Catherine Deneuve 70
Ma lett hetvenéves a francia film legendája, Catherine Deneuve. Szinte az összes fontos rendezővel dolgozott Truffaut-tól Buñuelen át Lars von Trierig. Franciaországban arcképe pénzérmék hátoldalát, bélyegeket, mellszobra pedig a polgármesteri hivatalokat díszítette. Oscar-díjat soha nem nyert, de ma is évente legalább két filmet forgat. Nagykép.
1961-ben a 18 éves Catherine Deneuve még egy volt a sok párizsi modell közül. Pedig már kamaszkorában elkezdett filmekben játszani, akkor még eredeti nevén, Catherine Dorléac-ként. Első filmjét, a Les Collégiennes-t 14 éves korában forgatta. A nagy filmes áttörésre, a híres színésznővé válásra viszont 1964-ig várnia kellett. Igaz, akkor sem volt több 21 évesnél. (Fotó:
Loomis Dean / Europress / Getty)
Ezen az 1962-es képen már mint színésznőt fotózták. Deneuve színészcsaládból származik, édesapja, Maurice Teynac (ő is művésznevet választott a Dorléac helyett), színházi és filmszínész volt, aki később szinkronrendezőként is dolgozott. Anyja, Renée Deneuve is színésznő volt, nagyanyja pedig színházi súgó. A családban négy lány született, a legidősebb, Françoise Dorléac szintén a színészi pályát választotta. Deneuve azért vette fel anyja vezetéknevét, hogy ne keverjék össze nővérével, aki akkoriban még híresebb volt nála. (Fotó:
Silver Screen Collection / Europress / Getty)
Tökéletes lábak és a hatvanas évek jellegzetes bugyifazonja. Deneuve és Jean-Pierre Honore a Le vice et la vertu című film egyik jelenetében. A filmet Roger Vadim rendezte, a színésznő első nagy szerelme. Közös gyerekük, Christian Vadim 1963-ban született. Később Vadim könyvet írt híres szerelmeiről, Deneuve-ről, Brigitte Bardot-ról és Jane Fondáról. „Catherine 17 éves volt, én 32. De szerelemben a korkülönbség nem számít. A tapasztalatok sem. A nők sokszor tanulás nélkül is rengeteg dolgot tudnak a szerelemről" – írta a kapcsolatukról a meglehetősen indiszkrét könyvben. (Fotó:
Rda / Europress / Getty)
A színésznő Jaques Demy rendezővel, Michel Legrand zeneszerzővel, Anne Vernon színésznővel és Nino Castelnuovo olasz színésszel az 1964-es Cannes-i Filmfesztiválon. A Cherbourgi esernyők című filmet népszerűsítik, ami meghozta a világhírt Deneuve-nek. Geneviéve-et, egy esernyőboltban dolgozó lányt játszik, akit anyja eltilt a szerelmétől, ráadásul a fiút elviszik katonának. (Fotó:
Rda / Europress / Getty)
Roman Polanski 1965-ös filmjében, az Iszonyatban. Deneuve sosem járta a könnyű utat, egészen fiatal korától figyelt arra, hogy a nagy népszerűséget hozó, könnyen emészthető filmek mellett vállaljon nehezebb szerepeket, megosztóbb, megbotránkoztatóbb filmeket is. Az Iszonyat egy olyan nő története, aki valamiért undorodik a férfiaktól. Amikor nővére néhány napra magára hagyja, bezárkózik a lakásába és elhatalmasodik rajta az őrület. (Fotó:
Archive Photos / Europress / Getty)
Egy újabb esküvői kép, de ezúttal nem egy filmből. Deneuve 1965-ben házasodott össze a brit fotóssal, David Bailey-vel. A szerelem nem volt hosszú életű, két évvel később már külön éltek, de hivatalosan csak 1972-ben váltak el. „Ha valaki megszállottan imád, ne vedd készpénznek arra vonatkozóan, hogy szeret is" – mondta a szenvedélyről a Magyar Narancsnak adott interjújában 2006-ban. (Fotó:
Bentley Archive/popperfoto / Europress / Getty)
Luis Buñuel legendás filmjének, A nap szépének forgatásán. Egy újabb film, ami Deneuve bátorságát dicséri: szerepe szerint nappal hideg, méltóságteljes orvosfeleség (nem mellesleg frigid), este pedig prostituált. A színésznő visszaemlékezésében engedelmes kiskatonaként jellemezte magát, aki talán éppen ezért tudott kora szinte összes nagy rendezőjével együttműködni Francois Truffaut-tól egészen Lars von Trierig. (Fotó:
Jean-Pierre Bonnotte / Europress / Getty)
