Kétezer kilométeres út a csodáért
Minden évben súlyosan sérült emberek százai utaznak Olaszország déli csücskéből a franciaországi Lourdes-ba az úgynevezett Fehér Vonaton. Ők egytől egyig csodás gyógyulásban reménykednek, a Pireneusok lábainál heverő városka ugyanis a katolikus világ egyik legfontosabb zarándokhelyének számít, ahol már több ezer beteg számolt be állapotának megdöbbentő javulásáról. Két fényképész, Jean-Marc Caimi és Valentina Piccinni hatszáz zarándokot kísért végig az úton
Lourdes 1858 óta számít a katolikusok egyik szent helyének, ebben az évben ugyanis a 14 éves Bernadette Soubirous-nak nem kevesebb, mint 18 alkalommal jelent meg a Boldogságos Szűz Mária, aki amúgy is a francia katolikus hit messze legnépszerűbb alakja.
(Fotó:
Jean-Marc Caimi / Profimedia-Red Dot)
Az idegrendszeri zavaroktól szenvedő Angela egyike annak az ötmillió zarándoknak, akik évente felkeresik a mindössze 15 ezer lakosú Lourdes-ot. A lány visszatérő látogatónak számít, akit minden évben anyja kísér el az úton. Mindketten arról álmodoznak, hogy Angela egy nap nem betegként, hanem sérülteket segítő önkéntesként vehet részt a zarándoklatban.
(Fotó:
Valentina Piccinni / Profimedia-Red Dot)
A Fehér Vonat belsejét utasai különleges igényeinek megfelelően alakították ki, de az út nemcsak a dél-olasz kistelepülésekről összegyűjtött sérültek, hanem családtagjaik számára is életre szóló élményt jelent – még akkor is, ha a 35 órás vonatút végén esetleg nem várja őket gyógyulás.
Paolót a korai szenilitás egy ritka formája sújtja, képtelen a tagolt beszédre, de arra is, hogy saját magáról gondoskodjon. Ezt felesége teszi meg helyette, aki természetesen maga is nagyon-nagyon reménykedik a csodában. Lourdes-ban a XIX. század óta mintegy 7000 csodás gyógyulást dokumentáltak – igaz, a rigorózus vatikáni eljárás ezekből csak 68-at ismert el hivatalos csodaként. (Fotó:
Jean-Marc Caimi / Profimedia-Red Dot)
A Fehér Vonaton apácák és ápolónővérek is utaznak, akik az egész út alatt gondját viselik az ágyhoz kötött zarándokoknak. (Fotó:
Valentina Piccinni / Profimedia-Red Dot)
A Down-szindrómás Giusy elmondása szerint nagyon szeretne egyszer modellként dolgozni.
(Fotó:
Jean-Marc Caimi / Profimedia-Red Dot)
A Fehér Vonat azon utasai, akik képtelenek magukról gondoskodni, extra figyelmet és gondoskodást igényelnek. Ezért ők egy külön kocsiban utaznak. (Fotó:
Valentina Piccinni / Profimedia-Red Dot)
A történet szerint Bernadette Soubirous előtt a látomás először a semmiből feltűnő széllökések formájában jelentkezett, utána a vele szemben lévő sziklahasadék mélyéből vakító fény tört elő, és egy női alak jelent meg, aki fehér ruhát viselt, a derekán kék övvel, és lábait arany rózsák borították. (Fotó:
Valentina Piccinni / Profimedia-Red Dot)
Érkezés a lourdes-i pályaudvarra a 35 órás út végeztével. A városnak ma már külön reptere van, de Párizsból a TGV is alig öt óra alatt iderepíti a látogatókat. (Fotó:
Valentina Piccinni / Profimedia-Red Dot)
II. János Pál roppant népszerű Lourdes-ban (is), ez elsősorban annak köszönhető, hogy a néhai egyházfő a Mária-kultusz nagy támogatója volt. Márpedig a legnagyobb hatású katolikus látomásokban – a lourdes-in kívül például a fátimaiban – ő az, aki a gyerekek előtt megjelenik. (Fotó:
Valentina Piccinni / Profimedia-Red Dot)
A Gave de Pau folyón túl látható Bernadette grottója, a zarándokok első számú célpontja. A történet szerint a kis barlangmélyedésben látta meg először a 14 éves Soubirous Szűz Máriát. Amikor testvére elárulta a szülőknek a jelenést, azok jól elfenekelték őket. (Fotó:
Jean-Marc Caimi / Profimedia-Red Dot)
A calabriai Girolamo autista. Anyja csak óriási erőfeszítések árán tudta megtanítani arra, hogyan lássa el saját magát, de ma már önállóan is képes járni, enni, inni és tisztálkodni. (Fotó:
Jean-Marc Caimi / Profimedia-Red Dot)
Giuseppe magához veszi az ostyát a zarándokoknak tartott utolsó mise során, amit olasz papok celebráltak Szent Bernadett templomában. A látomásai miatt feltámadt érdeklődés elől apácazárdába menekülő Bernadette Soubirous-t 1879-es halála után 44 évvel avatták szentté. Giuseppének egyébként testvérével együtt degeneratív idegrendszeri problémái vannak, és anyjuk kíséretében minden évben elzarándokolnak Lourdes-ba, hátha maguk is részesülnek a csodás gyógyulásban. (Fotó:
Valentina Piccinni / Profimedia-Red Dot)
Ez a kerekes székes fiú – kis külső segítséggel – feláll és sétálni kezd a délutáni imádság alkalmával. A csodák azonban nem röpködnek olyan könnyen: már 1883 óta egy hivatalos orvosi hivatal foglalkozik a gyógyulások minősítésével. A csodák „mindenre kiterjedő kivizsgálását” pedig 1905-ben maga X. Pius pápa támogatta. (Fotó:
Jean-Marc Caimi / Profimedia-Red Dot)
Ez a 92 éves apáca is a Fehér Vonat kísérői közé tartozik, odahaza pedig egy árvaház alapítója és vezetője. (Fotó:
Valentina Piccinni / Profimedia-Red Dot)
Rovataink a Facebookon