Megváltoztat a Sziget?
Tíz emberről készítettünk portrét a Sziget fesztivál legelső és legutolsó napján. Olyan újonc és veterán, magyar és külföldi fesztiválozók és dolgozók arcképét dokumentáltuk, akik a hét minden napján alaposan kivették a részüket a bulizásból vagy a munkából. A Sziget mindenkire hat: a fesztiválvezér Gerendai Károly legalább annyira elfáradt, mint a Psy-hasonmás koreai KyungSik vagy Niek, a holland punk.
Mátyás Nóra (20) Veszprémből, az Enyhe Fintor pultosa
A Magyar Zenei Színpad mellett található kocsma pultosa a fesztivál minden napján délután háromtól este 11-ig dolgozik. Az Enyhe Fintor egy legendás veszprémi kocsma volt, a szigetes verzió állít neki emléket. Nóra a nyolc órás munkát nem tartja megterhelőnek, mert minden nap ki tudja magát pihenni, és a munkaidő után még a szórakozásra is jut ideje. Ez élete első Szigete, sőt, pultozni is csak ezen a nyáron kezdett. Idén érettségizett, szeptemberben egy grafikus OKJ-s képzésen tanul tovább, de az álma az, hogy tetoválóművész lehessen. Öt tetoválása van eddig: egy csillag, egy Janis Joplin idézet, a LOVE szó az ujján, egy név a nyakán és egy fecske a kulccsontján. A következőt már megrajzolta, az egész oldalát beborító tetováláson rózsák, koponyák és újabb idézetek lesznek.
Fotó: Ránki Dániel
Dr. Szeles Géza, a Sziget egészségügyi részlegének vezetője
A hardcore szigetes arcoknál is durvábban nyomja, hiszen ez a huszonegyedik Sziget fesztiválja, amelyen nonstop résztvesz. Nem megy haza hajnalban, váltótársa sincsen, maximum 2-3 órát alszik naponta. Egy légkondicionált konténer az irodája, aminek a sarkába egy labilisnak látszó tábori priccset helyezett el, ott pihen néha keveseket. Ebből a hűs kontérnerből irányítja a Sziget ambulanciáját, összesen 450 embert. Fiatal orvosként rengeteget ügyelt, úgyhogy hozzá van szokva a gyűrődéshez, és mivel hosszú ideig bűnügyi orvosként, helyszínelőként dolgozott, ezért az sem szokatlan számára, hogy két napot húzzon le egyben. Szeles doktor ilyen típus, otthon sem alszik sokkal többet, 4-5 óra az átlaga. Egész nyáron járja a fesztiválokat, és a nagyobb szórakozóhelyek egészségügyi biztosítását is ellátja csapatával, de a Sziget a kedvence. Többek között azért, mert szerinte ez a legbékésebb fesztivál az összes közül. A jó punk zene rajongója, és a szigetes Tankcsapda koncerteket mindig meghallgatta, de a banda a doktor nagy sajnálatára nem lép fel idén.
Fotó: Ránki Dániel
Niek van Paassen (23) Hollandiából
Alig vannak már tarajos punkok a Szigeten, Niek ritkaságnak számít. Egy Midwoud nevű holland kisvárosból jött a fesztiválra, most már másodszor, egy haverjával, akivel közös együttesük is van. A Simba en De Moordenars nevű bandában Niek a dobos és AC/DC, Guns&Roses és Led Zeppelin feldolgozásokat játszanak. Saját számuk még nincs, de a holland Midwoodstock fesztiválon már felléptek. A taréj szakszerű elkészítéséről annyit mondott, hogy hidrogénnel le kell szívatni az eredeti hajszínt, majd egy tetszőleges színű festékkel be kell kenni. Most éppen a kékre esett a választása. Otthon is tarajos, a munkahelyén is, nem csak a fesztivál miatt ragadtatta el magát.
