálos fenyegetéssé válhatott. A képen Ringo Starr dobost halmozzák el csókokkal 1964-ben, Floridában. (Fotó:
Express / Europress / Getty)
Paul McCartney Ringo Starrt fotózza az 1964-es amerikai turnén, a New York-Washington vonatúton.
(Fotó:
Popperfoto / Europress / Getty)
1965-ben a Buckingham Palota udvarán, miután a Királynő lovaggá ütötte mind a négy tagot. John Lennon 1969-ben visszaküldte a kitüntetést, mert nem tetszett neki, hogy a brit kormány támogatja a vietnámi háborút. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
Rendőrök próbálják visszatartani a hisztérikus tömeget a Buckingham Palota kapujában a Beatles lovaggá ütésének napján. (Fotó:
Central Press / Europress / Getty)
Az All You Need Is love televíziós felvétele 1967. június 25-én. Ez volt az első világméretű műholdas közvetítés. Az Our Worldben többek között olyanok szerepeltek, mint Maria Callas vagy Pablo Picasso, a műsort pedig a Beatles zárta. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Getty Images)
Paul McCartney autogramot oszt 1967-ben. A zenekar ekkor már nem turnézott, ugyanis 1966-ban belefáradtak a folyamatos színpadi életbe. 1966 augusztus 29-én, több mint 1400 koncert után San Franciscóban léptek fel utoljára normális körülmények között. (Fotó:
Jim Gray / Europress / Getty)
A zenekar a The Magical Mystery Tour 1967-es felvételén. Ez volt a Beatles harmadik filmje, amit a korabeli kritikák alaposan lehúztak annak koncepciótlansága miatt. Forgatókönyv sem készült hozzá, egyedül egy rajz, amin Paul McCartney felvázolta a cselekmény fő szálait. McCartney akkor bocsánatot is kért a film miatt, ma viszont már elégedett az eredménnyel.
(Fotó:
David Redfern / Europress / Getty)
John Lennon bikinis lányoknak dirigál a The Magical Mystery Tour film forgatása alatt a cornwalli Newquayben. (Fotó:
Jim Gray / Europress / Getty)
Ravi Shankar szitárművész főként George Harrisonra volt nagy hatással, akinek gondolkodását a Beatles feloszlása után is alapvetően meghatározta az indiai kultúra. A zenekar el is repült Indiába egy kis időre, de csak Harrisonnál hozott nagy változást a túra. A kép 1967-ben készült. (Fotó:
Paul Popper/popperfoto / Europress / Getty)
A Yellow Submarine-hez tartozó grafika 1968-ból. A pszichedelikus rajzfilmhez is készült album, de sokak szerint ez a Beatles legrosszabb zenei munkája, így inkább csak az animációk kísérőjeként fogják fel. Az ugyanilyen című dal amúgy az 1966-os Revolver lemezen jelent meg, és azon kevés Beatles-szerzemények egyike, amit Ringo Starr énekel. (Fotó:
United Artists / Northfoto)
Az India-trippen ragadt Beatles 1968-ban. A képen nem csak a Beatles-tagok és feleségeik szerepelnek, hanem olyanok is, mint Maharishi Mahesh jógi, Mal Evans Beatles-road vagy a Beach Boys-os Mike Love. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
John Lennon és Paul McCartney 1968-ban, valamint az a nő, akit sokan a Beatles feloszlásáért hibáztatnak. Yoko Ono ekkor már John Lennon barátnője volt, és a legenda szerint nehezen jött ki McCartneyval. (Fotó:
Michael Webb / Europress / Getty)
A Beatles híres, 1969-es háztetőn adott koncertje, ami egyben az utolsó nyilvános fellépésük is volt egyben. Ez a koncert látható a Michael Lindsey-Hogg rendezte, a Let It Be lemezhez készült dokumentumfilmben is. (Fotó:
Express / Europress / Getty)
Az 1969-ben kiadott Abbey Road lemez legendás borítója, ami természetesen a londoni Abbey Roadon készült. Ezt az anyagot rögzítette utoljára a Beatles, mégis az ez előtt felvett Let It Be lett az utolsó Beatles-album. Ehhez a borítóhoz tartozik legszorosabban az a hoax is, hogy Paul McCartney már jóval korábban, egy autóbalesetben meghalt, és azóta egy dublőr helyettesíti. Többek között a képen ezért is sétál mezítláb, mert a halottak így mennek át a túlvilágra. (Fotó:
Gab Archive / Europress / Getty)
A Beatles máig tartó hatással bírt a popkultúrára, itt például Mr Brainwash (Thierry Guetta) falfestménye látható Londonban, az Old Sorting Office oldalán napjainkban. (Fotó:
Mark Ralston / AFP)
Rovataink a Facebookon