Történelmi karácsonyok
Karácsony napjaiban alakult meg a Ku Klux Klan, ekkor mondott le Gorbacsov, lecsapott a 20054-es cunami, az első világháborúban pedig fegyverszünet volt az ünnep tiszteletére. Megszületett Mao és Humphrey Bogart, meghalt Chaplin és James Brown, kivégezték Ceaușescut. Nagykép a karácsonykor történt fontos eseményekről.
Az első világháborúban 1914. december 24-én nem hivatalos tűzszünet volt a nyugati fronton. A német és brit katonák a karácsonyt ünnepelték, néhány napig nem lőttek egymásra, karácsony után kezdték csak újra a harcot. A karácsony előtti héten a harcoló katonák karácsonyi üzeneteket küldtek egymásnak, a feszültség karácsonyra annyira lecsökkent, hogy nyugodtan át lehetett sétálni az ellenséges árokba ajándékokkal. A következő évben többen próbálták megint megszervezni a tűzszünetet, de nem sikerült olyan széles körben elfogadottá tenni, mint 1914-ben. Az elhúzódó háborúban a következő években már lehetetlen volt megtartani a karácsonyi tűzszünetet, túl sok keserűség gyűlt fel mindkét oldalon. (Fotó:
British Library/robana / Europress / Getty)
Az 1968. december 21-én startoló Apollo-8 december 24-én állt Hold körüli pályára. Az űrhajó tízszer kerülte meg a Holdat, nagyjából húsz óra alatt, elsősorban a lehetséges leszállóhelyeket térképezte fel. A legénység Frank Borman parancsnokból, Jim Lovell parancsnokimodul-pilótából és Bill Anders holdkomppilótából állt. Ők voltak az elsők az űrhajózás történetében, akik többször is élőben jelentkeztek be a televízióban, karácsony este a Bibliából olvastak fel részleteket. (Fotó:
Lynn Pelham / Europress / Getty)
1994. december 24-én térítette el az Air France 8969 járatát az Armed Islamic Group. A repülő Algiersből repült volna Párizsba, a fedélzeten 220 utas és 12 fős személyzet volt. A terroristák célja a repülőgép felrobbantása volt az Eiffel-torony felett, de csak harmadnap hagyhatták el a Houari Boumedienne repülőteret. Annak érdekében, hogy a hatóságok együttműködjenek velük, három utast öltek meg. Végül a francia hatóságok hajlandóak voltak fogadni a repülőt, így december 26-án felszállhatott. A repülő Marseilles-ben leszállt üzemanyagért, a francia kommandósok ott tudták lerohanni a gépet, és ártalmatlanná tenni a terroristákat. (Fotó:
Georges Gobet / AFP)
1865. december 24-én alakult meg a Ku Klux Klan Tennessee-ben, hat polgárháborús háborús veterán alapította. A szervezet célja a polgárháború után a feketékre vonatkozó jogok kiterjesztésének megakadályozása volt. A tagok fehér lepelben, fejükön csak szemüknél kivágott csuklyában lovagoltak éjszaka, égő keresztekkel ijesztgették a fekete lakosságot. Idővel egyre erőszakosabban kezdtek viselkedni, embereket is öltek. Emiatt az amerikai szenátus 1871-ben életbe léptette a Klán-törvényt és a szervezet feloszlott. A Ku Klux Klant 1915-ben alapították újra, akkor már a többi bevándorló ellen is felléptek, tagjaik sok gyilkosságot követtek el. Bár a szervezetet hivatalosan 1966-ban betiltották, még mindig van néhány ezer tagja. (Fotó:
Kean Collection / Europress / Getty)
1964. december 24-én kezdték el forgatni a Star Trek eredeti pilotjának, a The Cage című epizódnak a forgatását. Ebben még nem James T. Kirk (William Shatner) az Enterprise kapitánya, hanem Christopher Pike (Jeffrey Hunter), szerepel viszont az epizódban Spock (Leonard Nimoy) bár itt még nem első tiszt. Az NBC-nek nem tetszett a nyitóepizód, és újat rendelt. Az új pilotban, a Where No Man Has Gone Before részben bemutatkozott a később legendássá vált szereplőgárda, a részt 1966. szeptember 22-én mutatták be a televízióban. (Fotó:
