Egész Skóciát megmozgatta a referendum
A skót felföldtől Edinburgh-ön át bekúszott a népszavazási kampány a mindennapokba. Néhány százalékon múlik csak, hogy új ország születik-e a skót világban.
Sejtelmes köd borítja be a Balmoral hotelt Edinburgh-ben. A skót nagyvárosban sokan elégedettek a mostani életükkel, ellentétben például Kilmarnock iparvárossal, ahol többségben vannak az elszakadás hívei. Sokáig biztosan vezettek az uniópártiak, azonban a szeptember 18-i függetlenségi népszavazáshoz közeledve összezárult az olló, feljöttek az elszakadáspártiak Skóciában. (Fotó:
Suzanne Plunkett / Reuters)
Steve Wright szuvenírárus edinburgh-i boltja előtt pózol skót szoknáyban. Wright a függetlenségre fog szavazni, mert „a nem szónak nem szabad szerepelnie idén a skót szótárban”. Szavaztak már külön skót nemzetgyűlésről, külön skót parlamentről is Skóciában, de most már a teljes függetlenség a tét. Egyszer a részvételen buktak el, most azonban szinte mindenkit megmozgatott a referendum. (Fotó:
Suzanne Plunkett / Reuters)
Járókelők a forgalmas Royal Mile-on, mely Edinburgh óvárosának fő útvonala, az edinburgh-i vártól egészen a Holyrood-apátságig vezet. Az utolsó felmérésekben az egységpártiak néhány százalékos előnye látszott. (Fotó:
Suzanne Plunkett / Reuters)
Utcai zenész a Princes úton, skót dudával. Nagyjából négymillió skótot vártak a szavazókörökhöz. Már a 16 éves skótok is dönthettek Skócia jövőjéről, de csak azok szavazhatnak, akiknek állandó lakhelyük van Skóciában, és mellé regisztráltak. (Fotó:
Suzanne Plunkett / Reuters)
Az edinburgh-i Princes út májusban. Skócia a népszavazás lázában égett az utolsó hetekben, a várakozások szerint rekordmagas részvétel is lehet a végére. (Fotó:
Suzanne Plunkett / Reuters)
A skót felföld varázslatos vidéke, például a Hegylakóban és A világ nem elég című James Bond-filmben is látható Eilean Donan kastély sem lenne többé az Egyesült Királyság része. Ja, és a Loch Ness-i szörny is Európa legújabb államában élne tovább. (Fotó:
Tim Graham / Europress / Getty)
A függetlenség legfontosabb támogatója Alex Salmond skót miniszterelnök, a Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője, míg az uniópártiak vezéralakja Alistair Darling volt brit miniszterelnök, a Better Together kampány vezetője volt. (Fotó:
Cathal McNaughton / Reuters)
Kilmarnock egykori iparvárosban nagy a munkanélküliség, sokan elégedetlenek a brit vezetéssel, és a skót függetlenségtől remélnek változást. A skót vezetés sokat remél az olajbevételektől, azonban az északi-tengeri olajmezők kimerülőben vannak, 2020-ra már jelentősen kevesebb bevételt remélhetnek belőlük. Van olyan skót, aki ezért nem bízik a függetlenségben, és szavaz inkább az egység fenntartására. (Fotó:
Suzanne Plunkett / Reuters)
Whiskybolt a Royal Mile-on. A skótok nem whiskey-t isznak, hanem whisky-t. Whiskey-nek az írek írják, és miattuk az amerikak is, de a skótok egyik nemzeti itala „e” nélkül van. Az igazi nemzeti italuk azonban a rozsdás-narancssárga IRN BRU. (Fotó:
Suzanne Plunkett / Reuters)
Biciklis gimnazisták iskola után Kilmarnockban. Nem tudni, maradhatna-e a font a fizetőeszköz, ha elszakadnának, elküldhetik-e a brit atomflottát, de egy kérdésben nem volt vita: II. Erzsébet marad Skócia királynője is. (Fotó:
Suzanne Plunkett / Reuters)
A képernyőn Nick Clegg brit miniszterelnök-helyettes beszél, a kilmarnocki pubban törzsvendégek söröznek. David Cameron, a toryk, Clegg, a liberális demokraták és Ed Miliband, a Munkáspárt vezetője együtt ígértek a mostaninál szélesebb jogköröket a skót parlamentnek, amennyiben a maradás mellett döntenek csütörtökön. (Fotó:
Suzanne Plunkett / Reuters)
Ez a madár Edinburgh felett repül át éppen, de lehet, hogy hamarosan már csak Skócia, és nem az Egyesült Királyság felett? Az uniópártiak győzelmével a függetlenség kérdése Salmond szavaival élve egy generáción át nem nagyon kerülhetne újra elő. (Fotó:
Suzanne Plunkett / Reuters)
Elszakadáspárti kampány Aberdeenben. Ha győznének a függetlenség hívei a népszavazáson, az sem jelentené Skócia azonnali elszakadását, a tényleges függetlenségre 2016 márciusáig kellene várni. (Fotó:
Dylan Martinez / Reuters)
I. Róbert skót király (Robert the Bruce) szobra. Róbert 1306-ban lett Skócia királya, 1314-ben legyőzte az angolokat az első skót függetlenségi háború egyik legfontosabb ütközetében, a bannockburni csatában. A népszavazást most a híres ütközet hétszázadik évfordulójához igazítva tartják 2014-ben. (Fotó:
Jeff J Mitchell / Europress / Getty)
Rovataink a Facebookon