Szíriában készült, a világsajtót is megjárt sorozat lett a Magyar Sajtófotó-díj győztese. Az Index fotósát is díjazták. Nézze meg az év legjobb magyar képeit.
MÚOSZ Nagydíj a legkiemelkedőbb teljesítményért - A véget nem érő pokol Portré egy szíriai gyerekkatonáról (Fotó:
Bielik István / Népszava)
Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia I. díj - Méteres lyukakban bányásszák a reményt Farkaslyukon Hiába nyitott újra az egykor bezárt bánya Farkaslyukon, munka még nincs, és a környék szegényei a meddőhányón bányásszák a szenet, hogy ne fagyjanak meg télen. Az egykor virágzó bányásztelepülést sorsára hagyták. (Fotó:
Stiller Ákos / Hvg)
Képriprt (sorozat) II. díj - Árvíz Júniusban rekordmagasságú árvízhullám vonult végig a Dunán. Az áradás Európa több országában is katasztrófahelyzetet okozott. (Fotó:
Mohai Balázs / MTI)
André Kertész Nagydíj - Zürich Express Egy Svájc- és Magyarország között ingázó prostituált anyuka története (Fotó:
Hajdú D. András / Origo)
Képriport (sorozat) I. díj - Kilakoltatási kísérlet 2013. szeptember 18-án otthonvédők jelenlétükkel és a lakás elbarikádozásával akadályozták meg a 93 éves Kasziba Károlyné, Panni néni kilakoltatását, aki 56 éve lakik újbudai otthonában. A néni fia évekkel ezelőtt ötmillió forint hitelt vett fel, ezt azonban nem tudta fizetni, ráadásul 2012-ben meghalt. A lakásban lévő „védőkhöz” többtucatnyian csatlakoztak a ház előtti utcaszakaszon, a rendőrség pedig nagy erőkkel vonult fel, a társas ház udvarát is lezárva. Többórás állóháború után azonban kiderült, nem lesz költöztetés. A végrehajtást felfüggesztették, így Panni néni maradhatott. (Fotó:
Móricz Simon / Népszabadság)
Hír-eseményfotó (egyedi) II. díj - Tabló A magyar politikai elit figyeli Horn Gyula temetését (Fotó:
Mudra László / Origo)
Képriport (sorozat) III.díj - Illegalitásban a dohány A dohánytermékek árának emelkedésével Magyarországon jelentősen nőtt az Ukrajnából induló illegális kereskedelem, az illegális termesztés, valamint a korábban ismeretlen nyers dohánylopás. A magyarországi dohánytermesztés 90 százalékát adó, Ukrajnával határos Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a rendőrség és a vám- és pénzügyőrség munkatársai a lopások és a csempészés visszaszorítása érdekében rendszeresen járőröznek a dohányföldek és a határ mentén, valamint ellenőrzik a megyében feladott postai küldeményeket. (Fotó:
Balázs Attila / MTI)
Az Index fotóriporterének díjazott anyaga:
Sport - sorozat II. díj - Gyermekharcosok küzdelme Thaiföldön A muaj thai, ismertebb nevén thai boksz, kétezer éves múlttal rendelkezik, ma Thaiföld legnépszerűbb küzdősportja. A tradicionális tánccal és zenével kísért rituális mérkőzések nem csak a hagyományok tiszteletéről szólnak, a harcosok között rengeteg a gyerek, akik a véres küzdelemmel a vidéki szegénységből próbálnak kitörni. Bődey János képriportja thaiföldi arénákból. Nézzék meg a teljes sorozatot kapcsolódó galériánkban! (Fotó:
Bődey János / Index)
Sport (sorozat) III. díj - Pincéből törnek ki a salgótarjáni bokszolók A salgótarjáni Zöldfa utcát régen mindenki elkerülte, azonban a szegényes romatelep fiataljainak élete megváltozott, miután egy sportegyesület lehetőséget teremtett sok fiatal kitörésére. Mivel Salgótarján nagy ökölvívói múltra tekint vissza, az egyesület létrehozta a boksz szakágat is, melynek edzője Oláh Kámán egykori profi öklöző lett. Az edző szerint sem mindenkiből lesz egy Erdei Zsolt, viszont legalább addig sem az utcán csellengenek a gyerekek, amíg edzenek és a sport célt adhat a mindennapoknak. (Fotó:
Stiller Ákos / Hvg)