Gab Archive / Europress / Getty)
1893. december 26-án született Mao Ce-tung, Kína egykori teljhatalmú vezetője. Mao Ce-tung jelen volt a Kínai Kommunista Párt megalakulásakor, az ő nevéhez fűződik a kommunista Kínai Népköztársaság megalakítása, amelynek 1976-ban bekövetkezett haláláig vezetője volt. Egypárti rendszert alakított ki az országban, amelyben minden politikai és gazdasági döntést központilag hoztak meg. Kínában a mai napig hősként ünneplik, a gondosan felépített személyi kultuszt még nem tudta kikezdeni az idő. (Fotó:
Fotosearch / Europress / Getty)
563. december 24-én szentelték fel a Hagia Sophia bazilikát Bizáncban. A Hagia Sophiát tízezer munkás öt év alatt építette fel, különlegessége hatalmas kupolája, amely 55,6 méter magas és 31 méter átmérőjű. Az első templomot 360-ban szentelték fel, de ez 404-ben leégett. Theodosius császár 415-re építtette újjá, de a Nika-felkelés 532-ben lerombolta a bazilikát. A harmadik templomot 532-ben kezdték el építeni, de a kupola 557-ben egy földrengés miatt leomlott. Végül a mostani bazilikát 563-ban szentelték fel. A Hagia Sophia a török hódítás után mecsetként szolgált, ma múzeum. (Fotó:
Winfield Parks / Europress / Getty)
1979. december 24-én indították az első európai rakétát, az Ariane-1-et. Az Európai Űrügynökség célja a fejlesztéssel egy megbízható, saját hordozóeszköz készítése volt, amellyel akár két kisebb műholdat is Föld körüli pályára tudtak állítani. A rakéta fejlesztését 1973-ban kezdték el, a munka és a költségek nagy részét a franciák vállalták. A hordozórakéta Francia Guayanából indult útnak, a rakéta hossza 47,4 méter volt, 970 kilogrammos tömeget tudott Föld körüli pályára állítani. (Fotó:
Staff / AFP)
1944. december 24-én Sopronkőhidán a nyilasok kivégezték Bajcsy-Zsilinszky Endrét. Bajcsy-Zsilinszky Endre hosszú utat tett meg a politikában, szélsőjobboldali radikalistaként kezdte pályafutását, nem határolódott el a fajvédelem eszméjétől sem. Később mérsékeltebb eszméket vallott, az általa szerkesztett újságba baloldali szerzőknek is nyilvánosságot biztosított. 1939-ben parlamenti képviselő lett, és az antifasiszta ellenzék vezéralakjává vált, határozottan ellenezte a németbarát politikát. Többször letartóztatták, végül a nyilasok 1944. december 24-én felakasztották. (Fotó:
MTI)
Líbia 1951. december 24-én független királyság lett. Az ország az 1911-12-es olasz-török háborúban lett olasz gyarmat, 1942-től brit és francia közigazgatás alatt állt. A második világháború után Olaszország kampányt indított, hogy visszakapja egykori területeit, de az ENSZ másképp határozott. Az országot három övezetre osztották, melyen Franciaország, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok osztozott. Végül 1951-re sikerült egyesíteni az országot. Az első uralkodó I. Idrisz lett, őt döntötte meg 1969 szeptemberében a nemrég elűzött és megölt Moammer Kadhafi. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