Fotó: Ránki Dániel
Makai Barbara (20) Budapestről
Még csak 20 éves, de az idei már a hetedik Szigete. Legelőször az anyukájával jött, 12 évesen Natalie Imbruglia koncertre, és azóta is minden évben kilátogat. 2010 óta már egyedül, hetijeggyel. Valódi fesztiválrajongó, ezen a nyáron az Efotton, a Volton, a Balaton Soundon is járt, és amint vége a Szigetnek, indul Angliába, ahol a Reading Fesztiválon és a V fesztiválon fog szemetet szedni és közben lopva koncerteket hallgat. Amikor nem fesztiválozik, akkor a BME média és kommunikáció szakára jár, a „médiában szeretne elhelyezkedni”, és amikor kicsit megpiszkáljuk, hogy ez mit jelent, akkor kiderül, hogy filmrendezést. Totál berekedt a Szigeten, legjobban a Mika koncertet várta, még egy Converse-cipőt is festet Mika-felirattal és dalszöveggel. Minden hajnalban, 5-6 körül hazamegy aludni 16. kerületi otthonába, a Szigetről épp egy óra az út.
Fotó: Ránki Dániel
Kim KyungSik aka PsyEU (30) Koreából
Kyung Sik-nek már az arcára fagyott a Gangnam Style-ról elhíresült Psy-s vigyor, ugyanis az utóbbi egy évben azzal szórakoztatja magát és a közönségét, hogy Psy-nek öltözik, és előadja a Gangnam Style-t. Flash mob művésznek tartja magát, ami azt jelenti, hogy a legváratlanabb helyzetekben előkap egy magnót, benyomja a Gangnam Style-t, énekel, és elkezdi járni a híres táncot. A Hősök terén, a Forma1 alatt, a vívó vb-n, a Duna-korzón, a Sziget VIP-részlegében, ahol éppen kedve tartja. KyungSik-nek kétezer fős magyar rajongótábora van a Facebook-on, és imádja a felhajtást. Őszintén rajong Psy-ért is, hosszan mesélt például arról az alkalomról, amikor Psy Milánóban lépett fel, és ő öt méterre állt tőle a közönség soraiban. Psy még rá is nézett. Soha nem kalapozik például pénzért a hasonmás-előadása alatt, mert mint mondja, annyi a célja, hogy a koreai popzenét népszerűsítse Magyarországon. Olvasóinktól azt kérte, hogy feltétlenül hallgassanak bele a Big Bang, a Super Junior, az SNSD, a 2NE1 és a 2PM nevű koreai előadók zenéibe a Youtube-on. 2011-ben jött Budapestre, hogy a Samsungnál dolgozzon, logisztikai területen helyezkedett el menő mérnöki diplomájával, csak aztán idén tavasszal megunta a mérnökösködést, és inkább Psy-hasonmásnak állt. Körbejárta Európát, és mindenhol Gangnam Style-ozott egy kiadósat. A Samsungtól fizetés nélküli szabadságot kért, a szülei viszont még mindig azt hiszik, hogy komoly mérnökként tölti a mindennapjait. Történelmi lépésnek tartja, hogy személyében egy koreai művész is fellép a Szigeten, még akkor is, ha ezt a két szabadon választott színpad közötti füves területen, tehát nem hivatalosan teszi.
Fotó: Ránki Dániel
Vető Viktória, a Sziget Kft. sajtófőnöke
A Sziget minden napján hét órakor kel, átlagban négy órát alszik. Folyamatosan határozottnak és összeszedettnek tűnik, gyakorlatilag nem volt még olyan sajtós kérésünk, amit ne teljesített volna pillanatok alatt, de most elárulta, hogy egyre nehezebben kapja össze magát reggelente. A fesztivál előre haladtával nagyjából délre érzi úgy, hogy rendben beindult az agya. A legváratlanabb helyzetekkel kell megbirkóznia, a fesztivál neki totálisan kiszámíthatatlan időszak, gyakran előfordul, hogy csak éjfélkor jut ideje enni. A fizikai megpróbáltatásokat jól viseli, de a Sziget után három gyereke mellett hetekben mérhető, míg teljesen regenerálódik. Az utóbbi 15 évben, mióta ő a Sziget sajtófőnöke, csak egyszer ment nyáron néhány napra pihenni, akkor nagyon meg is lepődött, hogy a főszezonban rengetegen vannak Horvátországban. Ugyanis mindig utószezonban nyaralt, és a csendes, nyugodt tengerpartra rá sem ismert a júliusi forgatagban.
