Olyan nincs, hogy Kína ezek után ne legyen világbajnok
A világ legnagyobb futballakadémiáján 2400 gyereket képeznek több mint 50 pályán. A kantoni sportiskolában világsztár edzők már dolgoznak, de azt remélik, hogy hamarosan világsztár futballista is kikerül onnan. Az európai klubokat célozzák meg, de kevesek juthatnak el odáig, a többiekre nincstelenség is várhat. A gépies, túlzottan sportcentrikus képzésnek megvannak az árnyoldalai.
Kínában a sport valóban stratégiai ágazat, elképzelhetetlen lenne a magát mindig is birodalomnak tekintő országban, hogy nagyságukat éppen a sportban ne érvényesítsék. Az ország néhány sportágban tradicionálisan mindig jól szerepelt, elég csak az asztaliteniszt vagy a tornát említeni, de ma már mindenhol tarolni akarnak, így a futball sem maradhat ki. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
A sikerességhez sok munka és megfelelő utánpótlás kell. Egyikből sincs hiány, a szocialista típusú, tekintélyelven működő edzőtáborokkal és utánpótlásközpontokkal tele van az ország. Egy részük még az 1950-es években épült, amikor Kína a sportban is kilépett a nemzetközi színtérre, a 2008-as pekingi olimpia felkészülése miatt is jöttek létre új edzőcentrumok, de a sikerorientáltság és a megalománia azóta is hozott létre új sportlétesítményeket. Becslések szerint 15 ezer kisebb-nagyobb sportakadémia működik Kínában, és azok 400 ezer gyereket szívnak fel. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
A 2012-ben, Kantonban megnyílt futballiskolát a helyi Evergrande klub után nevezték el, amely Kína legsikeresebb futballcsapata az utóbbi években, megnyerték az elmúlt három bajnokságot. Itt dolgozik vezetőedzőként az olasz Marcelo Lippi, ő korábban az olasz válogatott és a Juventus edzője is volt. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
Az akadémia épülete is egyedi, a bentlakásos angol iskolákra emlékeztet, van olyan fiatal futballista aki azt mondta: olyan, mintha a Harry Potter-filmek helyszínén tanulnának. Összesen kétezer-négyszáz bentlakásos tanuló él itt. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
A kínai sportiskolai rendszer azonban legtöbbször csak az élsportra koncentrál, és ennek meg is vannak az árnyoldalai. Azt még ők sem tudják megoldani, hogy minden akadémistából világszintű sportoló legyen, így sokuknak tragikussá válik az élete, amikor kikerülnek a rendszerből, vagy egy sérülés miatt megszakad a pályafutásuk. Elvileg a sportiskolások is megkapják az iskolai alapképzést, a tanórákon kívül edzenek, de szakmájuk, diplomájuk keveseknek lesz, csak a sporthoz értenek. Egy felmérés szerint 240 ezer exélsportoló szenved a szegénységtől, iskolázatlanságtól és a sérülésektől. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
A sportiskolák a családokat is szétszakítják. Az igazán profi intézmények már provinciák központjában működnek, sokszor távol a gyerekek eredeti falujától. A heti hatnapos edzések közé nem fér bele, hogy utazgassanak, és a szegényebb családok sem engedhetik meg maguknak a látogatásukat. Volt már olyan, hogy egy apa hat és fél évig nem találkozott fiával, és csak az olimpiai dobogón látta viszont. De azon is csak neve miatt ismerte, mert a teste teljesen átalakult. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
A kiválasztott gyerekek elképzelhetetlenül korán bekerülhetnek ezekbe a központokba, már négy-ötévesekkel is olyan mennyiségű munkát végeztetnek, amelyektől egy felnőtt sportoló is kikészülne. A nekünk embertelennek és megalázónak tűnő munkát a kínaiak azonban nem látják erőszaknak. A sportiskolai képzés önkéntes, bár vannak olyan akadémiák is, amelyek költségtérítésesek. Sok szülő azonban örömmel nyúl a zsebébe, ha gyerekéről elhiszi, hogy az a jövő olimpiai bajnoka. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
Az akadémia több angol klub érdeklődését is felkeltette, az év elején a Premier League-ben szereplő Aston Villa képviselői látogatták meg elsőként iskolát, azóta több nagyobb csapat is megnézte már, hogyan zajlik a tehetségnevelés Kínában. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
Az Evergrande futballiskola elképesztő méretekkel rendelkezik. Egy 3900 és egy 4400 négyzetméteres oktatási intézménye van, rendelkeznek saját stadionnal, bevásárlóközponttal, uszodával és mozival is. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
Az akadémisták fejlődését Spanyolországból érkezett edzők igyekeznek segíteni, akik a Real Madriddal kötött egyezség keretében érkeztek. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
A sportágválasztás sem a gyerekeken múlik, csak optimális esetben találkoznak az igényeik és a lehetőségeik. A kiválasztás orvosi vizsgálatok alapján zajlik: a testparaméterek, csontsűrűség, a kar- és combcsontok hossza alapján döntik el, kit melyik sportágra állítanak rá. Több gyerek arról számolt be, hogy csak a kiválasztását követően hallott először a futballról vagy a súlyemelésről, vagyis egyszer sem próbálta korábban. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
A közel kétszázmillió dolláros beruházást egy iparmágnás, Hszi Csia-jin állta, akinek vagyonát 8 milliárd dollárosra becslik. A Kantontól 75 kilométerre felépített, a világ legnagyobb futballakadémiájának számító intézménnyel az a célja, hogy a kínai futballt felvirágoztassa. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
A fiatal futballisták képzésére ötven futballpályát húztak fel, de a következő években további harminc épül majd. Az óriásakadémiát mindössze tíz hónap építették meg, szakértők szerint egy ekkora beruházás máshol évekig tartana. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
A kínai futballiskolában 175 különböző utánpótláscsapattal dolgoznak az edzők, azt remélik, hogy a legjobbjaik hamarosan az európai sztárcsapatoknál folytathatják a karrierjüket (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
„A világbajnoki siker az álmunk, ezt szeretnénk elérni hosszabb távon" – jelentette ki a korábbi spanyol válogatott Sanchez Cipitra, aki a futballakadémia technikai igazgatójaként dolgozik. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
A sikerben lehet hinni, de a szovjet mintára felépülő rendszerben ezer közül csak egy gyereknek van valós esélye kijutni az olimpiára, vagy igazán nagy klubhoz kerülni. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
A pekingi kormány nemcsak azért támogatta az akadémia megnyitását, hogy idővel futballsztárjai is legyenek az országnak, hanem szeretnék, ha gazdaságilag is erős iparág lenne a futball. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
Az akadémia bejáratánál áll a világbajnoki trófea négy és fél méteres mása. A téren megtalálható még a brazil Pelé és az angol Bobby Moore szobra is. Éjszakánként kilométerekről észrevehető a megvilágított akadémia. (Fotó:
Kevin Frayer / Europress / Getty)
Rovataink a Facebookon