1899. december 25-én született Humphrey Bogart Oscar-díjas amerikai színész. Leghíresebb szerepében egy cinikus, szűkszavú bártulajdonost alakított a Casablanca című filmben. Rick szerepében legendássá vált, híressé vált mondatait máig idézik filmekben. Ekkorra már védjegyévé vált a nyers, szűkszavú, de érző szívű férfi karaktere, ami több filmjében visszaköszön. Számos legendás filmben játszott, mint A máltai sólyom, A Sierra Madre kincse, az Afrika királynője vagy a Sabrina. 1957. január 14-én halt meg. (Fotó:
American Stock Archive / Europress / Getty)
1991. december 25-én lemondott Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió elnöke. Gorbacsov 1985-ben Konsztantyin Csernyenko halála után lett az Szovjetunió Kommunista Pártjának főtitkára, majd a Szovjetunió elnöke. Reformkísérletei a kommunista rendszer bukását és a Szovjetunió széthullását okozták. 1990-ben Nobel-békedíjat kapott. 1991 augusztusában a régi kommunista rendszer védelmezői puccsot kíséreltek meg ellene, de elbuktak. Emiatt oszlatta fel az SZKP-t. Lemondása után Szovjetunió formálisan is megszűnt létezni. (Fotó:
Sergei Guneyev / Europress / Getty)
1975. december 26-án szolgálatba lépett a Tu-144 repülő a Moszkva-Domogyedovo–Alma Ata útvonalon, elsőként a posta- és teherforgalomban, két évvel később szállított először utasokat. A Tu-144 volt az első szuperszónikus repülőgép, néhány hónappal a Concorde előtt állították szolgálatba. Ez a kettő utasszállító repülő volt csak képes átlépni a hangsebességet. A Tu-144-et Alekszej Tupoljev tervezte, és a Voronyezsi repülőgépgyárban gyártották. 1969. június 5-én lépte át a hangsebességet, utolsó utasszállító repülése 1978. június 1-én volt, egy baleset miatt azután csak teherszállításra alkalmazták. (Fotó:
Agence France Presse / Europress / Getty)
2006. december 26-án halt meg James Brown amerikai énekes, a soul keresztapja. James Brown legnagyobb sikereit a hatvanas években aratta a Bewildered, az It's Man's Man's Man's World, az I Feel Good, az I Got A Feeling vagy a Sex Machine című dalokkal. Büszkén hirdette, hogy több zeneirányzat születése neki köszönhető. (Fotó:
Bloomberg / Europress / Getty)
1898. december 26-án Marie és Pierre Curie izolálta a rádiumot. A rádium rendkívül ritka kémiai elem, a természetes radioaktív bomlás alatt jön létre, ezért urán- és tóriumádványok mellett fordul elő. Marie Curie először 1902-ben állította elő elemi állapotában. Férjével és Henri Becquerel fizikussal 1903-ban Nobel-díjat kapott, majd 1911-ben megkapta a kémiai Nobel-díjat is. (Fotó:
Mondadori / Europress / Getty)
1989. december 25-én kivégezték Nicolae Ceaușescut, Románia elnökét, és feleségét Elenát. Ceaușescu 1965-ben lett a román kommunista párt főtitkára, 1967-ben választották meg az Államtanács elnökévé és államfővé. 1989 decemberében Románián végigsöpört a forradalom, december 21-én Ceaușescu tömeggyűlést szervezett a saját támogatására, de ez a diktatúrája elleni tüntetéssé alakult. A katonaság is átállt, a tüntetők a televíziót is elfoglalták. Ceaușescu helikopteren próbált menekülni, de hamar elfogták őket. December 24-én rögtönítélő bíróság elé állították a házaspárt, december 25-én elítélték, és még aznap kivégezték őket. (Fotó:
Rompres / AFP)
2003. december 26-án hajnali 5 óra 26 perckor földrengés volt Irán egyik városa, Bam mellett. A hivatalos források szerint a 6,6-os magnitúdójú földrengés 26271 embert ölt meg, több mint harmincezren megsebesültek. Bár a földrengést nem a legerősebbek között tartják számon, a téglaépületek nem voltak földrengésbiztosak és többségük összeomlott. Bam az egyik legnépszerűbb turistaközpont Iránban, a földrengés híres fellegvárát is megrongálta, de ezt mára sikerült helyreállítani. (Fotó:
