Az ölelés, ami hatvan évet késett
Kim Szerin hatvan év után találkozhatott Észak-Koreában élő nővérével, akivel a koreai háború óta nem is hallottak egymásról. Családok tízezrei jelentkeznek minden évben a családegyesítési programba, de csak keveseknek adatik meg, hogy viszontlássák elfeledett szeretteiket néhány boldog órára.
Az Észak-Koreában született Kim Szerin készül a családegyesítésre Szöul külvárosában lévő otthonában. A 85 éves férfi 60 éve nem látta nővérét. Kim még a szüleinek és két lánytestvérének sem szólt, amikor 1950 decemberében észak-koreai szülővárosát hátrahagyva csatlakozott a dél-koreai hadsereghez. Az azóta eltelt hosszú évtizedek alatt nem tudott kapcsolatba lépni északon maradt családjával, azt sem tudhatta, hogy vajon életben vannak-e még. (Fotó:
Ed Jones / AFP)
Kimék megálltak ebédelni útban a találkozóra. Több tízezren iratkoztak fel várólistákra, közülük választották ki azt a 83 dél-koreait, akik aztán a családegyesítés keretében találkozhattak az 1950-53-as koreai háború óta nem látott rokonaikkal. (Fotó:
Ed Jones / AFP)
Kim gondolataiba mélyedve figyeli a várost szöuli lakása ablakából. A háború után kettévágott félszigeten több millió koreai szakadt el rokonaitól, a két ország állampolgárai ugyanis hivatalosan nem érintkezhetnek egymással. (Fotó:
Ed Jones / AFP)
Kim már napokkal a találkozó előtt izgatottan várta a családegyesítést. 1988 óta összesen 125 000 dél-koreai jelentkezett családegyesítési programba, de több tízezren anélkül haltak meg, hogy találkozhattak volna rokonaikkal, többségük pedig még mindig vár a lehetőségre. (Fotó:
Ed Jones / AFP)
Kim már a buszon, útban az észak-koreai kikötőváros, Szokcso felé. A szétszakított családok találkozói a 2000-es Korea-közi csúcstalálkozó óta felgyorsultak, összességében 17 ezren ölelhették meg újra régen látott rokonaikat. (Fotó:
Ed Jones / AFP)
Az idős dél-koreaiak orvosi vizsgálaton is átestek a találkozó előtt a gyülekezési pontként kijelölt hotelben. Legutóbb 2010-ben terveztek hasonló családegyesítést, de a vitatott tengeri határvonal mentén található egyik déli sziget elleni északi tüzérségi támadás után felfüggesztették a kezdeményezést. (Fotó:
Ed Jones / AFP)
Kimet és lányát, Kim Dzsonngszunt a buszhoz irányítják, ami majd a családegyesítésre viszi őket. Tavaly szeptemberben száz család találkozott volna, de a déliek „konfrontatív hozzáállására" hivatkozva az északiak visszakoztak. (Fotó:
Ed Jones / AFP)
Az északi Gyémánt-hegységben kiépített turistakomplexum, ami a családegyesítési találkozók helyszínéül is szolgál. Nem véletlen, hogy a Gyémánt-hegységben tartják a családegyesítést, ahol meglehetősen kihasználatlanul állnak a 2008-ig déli csoportok által is látogatott turistakomplexumok. (Fotó:
Afp / AFP)
Kim integet a busz ablakából hatvan éve látott nővérének, és unokaöccsének. Február elején jelentették be, hogy február 20-25. között újabb családegyesítési fordulót tartanak. (Fotó:
Afp / AFP)
A nagy találkozás: Kim és nővére végre újra átölelhették egymást. Öt nap alatt már a második csoport utazott az északi Gyémánt-hegységbe, ami főként a tavaly teljes háborús hisztériát hozó északi fenyegetőzések után fontos szimbolikus eredmény volt. (Fotó:
Afp / AFP)
A rövid idő alatt egész életeket kellett elmesélniük egymásnak. Kimnek elmondhatatlan örömet okozott, hogy végre megtudta, hogyan haltak meg a szülei, és hogyan éltek rokonai a távol töltött időben. (Fotó:
Afp / AFP)
Most, hogy végre megtalálták egymást, alig akartak újra elválni. A főként idős emberek mind tisztában vannak azzal, hogy az örömteli találkozás után már valószínűleg soha többet nem lehetnek együtt újra. (Fotó:
Afp / AFP)
Kim már újra Szöulban, a családegyesítésről mesél feleségének. A családegyesítési találkozókat mindig a két Korea közeledésének legfontosabb jelének tartották. (Fotó:
Ed Jones / AFP)
Az élet megy tovább, immár a találkozó fájó hiánya nélkül. Külön jelentőséggel bírt, hogy a hétfőn kezdődött, két és fél hónapig tartó dél-koreai-amerikai közös hadgyakorlat nyitányával egyidőben is több mint száz dél-koreai találkozhatott északi rokonával. (Fotó:
Ed Jones / AFP)
Rovataink a Facebookon