Művészet - sorozat I. díj - Eötvös Cirkusz "A cirkuszi állatok éveken át sztárként lépnek nap mint nap porondra, ezért megérdemlik, hogy életük utolsó éveiben is méltó és kellemes helyen éljenek" - mondta Eötvös Lóránd, az Eötvös cirkusz igazgatója az MTI-nek. A kiöregedett cirkuszi állatok a kialakult gyakorlat szerint vagy gondozóiknál maradnak halálukig, vagy állatkerteknek adományozzák őket. Az utazó cirkuszok állandó helyhiánnyal küzdenek, így a gondozónál maradás nem jelent valódi megoldást, az állatkertbe helyezésnél pedig sokszor nehezen megy a beilleszkedés (Fotó:
Kurucz Árpád / Népszabadság)
Természet és tudomány (egyedi) I. díj - Szentjánosbogár-rajzás (Fotó:
Kovács Imre / Szabadúszó)
Sport - sorozat I. díj Highline Adrenalinfüggő extrémsportolók találkoztak az olaszországi Monte Pianán, ahol egy héten át egyensúlyozhattak sziklák közé kifeszített hevedereken, akár több száz méter mélység felett is. (Fotó:
Mohai Balázs / MTI)
Természet és tudomány (sorozat) I. díj - Vizuális környezetszennyezés – Útmenti reklámberendezések "Rádöbbentésnek, figyelemfelhívásnak szánom a fotókat, reflektálni szeretnének azokra a nap mint nap látott és szinte már megszokott rossz, régi látványmegoldásokra, amelyek az utak mellett feltűnnek." (Fotó:
Urbán Ádám / Szabadúszó)
Természet és tudomány (sorozat) III.díj - Kiszolgáltatva A kutya az ember legjobb barátja, szokás mondani. Sok embernél sajnos ez kevésbé igaz. Magyarországon évente több ezer kutyát próbálnak megmenti önkéntes szervezetek és civil személyek. Olyan kutyákat, akik az emberi bántalmazás, elhanyagolás és kihasználás miatt sérülté vagy teljesen fogyatékossá váltak. Több hónapos és éves rehabilitáció után ismét ezek a kutyák a maradandó fogyatékosságukkal együtt próbálnak teljes életet élni. (Fotó:
Végh László / Magyar Nemzet)
Emberábrázolás - Portré (sorozat) II. díj - Az utolsó generáció Az utolsó bányászgeneráció Márkushegyen (Fotó:
Balogh László / Reuters)
Emberábrázolás - Portré (sorozat) I. díj - Csendes ellenállók Az isztambuli Gezi park átépítése elleni tiltakozások júniusban brutális összecsapásokká fajultak a demonstrálók és a török rendőrség között. Miután a több halálos áldozattal és több ezer sérülttel járó akció során a rendőrség visszafoglalta a parkot, a tüntetők taktikát váltottak: a korábbi harcias fellépés helyett egy helyben, némán állva töltötték meg estéről estére a Taksim teret. Miközben mozdulatlanul meredtek Atatürk kifeszített arcképe és a nemzeti zászló irányába, félelmetes feszültség szállta meg újra a várost, de ezzel az ellenállással szemben a hatóságok immár tehetetlenek voltak. (Fotó:
Mohai Balázs / MTI)
Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (sorozat) III. díj - Ikrek falvaAz ikrek falvaként is emlegetett kárpátaljai Nagykopányban (Velki Kopanya) eddig ötvennyolc ikerpár született, ebből 1989 óta negyvenkettő. A kárpátaljaiak döntő többsége mindezt a települést övező hegyekből érkező forrásvizeknek tulajdonítja, így szinte a megye egész területéről jönnek ide forrásvízért. A helyi orvosnak más a véleménye, szerinte a kiemelkedően magas ikerszám a település zárt közösségének, belterjességének köszönhető. (Fotó:
Balázs Attila / MTI)
Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (sorozat) II. díj - Szórványlelkész az Ormánságban A hívek kevesen vannak, sokat szenvedtek, mégis hűségesek az Ormánságban dolgozó református lelkészcsalád közösségeiben. Vasárnap és ünnepnap reggeltől estig járja a falvakat Bereczky Örs és szintén lelkész felesége, Jutka, istentiszteleteket, keresztelőket tartva. A kilátástalanság miatt kiürülő falvakban fontos személyes kapcsolatokat is ápolnak. (Fotó:
Hajdu D. András / Origo)
Bulvár - Humor III. díj - Elnöki kegyelem Rendeztek egy egyórás horgászversenyt a Velencei-tavon, ahol TEK-eseken és celebeken kívül alig indult más. A végén a 410 gramm halat horgászó köztársasági elnököt az ország horgásznagykövetévé nevezték ki. (Fotó:
Hajdu D. András / Origo)
Rovataink a Facebookon