Majid / Europress / Getty)
1926. december 25-én koronázták meg Hirohito császárt, ő volt a 124. uralkodó Japánban. Ő uralkodott a császárok közül legtovább, 1989-ben bekövetkezett halála után a japán országgyűlés a Shōwa nevet adta neki, ami egy korszakot is jelöl, amelyben harmónia és béke uralkodott az országban. (Fotó:
Keystone / Europress / Getty)
1946. december 26-án nyitották meg a Flamingo Hotelt Las Vegasban. A hotelt az ismert gengszter, Bugsy Siegel nyitotta meg, akinek nagy szerepet tulajdonítanak Las Vegas fejlődésében. Bugsy Siegelnek Al Caponéval és Lucky Lucianóval is volt kapcsolata, gengsztertársait is bevette az üzletbe és megalapította a ma Stripnek nevezett kaszinó-, hotel- és szórakozóhely együttes alapját. Siegelt később Lucky Luciano ölette meg, mert túl sok pénzt vágott zsebre a Flamingo Hotelből. A Flamingóban 7200 négyzetméteres kaszinó és 3626 hotelszoba található, megnyitása egy korszak kezdetét jelentette Las Vegasban. Ma ez a komplexum a legrégibb még mindig működő hotel a Stripen. (Fotó:
Jon Brenneis / Europress / Getty)
1933. december 26-án szabadalmazták az FM rádiót, Edwin Howard Armstrong találmányára, a frekvenciamodulációs elven működő rádióra négy szabadalmat jegyeztek be. Armstrong felfedezte, hogy a frekvenciamodulált rádió széles frekvenciasávban használva nagyon jó hangátvitelre képes és kisebb adóteljesítményt is igényel. A rádiót 1935. november 5-én mutatták be a New York-i Empire State Buildingben, a bemutató hatalmas siker volt. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
1977. december 25-én meghalt Charlie Chaplin. Az angol származású színész volt a filmtörténet egyik legismertebb alakja, ő volt a legnagyobb hatású személyiség a némafilm világában, maga rendezte és írta filmjeit. Legnépszerűbb alakítása a csavargó figurája, a kalapban, sétabottal és a jellegzetes járással. Leghíresebb filmjei A kölyök, Aranyláz, a Diktátor. (Fotó:
Central Press / Europress / Getty)
1945. december 26-án letartóztatták Mindszenty József bíborost. A hatalomban lévő kommunisták támadásokat indítottak az egyházak ellen, ez ellen lépett fel Mindszenty József. Miután letartóztatták, különböző szereket adtak neki, amelyek hatására elismerte az ellene felhozott vádakat. Koncepciós perben életfogytiglani fegyházra ítélik, de betegsége és nyugati nyomás miatt házi őrizetbe került. Innen szabadult 1956. október 30-án. Mindszenty Józsefet katonai védőkíséret hozta Budapestre, miután kiszabadult a felsőpetényi házi őrizetéből. Balról Pálinkás (Pallavicini) Antal őrnagy látható. (Fotó:
MTI)
2004. december 26-án egy 9,1-9,3-as erősségű, víz alatti földrengés miatt szökőár volt Ázsia délkeleti részén. Több mint 230 ezer ember halt meg a több hullámban a szárazföldre törő szökőárban. Ez volt az egyik legnagyobb természeti katasztrófa a történelemben, a beszámolók szerint harmincméteres hullámok is kialakultak. Összesen tizennégy ország volt érintve, a szárazföldre beözönlő víz a víztől távolabbi pontokat is elérte, egész településeket tett a földdel egyenlővé. A szökőár után több mint 14 milliárd dollár segélyt szedtek össze az áldozatok megsegítésére és újjáépítésre. (Fotó:
Patrick Aventurier / Europress / Getty)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
Rovataink a Facebookon