Az atomkor selejtje
További Nagykép cikkek
Los Alamos legtöbbünknek onnan lehet ismerős, hogy az USA az ott létrehozott kutatóbázison fejlesztette ki a Hirosimában és Nagaszakiban bevetett atombombákat. Az atomkutatásokat ma már számítógépes modellezéssel folytató kutatótelepen a második világháború és a vietnami háború idején több tízezren is dolgoztak. Ezek egyike volt Ed Grothus, aki 1949-ben került oda, és amellett, hogy gépészként az atombombák kicsinyítésében és egyszerűsítésében is részt vett, megalapított egy céget, ami Los Alamos leselejtezett használati tárgyaival, kutatási segédeszközeivel és irodai felszerelésével üzletelt. A később harcos atomellenes propagandistává átalakult Grothus 2009-ben halt meg, végakarata értelmében az üzletet bezárták, a fennmaradt árukészletet pedig végkiárusították. Azonban az utolsó hétvégi vásár alkalmával Janire Najera spanyol fotóművész néhány, a polcokon talált, rég lejárt tekercs filmet még felhasznált arra, hogy megörökítse, mi is volt a boltban az elmúlt 60 évben.
Najera egy újságban látta meg a bolt bezárásáról és a végkiárusításról szóló hirdetést. "Elvarázsolt a Grothus története, három évvel a halála után is szinte tapintható volt a jelenléte a boltban. Általában hónapokig készülök egy munkára, most azonban hirtelen döntöttem el, hogy elmegyek a Black Hole-ba másnap. Nem hittem el, amit ott láttam, ellenállhatatlan kényszert éreztem arra, hogy lefényképezzem a gyűjtemény darabjait, mielőtt a nukleáris kutatás emlékei mindörökre eltűnnek szem elől.”
Díszített bombaköpenyek. A Fekete lyuk a világ legkülönlegesebb hadifölösleg-boltja. Alapítója az egyik legismertebb atomkritikus, Ed Grothus, aki korábban maga is a Los Alamos-i kutatóbázison dolgozott. (Fotó:
Janire Najera)
"Egy bomba is túl sok". Grothus saját bevallása szerint olyan, tekegolyó méretű bombák kifejlesztésében vett részt, amik harmincszor kisebbek és harmincszor erősebbek voltak a Hirosimában és Nagaszakiban bevetetteknél. (Fotó:
Janire Najera)
Mozgóképfelvevők a Los Alamos-i Tudományos Laboratóriumból. Grothus még a kutatólabor munkatársaként alapította meg a Los Alamos Sale Company nevű cégét, ami később csak mint Fekete lyuk vált ismertté. (Fotó:
Janire Najera)
Amerikai zászlók. Grothus, a bolt több pontján is tartott amerikai zászlókat, hogy ezzel reagáljon az őt hazafiatlansággal vádolók véleményére. (Fotó:
Janire Najera)
Eredeti számológép, eredeti papírral. Az 1600 négyzetméteres üzlethelyiséget Grothus és felesége közösen vásárolták a Piggly Wiggly nevű bolthálózattól. (Fotó:
Janire Najera)
Los Alamos-i szénsavas ásványvíz. A Los Alamos-i labor a mai napig működik, az atomkutatások mellett az energiafelhasználást és a zöldenergiát célzó kutatásokkal is foglalkoznak. (Fotó:
Janire Najera)
Optikai megfigyelést segítő eszköz
Az ilyen, mára tulajdonképpen elfelejtett rendeltetésű eszközök tömegével fordultak meg Grothus kezei között. A gyűjteményt Grothus egy barátja nevezte el fekete lyuknak, mert a projektbe nagyon sok minden ment be, de szinte semmi sem jött ki. (Fotó:
Janire Najera)
Fém lámpabúra. Grothusról és furcsa boltjáról három dokumentumfilm is készült. Az első, Atom Ed és a Fekete lyuk címűt az HBO forgatta, a másodikat (Los Alamos und die Erben Der Bombe) egy német forgatócsoport. A harmadik egy az interneten is elérhető rövidfilm, Laboratory Conditions, azaz Laboratóriumi körülmények a címe. (Fotó:
Janire Najera)
ABE 700-as perforálógép. A pecsételést helyettesítő, a dokumentumokat visszavonhatatlanul megjelölő szerkezet valamivel modernebb, és nem Los Alamos-i változatait háromezer dollárért lehet megvásárolni a neten. (Fotó:
Janire Najera)
Napenergia tárolására szolgáló hordók
A gyűjtemény darabjait Grothus 2009-es halálát követően három évvel elárverezték, hogy ne a szemétben kössenek ki. (Fotó:
Janire Najera)
Westinghouse típusú villanyórák, a Los Alamos-i kísérletekben használt szerkezetek áramfogyasztásának mérésére használták őket. (Fotó:
Janire Najera)
A kísérletek közben használt grafittéglák. Bár a grafit kifejezetten gyúlékony, tűzveszélyes anyag, kiválóan fogja fel az olyan, nagyenergiás részecskéket, amelyeket például az urán is sugároz magából. (Fotó:
Janire Najera)
Egy hordozható fűtőtest. Grothus furcsa boltját a végkiárusítás után bezárták, az itt látható tárgyakat pedig olyan filmre fényképezték, amit szintén a raktár egy eldugott polcán találtak. Készült egy sorozat a tárgyakat megvásárló emberekről is. (Fotó:
Janire Najera)
Egy a sok feleslegessé vált hadialsónadrágból. A Fekete lyukban a military shopokból ismerős tárgyak is voltak bőven, nem csak az atomkutatás melléktermékei. (Fotó:
Janire Najera)
Barber Coleman típusú hőmérséklet-szabályozó, a ma már mindennapos szobatermosztátok egyik elődje. A véletlenszerűen kiválasztott tárgyakat hosszú záridővel fotózták, hogy az így teremtett fényviszonyok visszaadjanak valamennyit a furcsa bolt hangulatából. (Fotó:
Janire Najera)
Egy aneszteziológiai párologtató alkatrésze.
Grothus 1949-ben került Los Alamosba, és csak az általa igazságtalannak gondolt vietnami háború miatt ábrándult ki abból, amit a Los Alamos-i kutatások képviseltek. (Fotó:
Janire Najera)
A feleslegesség szobra címet is kaphatná a Los Alamos-i irodákban használt, mára minden valószínűség szerint mobiltelefonra vagy csetablakra cserélt telefonkagylók sokasága. (Fotó:
Janire Najera)
A hőmérséklet és a páratartalom mérésére használt eszköz. Kiemelt kutatóhelyként Los Alamos folyamatosan cserélte az elavult technológiát, ezt az eszközt például a digitális rögzítők váltották le, amiknél már nem papírcsíkokat kellett bújni az eredmények böngészéséhez. (Fotó:
Janire Najera)
A legendás Ed Grothus, áll a névtáblán. Ez valószínűleg nem Grothus eredeti névtáblája. (Fotó:
Janire Najera)
Az Infrared Industries nevű cég egy terméke. Az infratechnológia katonai és polgári alkalmazásával foglalkozó Infraredet 1959-ben alapították. Még ma is léteznek, honlapjuk szerint számos különböző, infravörös fényre épülő elemzőeszközt forgalmaznak, és épp villamosmérnököt, illetve nemzetközi sales-est keresnek. (Fotó:
Janire Najera)
Los Alamos nem kizárólag a kutatásról és az atomkísérletekről szólt: a helyiek ehhez hasonló golfcipőkben pihenhették ki magukat. (Fotó:
Janire Najera)
Elemes zseblámpa. Los Alamos főleg viszonylagos elszigeteltsége miatt vált a második világháborús atomkutatások és -kísérletek központjává, és a Fekete lyuk készletei alapján úgy tűnik, az áramszünet vagy az elsötétítés sem volt ismeretlen dolog. (Fotó:
Janire Najera)
Binokuláris fejkészlet egy mikroszkóphoz. Grothus a bolt bevételeiből a háborúellenes propagandát is támogatta, az utolsó kiárusítást végakarata szerint azért tartották, hogy az igazán értékes darabok gyűjtőkhöz kerülve megússzák a beolvasztást és a megsemmisítést. (Fotó:
Janire Najera)
Folyékony nitrogén tárolására használt tartály. A Los Alamos-i kutatólabor fejlesztései ma már békésebb célokat is szolgálnak, a Curiosity Mars-járó Chemcam nevű, kémiai elemzést végző eszközét is itt rakták össze. (Fotó:
Janire Najera)
Áramerősségmérő egyenáramú hálózatokhoz, illetve a mosolygó tárgyakról készült felvételeket gyűjtő emberek legújabb kedvence. (Fotó:
Janire Najera)
A Fekete lyuk könyves részlegén számos érdekesség várta a vásárlókat. A 2013-ra amúgy atomháborút vizionáló Grothusszal gyomorrák végzett, a halála előtt nem sokkal küldött emailek egyikében így fogalmazott: "A testem a rák okozta tumorral, az agyam tele a nagyon is valószínű nukleáris holokauszt rémképeivel." (Fotó:
Janire Najera)
Rovataink a Facebookon