Ez a film kevéssé ismert, Catherine Deneuve számára mégis fontos lehetett. Az 1966-os A rochefort-i kisasszonyokban nővérével, Francoise Dorleac-kal játszott együtt, ráadásul testvéreket alakítottak. Ez lett Francoise utolsó előtti filmje, egy évvel később autóbalesetben meghalt. (Fotó:
Reporters Associes / Europress / Getty)
A szuka forgatásán az olasz színésszel, Marcello Mastroiannival. Ő lett a színésznő legnagyobb szerelme, lányuk, Chiara Mastroianni 1972-ben született és szintén színésznő lett. Soha nem házasodtak össze, mert bár Mastroianninak számos kapcsolata volt, feleségét, Flora Carabella színésznőt nem akarta elhagyni. (Fotó:
Api / Europress / Getty)
Deneuve egyik amerikai filmje, a Sötét utcák 1975-ből. Ebben Burt Reynoldsszal játszott együtt, de hiába az amerikai sztárpartner, a színésznő soha nem lett olyan népszerű Amerikában, mint Európában. Az összes filmjénél jobban szerették azt a hirdetést, amiben a Chanel-parfümöt reklámozta, Oscar-díjat sem kapott soha. (Fotó:
Silver Screen Collection / Europress / Getty)
Az utolsó metró, egyike sok közös filmjének Francois Truffaut rendezővel, akivel egy ideig együtt is élt. Partnere Gérard Depardieu, akivel nemcsak filmekben játszottak együtt, hanem egy közös dalt is felénekeltek. A színésznő szerint Depardieu kedves és figyelmes partner, de nagyon türelmetlen. Utál próbálni, legszívesebben minden jelenetet felvenne azonnal. (Fotó:
Michael Ochs Archives / Europress / Getty)
Deneuve 1985-ben dobta piacra saját magáról elnevezett parfümjét az AVON kozmetikai céggel együttműködve. Az illat, amelynek alkotórészeit állítólag maga Deneuve válogatta össze, 1987-ben még díjat is nyert. Parfümökkel foglalkozó oldalakon a mai napig dicsérik. (Fotó:
Yvonne Hemsey / Europress / Getty)
David Bowie-val az 1986-os Tony Scott-filmben, Az éhségben játszott együtt. Ez volt Deneuve legsikeresebb amerikai filmje, rosszindulatú kritikák szerint főleg az akkoriban merésznek számító leszbikus szexjelenet miatt. A színésznő egy több száz éves egyiptomi vámpírt játszik, aki New Yorkban vadászik zsákmányra. (Fotó:
Photoshot / Europress / Getty)
A Cézár-díj-átadón, 1993 februárjában. Deneuve az Indokína főszerepéért nyerte el a legfontosabb francia filmdíjat. Ezért a szerepért jelölték Oscar-díjra is, de azt nem kapta meg. Cézárra viszont tizenegyszer jelölték, ebből kétszer nyert is. (Fotó:
Pool Arnal/picot / Europress / Getty)
Yves Saint Laurent francia divattervezővel, aki egyik múzsájának Deneuve-öt tartotta. Nemcsak munkakapcsolatban voltak, hanem barátságban is. 2000-ben, amikor a tervező visszavonult, barátai és munkatársai egy hatalmas divatbemutatóval ünnepelték. A bemutatón Deneuve egy szerelmes dalt énekelt barátjának. (Fotó:
Foc Kan / Europress / Getty)
Szintén a Cannes-i Filmfesztiválon, csak már 2000-ben. A színésznő Lars von Trier filmjét, a Táncos a sötétbent népszerűsíti. Bár ekkor már évtizedek óta a filmvilág legendájának számított, nem érezte kínosnak, hogy levélben kérjen szerepet a rendezőtől. Így lett gyári munkásnő ebben a filmben (ránézésre mi sem áll távolabb tőle), ami nagyszerű döntésnek bizonyult. A film és az alakítás is emlékezetes lett. (Fotó:
Pool Benainous/duclos / Europress / Getty)
Szintén Cannes-ban, idén. Deneuve hetvenévesen sem vesztette el érdeklődését a filmek iránt. „Gyakran próbálkozom fiatal rendezőkkel, még akkor is, ha időnként bukunk egy nagyot. De bízom bennük, és megpróbálom megérteni a szándékaikat" – nyilatkozta 2006-ban. (Fotó:
Gareth Cattermole / Europress / Getty)
A nagy szépség vetítése előtt Cannes-ban. Deneuve fáradhatatlan, idén két filmjét mutatták be, a Bettie-mobil november közepétől látható a magyar mozikban. Jövőre szintén két filmben láthatjuk, pedig azt mondja, hogy mostanában sokkal kevesebb izgalmas forgatókönyvet kap, mint korábban. (Fotó:
Valery Hache / AFP)
Rovataink a Facebookon