Aki a szájával gitározott
Sokan azt mondják, Jimi Hendrix a valaha élt legnagyobb gitáros, mások viszont vitatják technikai tudását. Az viszont biztos, hogy Hendrixnek olyan zenei ötletei voltak, amikről halála után több mint 40 évvel is beszélünk. Pedig összesen csak három stúdiólemezt, egy új dalokkal teli koncertalbumot és egy válogatást adott ki élete során. Azóta persze elárasztották a posztumusz anyagok a világot, amik hiába, hogy a sokadik bőr az életműről, mégis sorra bizonyítják, hogy Hendrix tényleg zseniális zenész volt. Ma lenne 70 éves.
Al Hendrix és fia, a hároméves James Marshall Hendrix 1945-ben. A gitáros Johnny Allen Hendrix néven született 1942. november 27-én. A nevét a világháborúból hazatérő apja változtatta meg elhunyt testvére, Leon Marshall tiszteletére. A Jimi becenevet viszont csak 1966-tól kezdte használni. (Fotó:
Apic / Hulton Archive / Getty Images)
A Curtis Knight And The Squires 1965-ben. Hendrix 1964-ben költözött New Yorkba, ahol először az Isley Brothers gitárosa lett, akikkel el is készítette első igazi stúdiófelvételét. Ezután csatlakozott Little Richard kísérőzenekarához, ahonnan Ike és Tina Turnerhez került, ahonnan túl vad szólói miatt ki is rúgták. Curtis Knighttal 1965 őszétől '66 nyaráig zenélt együtt. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Getty Images)
1961. május 31-én Hendrix belépett a seregbe, amivel egy kétéves börtönbüntetést úszott meg, ugyanis nem sokkal korábban elkapták egy lopott autóval. Felettesei szerint rendkívül rossz katona volt, és egy év után le is szerelték. Viszont a katonaévek alatt ismerkedett meg Billy Cox basszusgitárossal, akivel utolsó, még életében megjelent lemezén is együtt zenél. (Fotó:
us army)
Koncertplakát 1968-ból, amin a Jimi Hendrix and the Zoo név előrevetíthette a Jimi Hendrix Experience végét is. (Fotó:
Gab Archive / Europress / Getty)
A rajongók extázisa egy 1967-es hamburgi koncerten. Ha akkora mánia nem is lett a Jimi Hendrix-rajongásból, mint a Beatles-ből, azért az ő koncertjein is gyakran lehetett találkozni hisztérikus, főleg női rajongókkal. Pláne, hogy sokszor használta fallikus szimbólumként is a hangszerét. (Fotó:
K K Ulf Kruger Ohg / Europress / Getty)
Jimi Hendrix 1967-ben, londoni otthonában. A gitárost lényegében Keith Richards barátnője, Linda Keith fedezte fel 1966-ban, de a Rolling Stones menedzsmentjét nem érdekelte a zenész. Végül az animalses Chas Chandler vitte Londonba, aki nem csak Hey Joe-t mutatta meg neki, hanem segített összerakni a Jimi Hendrix Experience zenekart is. Richards egyébként úgy emlékszik, hogy ő játszotta le akkori barátnőjének Billy Roberts Hey Joe című dalát, és így került az Hendrixhez. (Fotó:
Petra Niemeier - K K / Europress / Getty)
A Jimi Hendrix Experience zenekar. Balról jobbra: Noel Redding basszusgitáros, Jimi Hendrix gitáros és Mitch Mitchell dobos. A blues alapú pszichedelikus rockzenekar 1966-tól 1969-ig volt aktív ebben a felállásban. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
Hendrix londoni otthonában sci-fit olvas. (Fotó:
Petra Niemeier - K K / Europress / Getty)
A Jimi Hendrix Experience zenekar koncert előtt. A zenekaron kívül még Dave Mason, a Traffic gitáros-énekese szerepel a képen. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Getty Images)
Jimi Hendrix a New York-i Drake Hotel ágyában 1968-ban. Hendrix zenekara Londonban jóval hamarabb befutott, mint otthon, az Egyesült Államokban. A Monkees elvitte őket turnéra, de a popcsapat tizenéves közönsége egyszerűen nem értette Hendrixéket, így a Purple Haze dal sikere után le is léptek a Monkees mellől. (Fotó:
Roz Kelly / Europress / Getty)
