Az apokalipszis ezer arca
Sokszor, sokféleképp ábrázolták már a világvégét a történelemben. Összegyűjtöttünk néhányat a Jelenések könyvétől a legnépszerűbb akciójátékokig.
Bibliai illusztráció a Jelenések könyvéhez. A görög Szent János Patmosz szigetén élte meg apokaliptikus látomásait, melyeket lejegyzetelt könyvébe, Kr. u. 68 tájékán. A szigetet és az Apokalipszis barlangot, ahol János élt, a mai napig rengeteg keresztény zarándok látogatja. (Fotó:
British Library/robana)
Tűzeső, meteorok, harsonázó angyalok - jelenet a jelenések könyvéből. A világvége minden vallásban előkerül valamilyen formában, de az okosabbak kitolják dátumát az ismeretlenbe, így a végtelenségig riogathatják vele az embereket. (Fotó:
British Library/robana)
Úgy érkezik a Földre az ősi robotfaj napjaink egyik legnépszerűbb sci-fi akciójátékában, a Mass Effect 3-ban, ahogy a jelenések könyve tüzes tüskéi hullanak a Földre. A játékban egy ősi robotfaj támad a galaxisunkra, céljuk minden organikus létforma elpusztítása, hogy újraindítsák az élet körforgását. (Fotó:
Mass Effect / EA Games)
Minden épület és vele az egész emberi civilizáció elpusztul, ha eljön az utolsó ítélet napja - így tartja a XV. századi olasz Predis Kódex. (Fotó:
Alinari Archives / Europress / Getty)
Úgy omlik össze a Chrysler Building az Armageddon című filmben, ahogy a XV. századi olasz kódex megjövendölte. Az Armageddonban hatalmas meteor közelít a Föld felé, az emberiség pedig egy csapat olajfúrót küld rá, hogy megállítsák a becsapódás előtt. (Fotó:
Getty Images / Europress / Getty)
A holtak is kikelnek sírjaikból, tartja a régi olasz kódex, megágyazva vele napjaink zombis filmjeinek. (Fotó:
Alinari Archives / Europress / Getty)
És ha zombik, akkor napjaink legnépszerűbb sorozata a témában, a Walking Dead. A zombiapokalipszis nem mese, előfordulnak a természetben olyan élőlények, ahol már megfigyelhető hasonló jelenség. (Fotó:
AMC / Northfoto)
Babilonra utaló illusztráció a Predis Kódexben, amin egy kígyófejű furcsa szerzet leköpi a papokat. (Fotó:
Alinari Archives / Europress / Getty)
Lorenzo Maitani olasz szobrász (1270-környékén alkotott) - Az végső ítélet napja c. műve az Orvieto katedrális falán. (Fotó:
Dea / G. Nimatallah / Europress / Getty)
XIII. századi francia apokalipszis-illusztráció a Párizsi Nemzeti Könyvtárból. (Fotó:
Universalimagesgroup / Europress / Getty)
Hieronymus Bosch holland festő (1450-1516) - Az utolsó ítélet c. triptichonjának részlete. Bosch volt az első művész, aki az embert esendőnek ábrázolta a pokolban, szembemenve az akkori idők ikonikus emberábrázolásával. Bosch ezzel jócskán meghaladva korát letette a XX. századi szürrealista festészet alapjait. (Fotó:
Dea / G. Nimatallah / Europress / Getty)
Dulle Griet olajfestménye az apokalipszisről, 1555-ből. (Fotó:
Imagno / Europress / Getty)
Giovanni da Fiesole (XIV.sz.) - Ördög és pokol. Ezek várhatnak ránk odaát, ha ma mégis eljön a világvége. (Fotó:
Dea / G. Nimatallah / Europress / Getty)
Piano Loreto Aprutino Abruzzo - Armageddon freskó az olaszországi Santa Maria templom falán. (Fotó:
Dea / A. De Gregorio / Europress / Getty)
Apokaliptikus víziók az 1500-as évekből. Balra az apokalipszis lovasai: Háború, Halál, Viszály és Pestis, amint épp halált hoznak a világra. A négy lovas alakja a Jelenések könyve előtt is létezett már, de Szent János volt az első, aki részletesen foglalkozott velük. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
Wilhelm Pannemaker (XVI.sz) - Az apokalipszis négy lovasa. Alakjuk gyakori szereplő irodalmi művekben és a festészetben is, napjainkban tévésorozatokban de még online szerepjátékokban is tucatnyi formában köszönnek vissza. Gyakran hivatkozunk rájuk, amikor a világ társadalmi problémáiról beszélünk (Fotó:
Dea Picture Library / Europress / Getty)
Ulpian Checa Sanz (XIX. sz.) - Az apokalipszis magányos lovasa. (Fotó:
Dea / G. Dagli Orti / Europress / Getty)
Francois Le Diascorn híres fotója az Apokalipszisről, 1980-ból. (Fotó:
Francois Le Diascorn / Europress / Getty)
Stephen King egyik izgalmas világvége-látomása. A Köd című filmben sűrű felhők borítják be a világot egyik pillanatról a másikra, egy maroknyi túlélő pedig városuk áruházában talál menedéket, míg a bibliából átemelt lények és csapások el nem érik őket is. (Fotó:
Stephen King / Northfoto)
Maja naptárat tanulmányoznak egyetemi hallgatók Mexikóban. Ha a majáknak volt igazuk, és december 21-én valóban eljön a világvége (eddig háromszor tévedtek), önök már nem is olvassák ezt a szöveget. (Fotó:
Orlando Sierra / AFP)
Egy minimalista megközelítés napjainkból, ami eléggé leegyszerűsíti azt a problémát, hogy ma jöhetnek zombik, özönvíz, földönkívüliek, kitörhet egy szupervulkán, becsapódhat egy kisbolygó (vagy több), elsodorhat minket egy napkitörés vagy a megvadult LHC, de a szürke trutymó is felemészthet mindent. (Fotó:
Mct / Europress / Getty)
Rovataink a Facebookon