A harmadik elnökjelölti vita után már csak két hét marad a november 6-i amerikai elnökválasztásig, és csúcsra pörög a kampánygépezet. Tíz hónappal a republikánus előválasztások kezdete után még mindig nem dőlt el semmi, szoros a verseny országosan és a csatatérállamokban is Barack Obama elnök és kihívója, Mitt Romney között. Az elnökválasztási kampány képei fekete-fehérben a Nagyképen.
Mitt Romney egy székre állva mondott beszédet a Music Man Square-ben december 29-én Iowában. Már a január 3-i, a republikánus előválasztási időszakot megnyitó iowai kaukusz előtt Romney volt a legesélyesebb arra, hogy végül majd Barack Obama elnök kihívója legyen, ugyanakkor csak hónapokkal később tudta biztosítani jelöltségét. (Fotó:
Jewel Samad / AFP)
A demokratáknál az újraválasztásáért induló Obamának nem kellett komoly kihívóval szembenéznie, de a gazdasági helyzet és a magas munkanélküliségi mutató kezdettől fogva veszélyt jelentett a hivatalban lévő elnökre. (Fotó:
Saul Loeb / AFP)
Egy republikánus szavazó érkezett az elnökjelölt-jelöltek dél-karolinai tévévitájára. Úgy tűnt, hogy a volt massachusettsi kormányzó pokoli szoros küzdelemben megnyerte az előválasztási szezont nyitó iowai kaukuszt, majd hozta New Hampshire-t, és a konzervatív szavazóival nem neki kedvező Dél-Karolinában már-már a végső győzelemre készült. (Fotó:
Emmanuel Dunand / AFP)
Egy demokrata szavazó meghatódva hallgatja Obamát. A második ciklusért küzdő politikus is beszédeket mondott, de a stábja év elején még hangsúlyozta, hogy még nem kezdte meg a tényleges kampányt, ehelyett elnöki teendőire összpontosít. Az elnök január végén elmondott évértékelőjének ezúttal a választás is különösen nagy súlyt adott. Obama a külpolitikai eredményekkel nyitott, de nagyrészt a gazdasági kérdésekre koncentrált. (Fotó:
Jewel Samad / AFP)
A dúsgazdag Romney január végére hirtelen távol került a republikánus jelöltségtől, miután a már leírt Newt Gingrich volt házelnök feltámadt Dél-Karolinában, majd az újraszámolás alapján valódi iowai győztesként Santorum emelkedett ki legnagyobb riválisaként. Ugyanakkor a volt massachusettsi kormányzó által megnyert szuperkedd után viszont támogatói már várható jelöltségét ünnepelhették. (Fotó:
Emmanuel Dunand / AFP)
Obama a január 24-i évértékelő beszéde után öt fontos államot érintő buszkörútra indult. Többek között azzal kampányolt, hogy extra adókat kell kivetni a gazdagokra. Miközben Romney-nak még az előválasztási küzdelemben kellett feláldoznia értékes dollármilliókat, Obama már építhette tovább az egyébként is a legfejlettebb szervezeti hátterét az összes államban. Szinte az összes államban voltak irodái, és több mint ötszáz ember dolgozott már év elején is teljes állásban újraválasztásáért. Összehasonlításul Romney-nak Santorum április 10-i visszalépésekor, vagyis a jelöltsége kvázi bebiztosításakor nagyjából száz embere volt bostoni központjában, és elsősorban tizenhat államban volt jelen. (Fotó:
Jewel Samad / AFP)
A tényleges elnökválasztási kampányban fontos lett, ki tudja jobban megszólítani a nőket. A republikánus elnökjelölt hivatalos jelölése mellett felesége, Ann Romney például meglepetést okozott a párt augusztus végén tartott tampai konvencióján, amikor szónoklatában nem Romney emberi arcát mutatta be, hanem frontális támadást intézett a demokraták egyik fő bázisának számító nők frontján. (Fotó:
Paul J. Richards / AFP)
Obama az egészségügy, az abortusz és a fogamzásgátlás kérdésében is kihangsúlyozta a különbségeket saját és kihívója álláspontja között. (Fotó:
Brendan Smialowski / AFP)
Miután a republikánus aspiránsok közül egyedül a libertárius Ron Paul maradt talpon, Romney elkezdhetett a tényleges elnökválasztási kampányra koncentrálni. Fontos lökést jelentett, hogy a képen az egyik legfontosabb csatatérállamban, Ohióban kampányoló politikus három hónapon keresztül, májusban, júniusban és júliusban is több pénzt tudott gyűjteni a Republikánus Nemzeti Bizottsággal (RNC) közösen, mint Obama és a Demokrata Nemzeti Bizottság (DNC). (Fotó:
Saul Loeb / AFP)
A buszkörútján szintén ohióiakkal találkozó Obama a kampányban a RealClearPolitics összesítése szerint végig vezetett a fontos államban. A Legfelsőbb Bíróság jóvá hagyta augusztusban Obama egészségügyi reformját, ami annak ellenére is előnyt jelentett Obamának a felmérésekben, hogy az amerikaiak többsége ellenzi az Obamacare-t. (Fotó:
Jim Watson / AFP)
