A Savoy nemcsak az első luxusszálloda volt Európában, hanem a legmodernebb is. Itt volt először villanyvilágítás, lift, márványborítású fürdőszoba minden szobához, ahol hideg és meleg víz folyt a csapból, ők vezették be először a 24 órás szobaszervizt is. A mai napig külön tervező készíti a szálloda ágyait. Franciaországból hívtak szakácsokat, a konyhaművészetben olyan minőséget hoztak létre, hogy nemcsak a hírességek, hanem az arisztokrácia számára is vonzó lett. Korábban egyáltalán nem volt bevált szokás, hogy egy uralkodó nyílt színen étkezzen, a Savoy azonban ezt is divatba hozta, még VI. György király is megtisztelte a szállodát egy privát vacsorán, sőt, Erzsébet és Fülöp is itt jelent meg először hivatalosan a nyilvánosság előtt. A lakosztályok megépítése után Sarah Bernhardt és Sir Thomas Dewar évtizedekig lakott a szállodában, egy legendás gondolapartin az egész szállodát elárasztották vízzel, és egy bébielefánt szolgálta fel a desszertet.
A szálloda a szórakoztatásban is élen járt, olyanok léptek fel, mint George Gershwin, aki itt mutatta be a Kék rapszódiát – ezt a BBC is közvetítette –, később Frank Sinatra zongorázott és énekelt, majd Amy Winehouse szórakoztatta a vendégeket. A vendégek között pedig olyan hírességek voltak, mint Charlie Chaplin, Harry Truman, Judy Garland, Laurence Olivier, Marilyn Monroe, John Wayne, Humphrey Bogart, Elizabeth Taylor, Barbra Streisand, Bob Dylan vagy a Beatles.
A London belvárosában lévő luxusszálloda 1889. augusztus 6-án nyílt meg, 2010-ben teljes felújítás után nyitott újra.
Vera Lynn több mint 500 vendég előtt énekel Joe Loss tiszteletére, ő volt a korszak egyik legnépszerűbb nagyzenekarának vezetője. (Fotó:
Jack Kay / Europress / Getty)
Még III. Henrik adományozta a területet a Savoyoknak. Palota, kórház és katonai börtön is állt már rajta, amikor 1864-ben minden leégett, és csak a falak maradtak meg. Ekkor vásárolta meg Richard D'Oyly Carte, aki először a Savoy Színházat építette meg, hogy legyen hol bemutatni az operáit. Anglia első luxushotelének a megépítése is az ő ötlete volt, közvetlenül a színház mellé húzták fel, korábban egy generátor állt a helyén. (Fotó:
Topical Press Agency / Europress / Getty)
Louis Blériot a Savoy Hotelbe tart 1909-ben az ünneplő tömeg kellős közepén. A francia pilóta először repülte át sikerrel a La Manche csatornát. A francia Les Baraques-ból indult reggel fél ötkor, és Dover közelében landolt 37 perccel később. (Fotó:
Print Collector / Europress / Getty)
A kezdetektől fogva az volt a cél, hogy olyan színvonalas szolgáltatásokat nyújtsanak, ami a legtehetősebbeket vonzza majd a szállodába, angolokat és külföldieket egyaránt. A képen a Savoy Hotel alkalmazottja várja a vendégeket a londoni reptéren 1951-ben. (Fotó:
John Chillingworth / Europress / Getty)
Nemcsak Churchill kedvelte nagyon a Savoyt, Margaret Thatcher miniszterelnök karddal vágja fel a tortát egy rendezvényen. (Fotó:
Peter Macdiarmid / Europress / Getty)
A Savoy bárja úttörőnek számított abban, hogy az amerikai stílusú koktélokat bevezette Európában is, ezért hívják Amerikai bárnak is. Több híres koktélt találtak itt fel a mixerek, készült ital II. Erzsébet esküvője, Neil Armstrong holdra szállása és Diana hercegnő tiszteletére. A képen is egy ital készül 1927-ben. (Fotó:
Fox Photos / Europress / Getty)
Bob Dylan egy Savoyban tartott sajtótájékoztatón pózol az újságíróknak. A zenész 1965-ben forgatta az angliai turnéjáról szóló fekete-fehér dokumentumfilmet, itt a Savoynál készültek azok az ikonikus képsorok, amikor a nagy papírdarabokra irkált szavakat dobál. Ez a Savoynál játszódó két és fél perces Subterranean Homesick Blues tulajdonképpen az első videoklipnek tekinthető. (Fotó:
