A holtak előtt tiszteleg a világ
További Nagykép cikkek
A Halloweent október 31-e éjjel tartják az angolszász országokban, illetve ott, ahol játszanak amerikai filmeket a mozikban. A Halloween kelta eredetű ünnep, eredeti nevén Samhain, ezen az estén azt próbálták megakadályozni, hogy az aratást követő első éjszakán az elmúlt évben meghaltak lelkei összezavarják az élők életét. Az ünnepet a római időkben összemosták a Parentaliával, azaz a holtak tiszteletére szánt nappal, később pedig a pogány szokásokat a keresztény ünnepekhez igazították, hogy így cselezzék ki az egyházat.
Gergely pápa 800 körül a „Szent Szűz, minden apostol, vértanú, hitvalló, és a földkerekségen elhunyt minden tökéletes igaz ember” napját május 13-ról november elsejére helyezte át. Így kapta az október 31-ei ünnep Írországban a Hallow's Eve, azaz mindenszentek éjszakája nevet, innen pedig már egyenes az út a töklámpásig, meg a B osztályú horrorfilmekig.
A Mindenszentek napja tehát november 1, a vértanúkra emlékező ünnepet Bizáncban már 380-től megtartották. Állítólag VI. León bizánci császár csapta a vértanúkhoz az összes szentet is, mivel templomot akart szent felesége tiszteletére, de a vallási előírások szerint mégsem szentelhette fel az épületet az ő tiszteletére. Így az összes szent emlékére állíttatta végül, és az összes szent közül egyre azért jobb szívvel gondolt néha odabent. A nyugati kereszténység viszont 609-től ünnepli a Mindenszentek napját, amikor IV. Bonifác pápa május 13-án keresztény templommá avatta a római Pantheont.
November 2. a Halottak napja, legalábbis a katolikusoknál. A keleti keresztény vallásokban pünkösd előtti szombaton tartják, vagyis a húsvéthoz hasonlóan minden évben más napra esik. Az ünnepnek persze vannak kelta és római gyökerei is, ahogy a Halloweennek is, de 998 óta ünneplik, amikor is Odilo de Cluny bencés apát, más néven Szent Odiló javasolta, hogy a szentek ünnepe után emlékezzenek már meg azért az egyszerű hívőkről is. Akik már nincsenek itt.
Az október végi, november eleji ünnepek aztán a világ számos részén találkoztak újabb és újabb pogány szertartásokkal, éppen ezért a Halottak napja nagyon másképp néz ki a Fülöp-szigeteken, Belgiumban és Mexikóban. Van ahol ezeken a napokon egyesek csendben elmélkednek, van, aki csontvázzal táncol, míg mások kiköltöznek a rokonok sírjához vacsorázni.
Rovataink a Facebookon