Az olimpia lecsengése után Romney augusztus 11-én dobta be alelnökjelöltjét, Paul Ryan wisconsini képviselőt, aki költségvetési szakértőként került a kampány középpontjába. A képen is látható, hogy az eddigi feliratok lecserélődtek, és már Ryan is felkerült Romney neve alá a plakátokon. Ryan már azért is kuriózumnak számít, mert 1984 óta először választott az egyik elnökjelölt kongresszusi képviselőt maga mellé. (Fotó:
Jewel Samad / AFP)
Obama kampánycsapata rögtön azzal támadta Ryan kiválasztását, hogy kongresszusi képviselőként még jóváhagyta George W. Bush gazdasági stratégiáját, amely növelte a hiányt. Azzal vádolták Romney-éket, hogy megismételnék Bush katasztrofális hibáit. (Fotó:
Jim Watson / AFP)
Miközben próbálták feltüzelni támogatóikat, a volt massachusettsi kormányzónak éppen az Obamát megelőző népszerűtlen intézkedések felemlegetése miatt jött jól, hogy George Bush jelezte, nem vesz részt a Romney jelölését hivatalosító republikánus konvención. (Fotó:
Nicholas Kamm / AFP)
Viszont az is kiderült, hogy Bill Clinton jelenti be Obama újrajelölését a demokraták gyűlésén, ami fontos fegyvertényt jelentett az elnöknek. (Fotó:
Mandel Ngan / AFP)
„A nagy gazdasági világválság óta minden, újraválasztásra készülő amerikai elnök azzal állhatott a választók elé, hogy jobban élnek, mint négy éve. Kivéve Jimmy Cartert. És Barack Obamát” – mondta a republikánusok jelölőgyűlését lezáró és az elnökjelöltséget elfogadó beszédében a Mitt Romney. A beszéd egyik fő vonulata Obama kormányzati teljesítményének értékelése volt. Clint Eastwood pedig egy monológot adott elő, amelyben egy Obamát jelképező üres székkel beszélgetett. (Fotó:
Nicholas Kamm / AFP)
A demokrata konvención kultúrharcos hangulatban, abortuszról és bevándorlásról beszéltek, és Obama sem próbálta meggyőzni azokat, akik nem hisznek neki. Inkább azokat próbálta felrázni, akik négy éve is rá szavaztak. (Fotó:
Mandel Ngan / AFP)
A konvenciók után fordultak rá a jelöltek a tényleges elnökválasztási kampányra. Romney-nak nem sikerült igazán nagy lökést kapnia a republikánusok gyűlésétől, amire pedig nagy szüksége lett volna. (Fotó:
Jewel Samad / AFP)
Két hónappal a választás előtt az elnök volt kedvezőbb helyzetben, országosan, és a fontos kilenc csatatérállam többségében is vezetett. (Fotó:
Jewel Samad / AFP)
Szeptemberben az államokban például helyi éttermek és vállalkozások felkeresése mellett már keményen készültek az első tévévitára a jelöltek. Romney felkészülésénél Rob Portman ohiói republikánus szenátor vette fel Obama szerepét. (Fotó:
Jewel Samad / AFP)
A kampánycsapatával a megfelelő taktikán agyaló demokrata elnök próbáin pedig a 2004-es demokrata elnökjelölt John Kerry ugrott be Romney-ként. (Fotó:
Brendan Smialowski / AFP)
Október 3-án először csapott össze harmincnégy nappal az elnökválasztás előtt Romney és Obama. Romney-nak nagy szüksége volt erre a vitára, hogy valahogy megfordítsa a verseny állását, de a megmérettetésre várva nem aggódott a színfalak mögött családjával. (Fotó:
Jewel Samad / AFP)
Denverben aztán Obama visszafogott taktikája inkább fáradtságnak tűnt a 67 milliónál is több amerikai által követett első vitában, ezzel pedig csak még inkább kidomborította kihívója, Mitt Romney meglepő magabiztosságát. (Fotó:
Brendan Smialowski / AFP)
Az első megmérettetés után szorosabb lett az állás, elfogyott a demokrata elnök előnye országosan, és több csatatérállamban is feljött a nézők szerint a vitában elnöki fellépést mutató Romney. Ryan jól szerepelt előző héten az alelnökjelöltek vitáján, de Joe Biden rutinja elég volt a gazdaság háttérbe szorításához a külpolitikával szemben. Az ő vitájuk nem lett sorsdöntő. (Fotó:
Jewel Samad / AFP)
Az első, elveszített tévévita után csalódott saját támogatói is harciasabb fellépést vártak Obamától, aki ennek megfelelően támadó üzemmódba ment át a második vitában, és lépten-nyomon bírálta Romney-t. A volt massachusettsi-i kormányzó próbálta megőrizni a két héttel korábbi magabiztosságát, azonban több rossz pillanata is volt. (Fotó:
Mandel Ngan / AFP)
A viták mellett az egyes államokban is megsokasodtak a nagygyűlések, de az utolsó hetekben minden pénzre szükségük lesz a jelölteknek, és mindketten különösen jól kalapoztak. (Fotó:
Jewel Samad / AFP)
Obama és a Demokrata Nemzeti Bizottság (DNC) a szeptemberben gyűjtött 181 millió dollárral abszolút rekordot állított fel, de Romney és a Republikánus Nemzeti Bizottság (RNC) sem maradt el sokkal a maga 170 milliójával. (Fotó:
Jewel Samad / AFP)
November 6-án kedden, kicsit több mint tíz hónappal az első republikánus kaukusz után, és összesen a kampányra költött csaknem kétmilliárd dollárral a hátuk mögött szoros versenyben eldől az amerikai elnökség sorsa Barack Obama és Mitt Romney között. (Fotó:
Pool / AFP)
Rovataink a Facebookon