Fiona Adams / Europress / Getty)
Robert Tyre, azaz Bobby Jones golfos gyakorol a Savoy tetején. (Fotó:
Topical Press Agency / Europress / Getty)
A Savoy mindig a legmodernebb szálloda volt: itt volt először villanyvilágítás, lift, szobánkénti fürdőszoba és folyóvíz, később ugyanígy élen jártak a hangszigetelt ablakokkal és a légkondicionálóval is. A képen a portás a ruhatárba épített lifttel henceg. 1925-ben! (Fotó:
Topical Press Agency / Europress / Getty)
A Savoy kilátása a Temzére annyira ikonikus, hogy egy időben Monet és Whistler is lakott a szállodában, hogy megfesse a panorámát. Később más művészetek is rákaptak a szállodára, a Sztárom a párom nagyjelenete Hugh Granttel és Julia Robertsszel szintén a Savoyban játszódik. A képen Jerry Hall, Mick Jagger egykori kedvese pózol a Savoy Hotel ablakában 1985-ben. (Fotó:
John Downing / Europress / Getty)
A királyi lakosztályhoz ára napi 10 ezer font, a hálószobákon túl jár hozzá szalon, dolgozószoba, étkező, két hálószoba és egy a gardrób is. Ja, és külön személyzet is. Kilenc lakosztályt pedig egykori híres vendégekről neveztek el. (Fotó:
Victor Drees / Europress / Getty)
Már-már nevetségesnek hangzik, de a Savoy Hotelhez nagyon szorosan hozzátartozik a délutáni tea intézménye még ma is. A képen az amerikai énekes, Andy Williams teázik a Savoyban, 1970-ben. (Fotó:
Michael Putland / Europress / Getty)
Louis Armstrong énekel az Abraham Lincoln lakosztályban 1968-ban. (Fotó:
Express Newspapers / Europress / Getty)
A hotel dolgozóinak szakszervezete tüntet a hivatalos elismerésért az épület előtt 1946-ban. Azzal érvelnek, hogy ha a Buckingham-palota dolgozóinak szakszervezetét elismeri a munkáltatója, akkor a Savoy dolgozóinak is joguk van hozzá hogy tárgyalhassanak a hotel vezetésével – ez az összehasonlítás önmagában is árulkodik a szálloda státuszáról. (Fotó:
Tony Linck / Europress / Getty)
1929-től kezdve rendszeresen játszottak kabarét is a Savoyban, még Laurence Olivier is rendezett itt műsort II. Erzsébet tiszteletére. A 2010-es felújítás óta Beaufort Bar art deco környezete ad otthon ezeknek az előadásoknak. (Fotó:
Felix Man / Europress / Getty)
Egy arab előkelőség hagyományos viseletben áll a Savoy Hotel tetején 1937-ben. Korábban egy szomorú tragédia helyszíne volt a szálloda: Fahmy Bey egyiptomi herceget megölte a francia felesége. Később kiderült, hogy a férj különösen kegyetlen volt a nőhöz hat hónapos házasságuk alatt, és ki is jelentette, hogy meg fogja ölni őt. (Fotó:
London Express / Europress / Getty)
Charlie Chaplin és felesége, Oana Chaplin, Eugene O'Neill drámaíró lánya a Savoy teraszán. Chaplin 1952-ben a Rivaldafény bemutatójára érkezett Londonba, noha figyelmeztették, hogy nem lesz könnyű a visszatérése az Egyesült Államokba. Végül Svájcban telepedett le nyolc gyermekével együtt. A szálloda és Chaplin egyébként egyidősek, mindketten 125 éve születtek. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
A második világháború először rosszul érintette a szállodát, de Amerika hadba lépésével ismét fellendült a forgalom. A Savoy lett ugyanis a tengerentúli diplomaták, újságírók kedvenc helye, mindenki itt találkozott mindenkivel. Winston Churchill gyakran ebédelt itt, de Lord Mountbatten, Charles de Gaulle és Jan Masaryk is rendszeresen előfordult az étteremben. Egy mondás szerint itt volt a legmenőbb óvóhely egész Londonban. (Fotó:
Felix Man / Europress / Getty)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon