Könnygázfelhő Törökországban
Egy park ledózerolásából kiindult tüntetésekből az elmúlt tíz év legsúlyosabb zavargásai nőttek ki az elmúlt három hétben Törökországban. Szemkilövés, könnygázfelhőben úszó városrészek, alkoholizálás tiltakozásul. A török hatóságok előző hétvégén erővel számolták fel a tüntetéseket a Gezi parkban, de a tiltakozásoknak ezzel még nincs vége. Ugyanakkor a héten már nagy részt újra békés tüntetéseket tartottak több isztambuli parkban és más török városokban.
Gázmaszkot viselő tüntetők bújnak el egy barikád mögé az isztambuli Taksim téren. Az Isztambul mellet hetven településre átterjedő kormányellenes zavargásokban három hét alatt négyen, három tüntető és egy rohamrendőr meghaltak. A sérültek száma elérheti a nyolcezret is. (Fotó:
Angelos Tzortzinis / AFP)
A Taksim tér melletti Gezi parkot elfoglaló tüntetők. Isztambulban azért kezdődtek május végén békés tüntetések, mert a hatóságok elkezdték ledózerolni a fákat a Gezi parkban, ahova többek között bevásárlóközpontot tervez a török vezetés. A fákért indult tüntetésből aztán a Recep Tayyip Erdogan kormánya elleni tömegdemonstráció nőtte ki magát Törökországban. (Fotó:
Antonio Bolfo / Europress / Getty)
A rohamrendőrök erővel, könnygáz és vízágyú bevetésével próbálták megtisztítani a teret a tüntetőktől, ezért május 30-án és a következő napokban véres összecsapások robbantak ki a biztonsági erők és a több tízezer tiltakozó között. (Fotó:
Scott Peterson / Europress / Getty)
Tüntetők menekülnek a könnygáz elől. Június 1-jén a rohamrendőrök a könnygázgránátok és a vízágyúk mellett gumilövedékeket is bevetettek a köveket és Molotov-koktélokat dobáló tüntetők ellen. A tiltakozások már Ankarára is átterjedtek. (Fotó:
Ed Ou / Europress / Getty)
Tüntetők tüzet akarnak gyújtani a Gezi parkban. A rendőrattak után a hatóságok visszavonták embereiket a területről, amelyet újra birtokba vettek a barikádokat emelő tüntetők. (Fotó:
Ed Ou / Europress / Getty)
Könnygázfelhőben úszva. Kisebb intenzitással, de a következő napokban is folytatódtak az összecsapások, június 3-án gumilövedékkel kilőtték egy tüntető szemét. A tiltakozók zászlókkal, transzparensekkel vonultak fel, és hangosbeszélőn követelték a kormány lemondását. (Fotó:
Bulent Kilic / AFP)
Tüntetők török zászlókat lengetnek és kormányellenes szlogeneket harsognak június 5-én a Taksim téren. Aznap a Közalkalmazotti Szakszervezetek Szövetsége (KESK) és a Török Forradalmi Szakszervezetek Szövetsége (DISK) is bekapcsolódott a kormányellenes megmozdulásokba, és tízezreket mozgósított a tüntetésekre több török nagyvárosban. (Fotó:
Aris Messinis / AFP)
Rohamrendőr és a piros ruhás nő. A zavargások egyik szimbólumává vált képet rengetegen megosztották a közösségi médiában. Sok nő a kép miatt csatlakozott a következő napokban a tüntetésekhez. (Fotó:
Osman Orsal / Reuters)
A hetek óta tartó demonstrációk alatt csatatérré változott a Taksim tér környéke. A tüntetők utcakövekből, kordonelemekből is barikádokat emeltek, utcáról utcára harcolnak a rendőrökkel. (Fotó:
Ed Ou / Europress / Getty)
A török hatóságok erőszakos fellépését bírálta több civil szervezet, köztük az Amnesty International. A kemény rendőri fellépést kritizálta Washington és Brüsszel is. (Fotó:
Angelos Tzortzinis / AFP)
Habár Bülent Arinc miniszterelnök-helyettes már elismerte, hogy jogos volt a Gezi park védőinek fellépése, Erdogan török miniszterelnök többször is arról beszélt, hogy a tüntetők tulajdonképpen csak randalírozók, akiknek nem szabad teret engedni. (Fotó:
Murad Sezer / Reuters)
Erdogan szólt támogatóihoz június 7-én Isztambulban. Több ezren köszöntötték az észak-afrikai útjáról hazatérő miniszterelnököt, aki ellen ezzel egy időben is több ezren tüntettek a Taksim téren. Erdogan a tüntetések haladéktalan beszüntetésére szólított fel, és szélsőségeseknek, terroristáknak is nevezte a tiltakozókat. (Fotó:
Uriel Sinai / Europress / Getty)
Erdogan dezinformációk terjesztésével vádolta a BBC-t, a CNN-t és a Reuterst. Az állami tévé viszont kezdetben lényegében nem foglalkozott a tüntetésekkel, de a kereskedelmi tévékben sem sok hír volt az eseményekről. A tüntetők szerint a közösségi média maradt az egyetlen hiteles hírforrás, a térfoglalók elárasztják a netet mobilos képekkel és videókkal. (Fotó:
Uriel Sinai / Europress / Getty)
Egy zászlós tüntető a török Musztafa Kemal Atatürk, a modern, szekuláris Törökország atyjának portréjával. A török törvényhozás AKP kezdeményezésére új alkotmány előkészítésén dolgozik. Az ellenzék szerint a világi állam helyett az iszlamizmusnak teret engedő párt elsődleges célja a parlamentáris helyett a prezidenciális rendszer kiépítése. (Fotó:
Umit Bektas / Reuters)
Nyomot hagytak Isztambulon a zavargások. A rendőrök szombaton, június 15-én megint megkezdték a tüntetők kiszorítását a Taksim térről, vasárnap pedig újból könnygázt és vízágyút vetettek be azok ellen, akik megpróbáltak a környező utcákból a térre jutni. (Fotó:
Uriel Sinai / Europress / Getty)
Az egyik alkalmazott szedi össze a szemetet egy hotel előtt. Hétfőre a két nagyobb és több kisebb szakszervezeti tömörülés is országos, általános sztrájkot hirdetett, hogy ezzel tiltakozzanak az erőszakos rendőri fellépés ellen. (Fotó:
Ed Ou / Europress / Getty)
Az összecsapások alatt egy tüntető bemutat a rendőröknek. Hétfőn a kormány hívei összecsaptak a kormánypárti tüntetőkkel, ez új fejleményt jelentett a két és fél hete tartó zavargásokban. (Fotó:
Ed Ou / Europress / Getty)
Turisták esernyőt tartanak maguk fölé a Kék mecsetben. Miközben a város egyik felében tüntetők lepték el az utcákat, máshol szinte semmit nem lehetett észrevenni a történtekből, az élet a normális mederben folyt tovább, bár a turisták száma érezhetően megcsappant a fővárosban. (Fotó:
Bloomberg / Europress / Getty)
Tüntetők táncolnak hajnalban üres sörösüvegek körül a Taksim téren az összecsapások egyik éjszakája után. A török parlament néhány hete szavazta meg azt a törvényt, miszerint este tíz és reggel hat között nem lehet alkoholt fogyasztani és árulni sem. Ezt sokan az iszlamizáció lépéseként értékelték, és tiltakozásul látványosan ittak a tüntetések alatt. (Fotó:
Ed Ou / Europress / Getty)
Békés közjáték a Taksim tér közelében egy biciklitárolónál. Párbeszédre szólította fel a szemben álló feleket Thorbjörn Jagland, az Európa Tanács norvég főtitkára, míg Angela Merkel német kancellár is elítélte a török biztonsági erők fellépését a kormányellenes tüntetőkkel szemben. A történtek „nem férnek össze a gyülekezési szabadságról és a véleményszabadságról alkotott elképzelésünkkel”. (Fotó:
Bloomberg / Europress / Getty)
Isztambul a távolból a naplementében. (Fotó:
Bloomberg / Europress / Getty)
A reggeli nap első fényei a Taksim téren. Bülent Arinc miniszterelnök-helyettes a hadsereg bevetését helyezte kilátásba. A kormányzó AKP ezzel először vetette fel a konfliktusban a katonák bevetésének lehetőségét. Erdogan kitartott amellett, hogy a tüntetők szélsőségesek, de azt ígérte, hogy figyelembe veszik a lakosság döntését a park sorsának kérdésében. Az lesz, amit a többség akar. (Fotó:
Ed Ou / Europress / Getty)
Rovataink a Facebookon