Fotó: Ránki Dániel
Mohai Balázs, a Sziget hivatalos fotósa és az MTI fotóriportere
A Szigetnek egy egész csapat hivatalos fotósa van, Balázs az egyik közülük. Minden nap déltől hajnalig dolgozik. Koncerteket fotóz, életképeket készít, és naponta több alkalommal megszerkeszti és leadja a fotóit. Neki a Sziget az átlagosnál hosszabb, mert már a beköltözés előtt is kint volt, az előkészítést, színpadépítést is dokumentálta. Az utolsó utáni napon is marad, hogy megörökítse a takarítást. Előfordul, hogy akár 18 órát dolgozik egy nap, de azt mondja, főleg önszorgalomból ennyit, hogy a neve alatt megjelenő képek a lehető legjobbak legyenek. A Sziget az első fesztiválja idén, ahol egyáltalán nem tud szórakozni, az összes napja a munkáról szól. Nagyon fáradt volt, de péntekre átlendült a mélyponton, és az idén nyáron végigfotózott előző hat fesztiválból eredő ólmos fáradtságot leküzdötte. Azt mondja, azért tud erős maradni, mert lelkileg trenírozza magát, valamint alig fogyaszt alkoholt. A Szigeten szombat hajnalig mindössze három kisfröccsöt ivott, de akkor lazított egy kicsit, és a fröccsök száma is megugrott.
Fotó: Ránki Dániel
Gerendai Károly, a Sziget fesztivál alapítója, a Costes étterem tulajdonosa, a Sziget Kft. ügyvezetője
Szombaton már nagyon fáradt volt, de éjjel sikerült egy egészen nagyot, fél4-től 11-ig aludnia, így az idei Sziget utolsó napján nem látszik különösebben fáradtnak. A fesztivál időszaka alatt egyszer sem ment haza, általában hajnali 3-kor kerül szigetes ágyába. Soha nem kapcsolja ki a telefonját, így előfordul, hogy az óbudai önkormányzattól hívják reggel 8-kor, mert túl hangos a fesztivál, de alapvetően 11 óra előtt nem szervez magának programot. Egyáltalán nem tud nyugodtan szórakozni a Szigeten, alapvetően stresszes neki az egész hét, az idei fesztiválon egyetlen programot tudott teljes egészében végignézni, a szombati cirkuszi előadást. Belenézett a Blur-be, a Nick Cave-be, a Mikába, de például az ausztrál Tame Impala vasárnap hiába érdekelte volna, elszólította a kötelesség. Minden Sziget Kft.-s fesztiválon részt vesz, de a többin kevesebb a dolga, ezért a Voltra és a Balaton Soundra is családdal ment, napközben strandolt, kirándult a gyerekeivel. Ide csak látogatóba jött a család, mert a Sziget a legnagyobb attrakció, de egyben a legnagyobb felelősség is. És hogy mit eszik Gerendai Károly a Szigeten? Például goffrit, hamburgert, sóletet, de leginkább a fellépőknek fenntartott zárt svédasztalos étteremrészen falatozik a backstage-ben, ahol a Michelin csillagos Costes étterem szakácsai főznek. Megkönnyebbülés neki a Sziget vége, és gyorsan el is húz egy hétre Erdélybe családozni.
Fotó: Ránki Dániel
Csitári János, az In-Kal biztonsági szolgálat területi koordinátora
Amikor nem a Szigeten dolgozik, akkor objektumparancsnok a CEU-nál. A nyarait viszont fesztiválokon tölti, a Szigeten is veterán, a legelső alkalom óta minden évben, most huszonegyedszerre dolgozik. Körülbelül hetven embert, és húsz kisebb területet felügyel, az egyik ezek közül a legproblémásabbnak tartott terület, a K-híd központi bejárata. Beosztottjainak a házirend betartatása a feladatuk, ő pedig a beosztottak koordinálásáért, ellenőrzéséért felel. A Szigetet kulturáltnak és békésnek tartja, jócskán van összehasonlítási lehetősége, mert minden nagy fesztiválon és kulturális, sportrendezvényeken is dolgozik. Csak nappali szolgálatot visz, esténként hazamegy aludni. Bár lehetősége ugyan lenne a bulizásra, nem bulizik, mert úgy érzi, másnap nem tudná olyan színvonalon ellátni a munkáját, ahogyan szeretné.
Fotó: Ránki Dániel
Rovataink a Facebookon