A Jimi Hendrix Experience koncertjei leginkább a hosszú jammelések és szólók miatt voltak különlegesek. Na meg azért, mert egy dalt sosem játszottak el ugyanúgy kétszer. Sokan kifogásolták viszont, hogy túl zajos, túl harsány, túl lázadó Hendrix zenéje. Tény, hogy annyira úttörő, a korhoz képest szokatlanul kemény volt néha, hogy vannak akik az első heavy metal zenekarként emlegetik az Exprerience-t. (Fotó:
Toronto Star / Northfoto)
Jimi Hendrix és Mitch Mitchell a londoni repülőtéren búcsúzik a sajtótól a
Byrds, a Soft Machine és az Alan Price Set tagjai között. (Fotó:
J. Wilds / Europress / Getty)
Jimi Hendrix egy 1969-es dániai koncerten. (Fotó:
Jan Persson / Europress / Getty)
Hendrixnek nem csak a fiatalkori autólopás miatt gyűlt meg a baja a hatóságokkal. Sikeres zenészként a kor szokásainak megfelelően mélyre merült a drogokban is. A kép is egy kanadai letartóztatás után készült, ahol heroint és hasist találtak a gitáros bőröndjében a határőrök. Hendrix úgy védekezett, hogy egy rajongó csúsztatta a drogokat a cuccai közé. Később fel is mentették a vádak alól. (Fotó:
Handout / Northfoto)
Jimi Hendrix koncerten 1970-ben. Bármilyen hihetetlen, de a szakmában sokan nem tartják technikailag jó gitárosnak Jimi Hendrixet, az ötleteit viszont mindenki elismeri. (Fotó:
Petra Niemeier - K K / Europress / Getty)
A woodstocki fesztivál eredeti plakátja. A rendezvényen Hendrix és csapata volt a főzenekar. Eredetileg vasárnap este léptek volna színpadra, de a káosz és az eső miatt annyit csúszott a program, hogy Hendrixék már csak hétfő reggel, világosban kezdték meg a szetjüket. A legendás fesztiválon amúgy már nem az Experience, hanem a Gipsy, Sun, and Rainbows nevű alkalmi társaság lépett fel a gitárossal. (Fotó:
Arnold Skolnick)
Hendrix egy koncert előtti beálláson, hölgytársaságban. A gitáros állítólag falta a nőket. Egyes életrajzírók odáig mentek, hogy szinte minden nő közeledését elfogadta. Pár éve egy pornófilm is elkezdett terjedni, amin állítólag a gitáros szerepel két nővel az ágyban. Az biztos, hogy a híres groupie, Cynthia Plaster Caster a péniszét gipszbe öntötte, aminek láttán más hírességek ezt nem engedték neki. A katonaságnál viszont egyes források szerint homoszexuálisnak mondta magát annak érdekében, hogy minél hamarabb leszereljék. (Fotó:
Michael Ochs Michael Ochs Archives / Getty Images)
Az Electric Ladyland angol újrakiadásának borítója. Az eredeti tervek szerint amúgy a lemezborítón az Experience tagjai gyerekekkel körülvéve ültek volna a New York-i Central Parkban, de végül egy elmosódott vöröses sárgás Hendrix-fotót használtak helyette. (Fotó:
Polydor)
Hendrix és a legendás jobbkezes, de balkezesre, tehát fordítva húrozott gitárja. (Fotó:
Paul Ryan / Europress / Getty)
Jimi Hendrix az egyik legendás trükkjével a tömeg előtt. Neki tulajdonítják azt a találmányt, amikor a gitáros a fogaival szólózik a hangszerén. Hendrix ezen kívül még a háta mögött is szeretett játszani, illetve fel is gyújtotta a gitárját egy-egy extatikus pillanatában. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Getty Images)
Hendrix utolsó koncertje előtt a németországi Love And Peace fesztiválon 1970. szeptember 6-án. A fellépés katasztrofálisra sikerült, az LSD-től paranoiás Billy Cox ki is lépett a csapatból rögtön ezután. (Fotó:
K K Ulf Kruger Ohg / Europress / Getty)
Jimi Hendrix temetése 1970. október elsején szülővárosában, Seattle-ben. A gitárost szeptember 18-án találták holtan a londoni Samarkand Hotel alagsorában. A hivatalos jelentések szerint az altató és bor okozta hányásába fulladt bele, de mai napig tartják magukat különböző legendák, amik szerint akár meg is gyilkolhatták a 27 éves zenészt. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Getty Images)
Rovataink a Facebookon