Schwarzenegger végképp eltörölhetetlen
1968-ban már testépítőként vándorolt ki az USA-ba, ahol túlteljesült az ausztriai faluban dédelgetett álom. Nemcsak filmsztár lett, benősült a Kennedy-klánba, és két cikluson át kormányzóként irányította Kaliforniát. A politikusi évek után jelent meg a héten életrajza, Total Recall - My Unbelievably True Life Story címmel.
Október elején került a könyvesboltokba Total Recall - My Unbelievably True Life Story címmel a 65 éves Arnold Schwarzenegger önéletrajzi kötete, amiben elmeséli, hogyan lett kiejthetetlen nevű osztrák testépítőbajnokból először a 80-as és a 90-es évek legnépszerűbb akciófilmes ikonja majd Kalifornia kétszer is megválasztott kormányzója. . (Fotó:
John Moore / Europress / Getty)
Az ünnepelt sztár Arnold Alois Schwarzenegger néven született 1947. július 30-án az ausztriai Thalban, egy Graz melletti kis faluban. Itt épp pár hónaposan sírdogál a házuk kertjében, ahol ma már a Schwarzenegger Múzeum és a sztár életnagyságú bronzszobra áll. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Europress / Getty)
A kis Arnold már korán kitűnt társai közül a jellegzetes fizikumával: ezen az 1958-as fotón még csak 11 éves, mégis azonnal felismerhető a szögletes Terminátor-arcáról. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Europress / Getty)
A büszke Schwarzenegger család fotója 1965-ből. Bátyja, Meinhard Schwarzenegger, édesanyja Aurelia Schwarzenegger és apja, Gustav Schwarzenegger rendőrfőnök. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Europress / Getty)
Arnold az apja unszolására korán sportolni kezdett: először 1960-ban fogott kezébe súlyzókat, amikor futballedzője a helyi edzőterembe küldte az egész csapatot. 14 évesen viszont a foci helyett a testépítést választotta és Thal helyett inkább már Grazba járt át gyúrni, mert ott mozi is volt. Ekkor látta először a vásznon a Tarzan-filmek sztárját, Johnny Weissmullert, aki a kidolgozott izmaival egy erdélyi faluból is képes volt betörni Hollywoodba. Ahogy a fenti fotón is látható, a nagy példakép hatására 1966-ra már valóságos izomhegy lett. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Europress / Getty)
A siker nem is maradt el: 1966-ban már Ausztriában átvehette első testépítő díjai egyikét. 1980-ig összesen hétszer nyerte el a Mr. Olympia, és hatszor a Mr. Universe címet. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Europress / Getty)
Schwarzenegger 1968-ban emigrált az Egyesült Államokba, ahol egy évvel később megkapta első filmszerepét is a Herkules New Yorkban című vígjátékban (bár a kiejthetetlen neve miatt Arnold Strongként szerepelt a stáblistán). A film a modern környezetbe keveredő, görög rakodómunkásnak hitt mitológiai hős hányattatásairól szólt, de nem hatotta meg különösebben a nézőket, pedig a hollywoodi producerek azt hitték, Schwarzenegger lesz az új Reg Park, aki a 60-as években pont a szandálos filmek főszereplőjeként lett népszerű. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Europress / Getty)
A Schwarzenegger-életmű egyik legpikánsabb fotója, 1976-ból. A képen látható, meztelen melleit is megvillantó modell, Nastassja Kinski itt még csak 15 éves, de ebben az évben már volt viszonya a kiskorú lányokat legendásan szerető Roman Polanskival is. Hogy a derék Arnold csinált-e Kinskivel mást is a medencés ökörködésen kívül ezen a bulin, azt az olvasó fantáziájára bízzuk. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Europress / Getty)
Arnold egy tevével pózol az izraeli sivatagban, 1977-ben. Öt évvel később szintén összehozta a sors egy tevével: leütött egyet a kultstátuszát megalapozó Conan, a barbár című hard fantasy filmben. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Europress / Getty)
Addig viszont a kisebb sikerekért is kőkeményen meg kellett dolgoznia: itt például egy 1979-es testépítőverseny előtt húzódzkodik párat. (Fotó:
H95 / Northfoto)
Schwarzenegger a kidolgozott izmaival dicsekszik az Izraeli Védelmi Erő katonái előtt Izraelben, 1977 októberében. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Europress / Getty)
1977-ben még csak a Herkulesen és egy San Francisco utcáin-epizódon volt túl, mégis imádták őt a Cannes-i Filmfesztiválon megforduló nők. Vajon miért? (Fotó:
Keystone / Europress / Getty)
Ahhoz, hogy a Conan-filmek végén elfoglalhassa Aquilónia trónját, Schwarzeneggernek nagyon sokat kellett gyúrnia kisgatyában. Itt épp a kaliforniai Muscle Beach versenyen méricskéli a konkurenciát, 1977-ben. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Europress / Getty)
Schwarzenegger kivételesen nem félmeztelen: épp aláírja amerikai állampolgársági papírjait 1983. szeptember 16-án. Másnap már hivatalosan is Los Angeles-i lakosnak számított. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Europress / Getty)
Schwarzenegger republikánus politikusként futott be karriert a 2000-es években, annak ellenére, hogy 1986-ban a meggyilkolt demokrata elnök, John F. Kennedy unokahúgát, Maria Shrivert vette el feleségül. Vajon politizáltak a mézeshetek alatt? (Fotó:
Peter Carrette Archive / Europress / Getty)
Ma már tudjuk, hogy Schwarzenegger nem mindig a konzervatív republikánusok értékrendje szerint élt, bár a házasságon kívüli gyereke 2001-ben született meg. A képen épp Marina Del Rey-jel ejtőzik egy yachtra szervezett, Los Angeles-i privát bulin, 1979. szeptemberében. Hogy a gatya végül lekerült-e róla, nem tudni. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Europress / Getty)
Schwarzenegger az 1982-es Conan, a barbár óriási sikere után 1984-ben leforgatta a második részt is Conan, a pusztító címmel, de ez már nem sikerült olyan jóra, mint a kultikus első rész. (Fotó:
Dirck Halstead / Europress / Getty)
1987-ben viszont újra filmtörténelmet írt: leforgatta a Predátort, ami az Aliennel és a Terminátorral együtt máig a rajongók kedvenc sci-fijei közé tartozik. A Ragadozó prédájává vált zsoldoscsapatban egyébként ott volt a Halálos fegyver-filmek forgatókönyvírója, Shane Black (balszélen) és a Schwarzeneggerhez hasonlóan szintén kormányzói karriert befutó bajszos izomhegy, Jesse Ventura is (jobbszélen). (Fotó:
Predator / Northfoto)
A 80-as években Schwarzenegger szinte majdnem minden évben leforgatott egy filmet, amiben lövöldözni lehetett, bár a 86-os Piszkos alku sosem lett annyira közkedvelt, mint a Terminátor, a Kommandó, a Vörös zsaru vagy a Menekülő ember. (Fotó:
Juergen Vollmer / Europress / Getty)
Schwarzenegger a 90-es években fokozatosan távolodni kezdett a brutális lövöldözésektől és sorra forgatta a könnyedebb, de minőségileg sokkal rosszabb filmjeit (Ovizsaru, Junior, Hull a pelyhes, Batman és Robin) Az ezredforduló környékén bemutatott akciófilmjeivel, Az igazság nevébennel, A hatodik naponnal és Terminátor 3-mal viszont csalódást okozott a rajongóinak, ezért inkább felhagyott a színészkedéssel és fejest ugrott a politikába: 2003-ban Kalifornia kormányzójává választották. Itt épp a két tűzoltó életét követelő, 2009-es tujingai erdőtűz maradványait szemléli. (Fotó:
Justin Sullivan / Europress / Getty)
Kormányzóként viszont sokkal nagyobb médiaérdeklődés övezte, mint amikor még csak Hollywoodi sztár volt. (Fotó:
Kevork Djansezian / Europress / Getty)
Kormányzóvá választásával véget értek a gyúrós évek is, hiszen egy politikusnak fontosabb dolgai is akadnak a súlyzóemelgetésnél. Itt ép Kalifornia költségvetésről kellett előadást tartania, és még szemléltető ábrát is kellett készítenie hozzá. (Fotó:
Bloomberg / Europress / Getty)
Schwarzenegger egy lépést sem tehetett a fotósok hada nélkül. Itt épp a feleségével, és az öt közül két gyermekével fal be egy extra adag nachost a 2010-es NBA All-Star gálán Texasban. (Fotó:
Jason Merritt / Europress / Getty)
Schwarzenegger nem csak Terminátorként feszített Harley Davidsonon: aktív tagja a malibui motorosklubnak. A képen épp egy Indiannal megy ebédelni a Marmalade Cafe-ba 2012. június 9-én. (Fotó:
Akm-Gsi / Barcroft Media / Northfoto)
Schwarzeneggert 2007-ben másodszorra is megválasztották Kalifornia kormányzójának. Itt épp a hivatali esküjét teszi le a Biblia és a felesége társaságában. (Fotó:
Justin Sullivan / Europress / Getty)
2010-ben veszélybe került Hollywood, de Schwarzenegger megmentette: a domboldalra, melyen a város jelképének számító felirat áll, egy chicago-i ingatlanügynökség luxusszállodákat szeretett volna építeni. Hollywood egykori sztárjaként Schwarzenegger az ügy mellé állt, és a segítségével sikerült összegyűjteni azt a 12,5 millió dollárt, amiből a felirat tulajdonosai megvehették a telket a betűk számára. Az adományozók közül a legtöbbet, 900 000 dollárt a Playboy-cézár Hugh Hefner dobott be a közösbe. (Fotó:
Mark Ralston / AFP)
Schwarzenegger a rajongók legnagyobb örömére kormányzói pályafutása végén visszatért a filmiparba. Barátja és pályatársa, a Planet Hollywood étteremláncba is betársult Sylvester Stallone a régi, egymásnak odamondogatós idők emlékére hívta meg az Expendables című, 80-as évek stílusában készült film stábjába, ahol olyan sztárokkal dolgozhatott együtt, mint Dolph Lundgren, Jet Li és 2000-es évek óta szintén akcióhőssé felnőtt Jason Statham. 2012 februárjában, a nagy sikerű Expendables folytatásának forgatásakor Schwarzenegger és Stallone is vállsérüléssel került kórházba, mivel 60 év felett sem hajlandóak a kaszkadőröknek átengedni minden akciójelenetet. (Fotó:
Northfoto)
Hazatérés Ausztriába, 2012 januárjában. A napfényes Kalifornia után láthatóan nem volt ínyére a havas, hideg hegyi levegő. (Fotó:
Martin Schalk / Europress / Getty)
Rajongók hadával körülvéve az Expendables 2 2012. augusztusi premierjén. Az öregfiúk-válogatott második akciófilmjében neki és Bruce Willisnek is több humoros mondat jutott a lövöldözések szünetében, főállású politikusként Schwarzenegger csak a visszafogottabb akciójelenetekben jutott szerephez. (Fotó:
Frazer Harrison / Europress / Getty)
Rovataink a Facebookon