Gyorsan felfalták Lenin testét
Kilencven éve halt meg Vlagyimir Iljics Lenin, akinek szobrai a kommunizmus szimbólumává váltak, ledöntésük világszerte egy korszak jelképes bukását jelentette. Etiópiától Románián át Magyarországig dőltek a szobrok, Mongóliában árverést írtak ki az utolsó darabra, Szentpéterváron felrobbantották, az Egyesült Államokban és az Antarktiszon viszont még ma is ott áll Lenin.
1989-ben, az orosz forradalom 72. évfordulójára még Lenin hatalmas portréjával készültek Moszkvában, amit a Kreml közelében álló Központi Lenin Könyvtárra függesztettek ki. Fordulatokkal teli évek után, 1992-ben viszont már az intézményt is átnevezték, ma Oroszországi Állami Könyvtár a neve. (Fotó:
Armand-Janin / AFP)
Lenin lefejezett szobra az ukrajnai Szevasztopol kikötőjében 1942-ből. Ma egy egész Lenin-emlékmű áll a kikötőre néző dombon, állítólag a hajósok sokáig használták irányjelzőként a szobor kinyújtott karját. (Fotó:
Mondadori / Europress / Getty)
Donyecknél, az orosz fronton olasz katonák pózolnak 1941-ben Lenin ledöntött szobra előtt, aminek a talapzatára az „Éljen a Duce!" fasiszta szlogent festették. (Fotó:
Mondadori / Europress / Getty)
Több szobor a II. világháborúban sérült meg, másokat a szovjet befolyási övezetben lezajlott rendszerváltások alatt döntöttek le. 1990. szeptember 15-én Lenin szobrát is elbontották az ukrán Lvov város főteréről – ugyanez történt a legtöbb nyugat-ukrajnai, vagyis nem oroszok lakta városban. (Fotó:
Sovfoto / Europress / Getty)
Munkában a szobrászok, gyártják gránitból a hatalmas Lenin-fejeket a Mityiscsiben lévő szoborgyárban. A Moszkva közelében készült Lenin-szobrok egészen Connecticutig eljutottak. Érdekesség, hogy a Budapesten járó szovjet metrókocsikat is a Mityiscsinszkij Zavodban gyártották. (Fotó:
Chris Niedenthal / Europress / Getty)
1500-an kiáltottak fel egyszerre örömükben, amikor 1990. március 5-én két daru segítségével három nap után végül sikerült feldönteni Lenin szobrát Bukarestben. A szobor 25 évig magasodott a márványtalapzaton. (Fotó:
Andre Durand / AFP)
Baltával aprítják darabokra Lenin fejét Bakuban, Azerbajdzsán fővárosában, miután a Legfelsőbb Tanács 1991-ben kikiáltotta a függetlenséget. Az Orosz Birodalom összeomlása után Azerbajdzsán két évig független volt, de 1920 áprilisában bevonultak a szovjet katonák, 1936-tól pedig az ország a Szovjetunió része lett. (Fotó:
Anatoly Sapronenkov / AFP)
Csecsen fegyveres egy betört fejű Lenin-szobor tetején 1991. október 25-én, a Groznijhoz közeli Sonja folyónál. A szobor szépen lassan megindult az enyészet útján. (Fotó:
Gyennady Tamarin / AFP)
Lenin válláról sokkal jobb a kilátás. Litvániában kilenc Lenin-szobor is állt, csak a fővárosban, Vilniusban kettő volt, de ezeket mind ledöntötték 1991-ben. Volt, amelyiket végül egy Vilniushoz közeli szoborparkban helyeztek el. Litvániában egyébként csak 8 százalékos az orosz népesség aránya. (Fotó:
Gerard Fouet / AFP)
1991-ben megbuktatták Etiópiában a 14 évvel korábban puccsal hatalomra került Mengistu Haile Mariam diktátort, aki szocialista állam kiépítését tűzte ki célul az afrikai országban. Elüldözése után Lenin szobrának ledöntése Addis Ababában a gyűlölt rendszer bukásának szimbólumává vált. A városban terjedő vicc szerint Lenin kinyújtott keze mutatta a rezsim menekülő tagjainak az utat a reptér felé. (Fotó:
Jerome Delay / AFP)
1970-ben három nappal Lenin születésének 100. évfordulója előtt adták át a 19 méteres szobrot Berlinben, amit aztán 1991 novemberében, két évvel a berlini fal lebontása után le is döntöttek. A szobor hatalmas fejét a város külterületén temették el, ugyanakkor 2010-ben úgy döntöttek, hogy kiássák, és múzeumban állítják ki. (Fotó:
Patrick Piel / Europress / Getty)
Az 1991-ig a Köztársaság téren magasodó Lenin immár fejetlenül került a Történeti Múzeumba Jerevánban, ahol a takarítók fényképezkedtek vele. (Fotó:
Kaveh Kazemi / Europress / Getty)
Talán a legszürreálisabb Lenin: két orosz művész egy napig dolgozott a bebalzsamozott testet mintázó, két méter hosszú és 80 centiméter széles tortán, ami a bemutató után gyorsan szétkapkodtak egy moszkvai étteremben. (Fotó:
Vladimir Novikov / AFP)
Olyan helyek is akadnak a világban, ahol a mai napig senki nem akarta még lebontani a helyi Lenin-szobrot. Ilyen például New York és Seattle. Mindkét városban áll egy-egy szobor. New Yorkban a Vörös térről elnevezett ház tetején integet Lenin. (Fotó:
Jonathan Elderfield / Europress / Getty)
Lenin szobra úszik át egy brazil–portugál–magyar koprodukcióban készülő film, a 2009-ben bemutatott Budapest forgatásán 2008-ban. Budapesten 1965-ben állították fel Pátzay Pál Lenin-szobrát a Felvonulási téren. A szobrot 1990 júliusában lebontották és elszállították; a budapesti Memento Parkba került, ahol ma is látható a bejáratnál. (Fotó:
Balint Porneczi / AFP)
Ahogy sok másik Lenin-szoborból, ebből is kiállítási darab lett, természetesen fektetve. A mi történelmünk – az európai történelem 50 éve nevű kiállítás Brüsszelben 2007 novemberében. (Fotó:
Herwig Vergult / AFP)
2009. április 1-jén valakik megpróbálták felrobbantani Lenin egyik legismertebb köztéri szobrát a szentpétervári Finn pályaudvar előtt. A szobron egyméteres lyukat ütött a robbanás, a helyreállítása közel 50 millió forintba került. Lenin 1917-ben a száműzetésből visszatérve a pályaudvar előtt mondta el legismertebb beszédét egy páncélautó tetejéről. (Fotó:
Elena Palm / AFP)
2012. október 14-én leemelték a talapzatáról az utolsó Lenin-szobrot Ulánbátorban. Az 58 évig a mongol fővárosban magasodó szobrot néhány száz dollárért árverezték el. Lenin idején Mongólia nagy segítséget kapott Moszkvától függetlenségi törekvései valóra váltásához, és a második világháború befejezéséig a Szovjetunió volt a világ egyetlen országa, ami elismerte függetlenségét. (Fotó:
Byambasuren Byamba-Ochir / AFP)
Az EU-integráció elmaradása miatt tiltakozó, majd a kormány lemondását követelő ukrajnai tüntetések fontos eleme volt, amikor 2012. december elején ledöntötték Lenin szobrát Kijevben. Ez is bizonyította, hogy még 90 évvel Lenin halála után is üzenetértékkel bír egy szobrának megdöntése. (Fotó:
Maxim Zmeyev / Reuters)
Rovataink a Facebookon