Mindennel foglalkoztam, csak nem ezzel
Cambridge-től az OKJ-ig mernek nagyot álmodni az érettségizők, van, aki titkos módszert is bevet, hogy biztos összejöjjön. Várom már az életemet, arról csupa jót hallottam – mondta az egyikük. Nagykép.
„Érettségire készítek fel egy másik suliból egy srácot, ez nagyon jót tesz nekem is” – mondta Csenge, aki speciális matematika szakra jár a Fazekasban. Matekból és fizikából emelt szinten érettségizik, a BME-n ipari formatervező szeretne lenni. Ehhez rajz alkalmassági vizsgát is le kell tenni, ami nem olyan egyszerű: az első alkalommal három órán keresztül rajzoltak egyetlen kockát, ma pedig már „hatalmas kompozíciókat” rajzolnak, tónusozással – ugyanennyi idő alatt. „Ez a fejlődés is magabiztosságot ad, és mondták a tanáraink is, hogy a mi csoportunk különösen jó” – mondta. Csengének hiányozni fognak a kevésbé kedvelt órák is: „ezek is jók, mert legalább volt min nevetni”. A rokonai kérdezték tőle, hogy mit szeretne a ballagására, de annyira nincs szüksége semmire, hogy azt mondta: süssenek sütiket. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
„Az elmúlt négy évben elfoglaltam magam mindennel, csak nem ezzel” – magyarázza már előre a bizonyítványát Péter, aki most saját bevallása szerint kétségbeesve próbálja átnézni a tananyagot. Médiatagozatra jár a Vörösmartyban, és a továbbiakban médiakommunikációt szeretne tanulni, bár úgy tudja, nagy a túljelentkezés, és nehéz elhelyezkedni a szakmában, így ha csak fizetős helyre jutna be, lehet, hogy inkább valamilyen OKJ-s képzésbe vágna bele. Nyáron kicsit függetlenedni szeretne úgy, hogy minél többet eljár otthonról. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
„Az a baj, hogy még nem pánikolok, ezért nem tanulok az érettségire. Vasárnap este meg biztosan idegbeteg módon csapkodom majd a könyveket” – mondta tanulási szokásairól Ticiána Martina, a budapesti Vörösmarty Mihály Gimnázium diákja. Politológia szakra készül, de ha ez nem jön össze, akkor borász lesz: a családi borászatot viszi majd tovább. Noha drámatagozatra jár, nem akar színész lenni, de sok előnye volt ennek a specializációnak: „alapból is egy nagyon toleráns iskola a miénk, de a drámaisokkal különösen. Sok különóránk van, színházba megyünk esténként, ezért ha nem csináljuk meg a házi feladatot, gyakran csak annyit mondanak a tanárok, hogy »áh, drámások«”. Csütörtökön, az angol érettségi után biztosan ott lesz a Bëlga koncertjén a Parkban. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
„Az érettségire nem az utolsó két hónapban kell felkészülni” – mondta a fazekasos Gyula, leendő biológushallgató. Gyula nem fél az emelt szintű fizikaérettségitől: év eleje óta folyamatosan megoldják a példatár legtöbb feladatát, a kísérleteket is megcsinálták. „Természettudományos fejjel nem tudom, hogy örüljek, vagy sírjak, hogy nincs több magyaróra. Biztos hiányozni fog a magyar, de nem tudom milyen az, amikor nincsen magyarórája az embernek.” Gyula délutánonként a korábbi évek feladatlapjait oldja meg, majd a javítókulcs alapján ellenőrzi is, mert így tudja azt is, hogy mi az, ami egy matekfeladatban magától értetődő, mégis le kell írni, mert arra járnak a pontok. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Zűrös helyzetű gyerekekkel foglalkozunk elsősorban – magyarázza Szakács tanár úr, a Zöld Kakas Líceum informatikatanára. Daniella azért jött át ide, mert a másik iskolájában nem tudott beilleszkedni – akkor még felnyírt hajú punk volt, szegecses bőrkabátban járt, és úgy érezte, nem fogadják el. „Az a tinédzser lázadó korszakom volt, ez már végleges” – mondja nevetve a kosztümről, amiben a ballagás napján iskolába jött. Itt elfogadóbb a közeg, a konfliktusokat például csoportosan beszélik meg, és a diákok egyéni figyelmet kapnak. Négyéves kora óta biológus szeretne lenni, mindig is a tengeri állatok vonzották, gyerekkora óta könnyűbúvárkodott nyaranta. Szegeden szeretné elvégezni a biológus alapképzést, majd külföldön a tengerbiológus mesterszakot, idén fog elkezdeni franciául tanulni. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
„Érettségi után egy hétre elmegyek Barcelonába és Amszterdamba, aztán ősszel kezdődik az egyetem” – tervezget Levente, fazekasos diák, aki nem nagyon tudta elképzelni, hogy milyen lesz a középiskola után: „nem igazán dolgoztam fel, hogy ez az utolsó napom a gimnáziumban”. A BME vegyészmérnöki karára szeretne menni, ezért matekból és kémiából érettségizik emelt szinten. „Egész második félévben feladatlapokat kaptunk a tanároktól, matekból kéthetente írtunk egy érettségit, történelemből minden tételt dolgozatokban kérdeztek ki” – mesélt a felkészülésről. Ennek megfelelően iskolán kívül külön nem készül a megmérettetésre. