Farolás a horogkeresztes zászló előtt
Amikor 1924-ben elkezdődött az első téli olimpia, a sportolók még nem is tudták, hogy azon vesznek részt. A kevesebb szám és versenyző miatt a téli olimpia sokáig igazi amatőr versenynek tűnt, később látták meg benne az üzletet, de ma már, egyre gigantikusabbak és költekezőbbek a rendezvények. Bár korántsem olyan ismertek, mint a nyári sportok képviselői, a téli olimpia is kitermelte a maga sztárjait, az elképesztően ugró Dick Buttont, a háromszoros szánkóbajnok Georg Hackl-t, vagy a tinisztár Andrea Mead Lawrence-t, nem beszélve a lúzerként is népszerű jamaicai bobcsapatról.
Az első téli olimpián indulók csak utólag tudták meg, hogy olimpián indultak. Az 1924-ben Chamonix-ben még a Télisportok Nemzetközi Hetére utaztak ki sportolók. Magyar arany is született, de a kép bal szélén álló Szabó Herma Ausztriának nyerte meg a műkorcsolyázást. Szabó Bécsben korcsolyázó családba született, anyja Christa von Szabó világbajnoki harmadik, nagybátyja Eduard Engelmann Európa-bajnok volt műkorcsolyában. (Fotó:
Topical Press Agency / Europress / Getty)
A curlinget Skóciában találtak ki még a középkorban, a hagyományok erősek voltak, nem véletlen, hogy 1924-ben Nagy-Britannia csapata nyerte az első olimpiai bajnokságot. Összesen csak négy csapat indult, a második a svédek, a harmadikok a franciák lettek. A britek bajnoki címét sokáig kétségbe vonták, a sporttörténészek közül többen úgy vélték, csak bemutató sportág volt a curling. 2006-ban azonban a NOB minden kétséget eloszlatott, hivatalos bajnoknak ismerte el a briteket. (Fotó:
Topical Press Agency / Europress / Getty)
Freda Whitaker és Phil Taylor St. Moritzban, szabadtéren készül az olimpiára. Az 1950-es évekig csak alig pár fedett jégcsarnok üzemelt, és szinte lehetetlen volt azokba bejutni. Akkoriban azonban a legnagyobb sztárokat sem zavarta, hogy mínusz tíz-húsz fokokban kell készülniük és versenyezniük. (Fotó:
Underwood Archives / Europress / Getty)
Az első bobok még inkább hasonlítottak egy jó nagy szánkóhoz, mint a mai Forma-1-et idéző, áramvonalas eszközök. 1936-ban Garmisch-Partenkirchenben a svájciak taroltak, a négyes bobban az arany- és az ezüstérem is az övék lett, és a ketteseknél is fogtak egy második helyet. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
A garmischi bobpálya felülnézetből. (Fotó:
Fox Photos / Europress / Getty)
Kezdetben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság törekvése az volt, hogy ugyanaz az ország rendezze a téli és a nyári olimpiát is. 1936-ban ez azonban nem sült el túl jól, Hitler mindkét eseményt, a berlini és a garmisch-partenkircheni olimpiát a náci propaganda céljaira használta fel. A horogkeresztes zászló előtt a tizenkétszeres világbajnok Christl Cranz síel el. Cranz 1936-ben a kombináció világbajnoka lett. (Fotó:
Fpg / Europress / Getty)
Nagy-Britannia 1936-ben egyetlen aranyérmet nyert, de sikerük nagyjából olyan csodaszámba ment, mint a magyar kardozókat megverni a korai olimpiákon. A britek a döntőben az előző három olimpiát nyerő Kanadát verték meg. A győztes gólt Edgar Brenchley az utolsó másfél percben ütötte. A képen még a svéd csapattal küzd a brit. (Fotó:
Fox Photos / Europress / Getty)
A sportban már bő hatvan évvel ezelőtt is voltak tinisztárok, az amerikai Andrea Mead Lawrence már 14 évesen bekerült a válogatottba, 15 évesen már olimpián indult, majd 19 évesen már a csúcsra is ért. Az 1952-es oslói olimpián két aranyérmet szerzett, a műlesiklást és az óriás-műlesiklást is megnyerte. A sízés családi hagyomány volt náluk, szülei sípályát üzemeltettek. (Fotó:
Time Life Pictures / Europress / Getty)
Szovjetunió 1956-ben debütált a téli olimpiákon, és ha már ott voltak Cortina d'Ampezzóban halálra nyerték magukat. Minden más országnál több érmet szereztek, és még olyan szerencséjük is volt, hogy egy számban két aranyat kaptak. A 1500 méteres gyorskorcsolyázásnak Jevgenyij Grisin és Jurij Mihajlov is úgy vágott neki, hogy nem sokkal korában világcsúcsot futott a távon. Grisin futamában megjavított Mihajlov idejét, de csak nagyon rövid ideig volt egyedüli csúcstartó. A következő párban futva, Mihajlov is éppen 2:08.6-ot ment. Ezzel az idővel természetesen nyertek is. (Fotó:
James Whitmore / Europress / Getty)
Az amerikai Dick Button neve fogalommá vált a műkorcsolyázók körébe, mindenki, így a magyarok is őt istenítették, az ő trükkjeit próbálták meg ellesni. 1948-ban és 1952-ben is olimpiai bajnok lett, de ő volt az, aki először ugrott dupla axelt és tripla loopot. (Fotó:
Staff / AFP)
Az 1960-as Squaw Valley-i olimpia elég bátor vállalkozás volt, egy szinte ismeretlen, minimális infrastruktúrával bíró síterepet kellett elfogadtatni színhelyként. A pályázatnál ebből próbáltak előnyt kovácsolni, a kaliforniai táj érintetlenségével reklámozták magukat a szervezők. Ez be is jött, de a költségkímélő módszernek hátránya is volt, elmaradtak a bobversenyek, mert nem húzták fel a kevés nevező miatt a pályát. (Fotó:
Ernst Haas / Europress / Getty)
Innsbruck madártávlatból. Ugrás a híres bergiseli sáncról. Egy sánc már az 1920-as években is állt itt, de a helyszín igazán 1952-től vált fontossá, amikor a Négysáncverseny egyik állomása lett Innsbruck. A sáncot az 1964-es olimpiára átépítették, majd az 1976-oson is azon versenyeztek. Utoljára 2003-ban újították meg. (Fotó:
Ralph Crane / Europress / Getty)
Torbjorn Yggeseth repül az 1964-es innsbrucki olimpán. Ő volt egyébként ekkor a leggyengébb norvég síugró. Toralf Engan nagy sáncon olimpiát nyert, normál sáncon második lett, Torgeir Brandtzæg pedig két harmadik helyet szerzett. (Fotó:
Central Press / Europress / Getty)
Az 1976-os innsbrucki olimpán a szovjetek taroltak, 27-t érmet nyertek, közte 13 aranyat. A sífutás hét számából négyet elvittek. A képen látható sífutó, Szergej Szaveljev 30 kilométeren olimpiai bajnok lett, majd a 4x10 kilométeres váltóban is szerzett egy bronzot. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
Volt idő, amikor Jamaicáról az embereknek nem a az atlétika és a sprinterek jutottak eszükbe, ha sportról volt szó, hanem az 1988-es Calgary Olimpián elindult bobcsapat. A karibi ország minden másra alkalmas, csak téli sportokra nem, de nagy elszántsággal, barkácsmódszerekkel és persz elegendő pénzzel semmi sem elérhetetlen. Az első jamaicai bobnégyes úgy vált legendává, hogy kölcsönbobjukkal egy borulás miatt be sem tudták fejezni a versenyt. A sportág alapjait azonban megvetették, Szocsiban is lesz jamaicai bobos. (Fotó:
Toshio Sakai / AFP)
Joakim Carlberg a jéghez csapta magát a gyorskorcsolya 1500 méteres előfutamában. A svéd az esés után be sem fejezte a versenyt. A vele futó Alekszej Bobrov sem jutott messzire, csak a 35. lett. Az 1988-as calgary-i olimpán egy másik svédnek viszont kijött a lépés, Tomas Gustafson két arannyal zárt. A nőknél három első hellyel a holladn Yvonne van Gennip tarolt. (Fotó:
Mike Powell / Europress / Getty)
A klasszikus stílusban a sífutók igazán jól csak előre lefektetett nyomokban tudnak igazán haladni. A sok, tájat szabdaló nyomot a landart is megirigyelheti. Ilyen sok nyomot csak a rajtterületen fektetnek le, hogy mindenki viszonylag kényelmesen elférjen. A képen az Mario Dezolt küzd, akil Lillehammerban az olasz sífutóváltó első tagjaként indult. (Fotó:
Pascal Rondeau / Europress / Getty)
Rovataink a Facebookon