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A vörösmartys Katalin a színművészetire készül, színésznő szeretne lenni. „Amikor kilencedikben idejöttünk a dráma tagozatra, akkor harminchatból harminchatan mondták, hogy színészek szeretnének lenni. Most harmincegyből tízen jelentkezünk színművészetire” – mondta. Két hét múlva megy háromból az első rostára a színműn, Budapestre és Kaposvárra. A külön felvételi miatt az érettségi egyáltalán nem fontos számára: csak át kell mennie, ami valószínűleg nem lesz nehéz, mert a próbaérettségin minden tárgyból négyest írt. A történelemre készül leginkább, ebből külön átismételte az elmúlt két év anyagát, angolból érettségizik emelt szinten, média a választott tárgya. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Amikor beiratkozott a vegyipari tagozatra, még biztos volt benne, hogy vegyész szeretne lenni, az elmúlt öt évben mégis meggondolta magát Zsolt, aki a Petrik Lajos Szakközépiskola kéttannyelvű osztályából ballagott el. Rájött, hogy sosem lesz olyan tehetséges, mint a legjobbak, ezért kémia helyett most gazdaságtudományi szakokra jelentkezett, emellett jövőre már szeretne versenyszerűen thaibokszolni. Kedvenc tárgya a történelem, mert idegen kultúrákat és saját magát is megismerheti a múlton keresztül, de attól tart, abból nem tudna megélni. „Ha nem jönne össze, akkor majd pánikolok” – mondja magabiztosan, és bízik benne, hogy egyszer egy vegyipari vállalat cégvezetőjeként újra találkozhat évfolyamtársaival. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
„Nem vagyok izgulós típus” – mondja Laura, aki inkább a matektól fél, mint a magyartól, ezért „készülget rá, ha mostanában nem is olyan intenzíven”. Még nem érzi magát rákényszerítve, hogy tanuljon, a magyar nyelvű tárgyakkal boldogul, az angol pedig csak hetek múlva lesz. Nagyon érdekli a kriminálpszichológia, de összesen fél évig tanult biológiát a középiskolában, így attól tart, hogy nem fogják felvenni, ezért kereskedelmi és kommunikációs szakra és egy OKJ-s képzésre is jelentkezett, ott kiadvány-laptervezést tanulna.
Ha nem kerül be pszichológiára, azt sem bánja, a kozmetikusa is megmondta, hogy a távol ülő szemű emberek szeretik átlátni a dolgokat, nagy terekben gondolkodni, ráadásul úgy érzi, nem tudja elnyomni magában a kreativitást. Nyáron szeretne dolgozni, most hallott egy balatonlellei munkáról, de sokan hiányoznának neki Pestről. Már több középiskolába járt, a Széchenyiben a tanárok közül az osztályfőnöke áll hozzá a legközelebb: bármivel fordulhat hozzá, és úgy érzi, megbecsüli, ami jó hatással van rá. „Majd egyszer megtalálom önmagam” – mondja, és szeretné, ha ez minél hamarabb megtörténne. (Fotó: Ajpek Orsi / Index)
Ha nem kerül be pszichológiára, azt sem bánja, a kozmetikusa is megmondta, hogy a távol ülő szemű emberek szeretik átlátni a dolgokat, nagy terekben gondolkodni, ráadásul úgy érzi, nem tudja elnyomni magában a kreativitást. Nyáron szeretne dolgozni, most hallott egy balatonlellei munkáról, de sokan hiányoznának neki Pestről. Már több középiskolába járt, a Széchenyiben a tanárok közül az osztályfőnöke áll hozzá a legközelebb: bármivel fordulhat hozzá, és úgy érzi, megbecsüli, ami jó hatással van rá. „Majd egyszer megtalálom önmagam” – mondja, és szeretné, ha ez minél hamarabb megtörténne. (Fotó: Ajpek Orsi / Index)
„Eléggé várom már az életemet, arról csupa jót hallottam” – szögezi le a húszéves Miklós, aki évvesztes és nulladik osztályos is volt a Vörösmartyban, és úgy érzi, eleget járt már gimibe. „Nem nagyon félek, meg lesz az oldva” – mondja az érettségiről, ami után földtudományt szeretne tanulni. Az egyetemből a gólyatábort várja a legjobban, mások elbeszéléseiből és a neten keringő videókból világos elképzelése van arról, hogy ott mi vár rá. Az érettségire egy titkos módszerrel a nap 24 órájában, még álmában is készül, de a részleteket nem szeretné megosztani a világgal. Kedvenc tárgya minden, amiből érettségizni fog – jelenti ki diplomatikusan. Nyárra külföldi utat tervez a barátaival, ehhez reméli, hogy a sikeres érettségi után az elismerés mellett egy kis pénzt is kap a szüleitől. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Eszter Cambridge-ben tanul tovább matematikusnak, ha sikerül minden érettségi vizsgáját ötösre teljesítenie. A Fazekas Mihály Gimnázium tanulója ettől nem fél, hiszen tizenkét éven át kitűnő volt. Ennek ellenére három tárgyból, matekből, angolból és fizikából érettségizik emelt szinten. Cambridge mellett magyar egyetemekre is jelentkezett: a Corvinusra és az ELTE matek szakára. Eszternek egy kicsit más a matek érettségire való felkészülés: áprilisban volt az Európai Lány Matematika Diákolimpia, ezen összesítettben negyedik lett. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Van, akinek még nem elég: Dániel érettségi után is marad a Széchenyi István Kereskedelmi Szakközépiskolában, egy egyéves OKJ-s képzést fog elvégezni, utána még nem tudja, pontosan mihez kezd. Választott tárgya a gazdaság, szakmai gyakorlatot már szerzett szülei cégében, később is vagy ott, vagy egy nagyobb vállalatnál dolgozna szívesen – ezt az egy évet arra szánja, hogy kitalálja, pontosan mi illik hozzá. Annyit máris tud, hogy a pörgést szereti. „Akkor biztos fogok félni, ha bejövök az iskolapadba, de egyelőre nem” – mondja az érettségiről, amire összességében úgy érzi, jól felkészült. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Rovataink a Facebookon