Lufikkal lett tele Berlin fölött az ég
A németek tudnak emlékezni, és ezt megmutatták a berlini fal leomlásának 25. évfordulóján is. Nyolcezer világító fehér lufiból újra megépítették a berlini falat, aztán az egészet felengedték az égbe. A vasárnap esti esemény azonban jóval több volt egyszerű lufieregetésnél: a ballonokat egyenként örökbe lehetett fogadni, mindenki ráírhatta a saját üzenetét. Ezzel a gesztussal igazi örömünnepet csináltak egy kötelező évfordulóból, turisták tízezreit csődítették a városba, és újra az utcára vitték azt a tömeget, amely ledöntötte a határt kelet és nyugat között.
Különleges és kreatív eseménnyel ünnepelte Németország a berlini fal leomlásának 25. évfordulóját. A városban világító fehér luftbalonokkal jelölték ki, hol állt egykor a Kelet- és Nyugat-Berlint kettéosztó fal. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Lányok csókolóznak a csókolózó Brezsnyev és Honecker képe előtt az East Side Gallerynél. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A berlini fal kisebb szakaszait több helyen meghagyták, köztük a Mühlenstraßénál is. Az 1316 méter hosszú falszakaszra 21 ország 118 művésze 106 képet festett. 1991 óta az egyik legnagyobb szabadtéri múzeumként működik. Ez az East Side Gallery. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Az évforduló alkalmából Berlin belvárosában 15 kilométeres szakaszon jelölték ki fehér lufikkal az egykori fal helyét, aminek a teljes hossza amúgy 160 kilométer volt. Látható, hogy a Spree folyó mindkét partján fal állt, a háttérben álló Reichstag így 1989-ig Nyugat-Berlin legszélét jelentette. A folyón őrhajók járőröztek, a víz alatt dróthálókkal és veszélyes akadályokkal próbálták megakadályozni, hogy valaki úszva próbáljon átjutni nyugatra. Előfordult, hogy a nyugatnémet újságírók a másik oldalról fotózták, amint az NDK-s határőrök kihalászták a vízből egy menekülő holttestét. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A Checkpoint Charlie, a háború után a legismertebb átkelő volt a szovjet és az amerikai szektor között. A fal felépítése után már nagyrészt csak diplomaták használták. Ma már csak turistalátványosság, de 1961-ben majdnem itt tört ki a harmadik világháború, amikor egymással szemben álltak a szovjet és az amerikai tankok. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Német köszönetnyilvánítás az óriásplakáton. Az első képen Németh Miklós, aki meghívottként ott volt a vasárnapi hivatalos ünnepségen is a Brandenburgi kapunál. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A berlini falat megidéző, 8000 ballonból álló művészi installáció Christopher Bauder és Marc Bauder ötlete alapján született. Mindegyik lufihoz készült egy műanyag talapzat. Ebbe egy könnyűfém csövet illesztettek. A lufit a csőben futó kötél tartotta. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A hétvégén megtelt Berlin. A 25 éves évforduló miatt külföldi turisták tízezrei lepték el az utcákat, és legalább ennyien jöttek egész Németországból ünnepelni. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A lufik ott is álltak, ahol még megmaradt a fal. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A lufikat örökbe lehetett fogadni, és mindegyikkel egy üzenetet is fel lehetett küldeni a Berlin fölötti égbe. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A kivilágított ballonok este egyedülálló hangulatot kölcsönöztek a városnak.1962. május 27-én egy Lutz Haberlandt nevű asztalos itt, a berlini orvosi egyetem közelében, a Chariténél próbált meg átjutni Nyugat-Berlinbe. Felmászott egy melléképület tetejére, átmászott a falon, és bejutott a határsávba. A határőrök először figyelmeztető lövést adtak le, majd egy lövés fejbe találta Haberlandtot. Az egyetemi kórház közvetlen közelében 40 percig feküdt egy bokorban mindenféle orvosi segítség nélkül, majd elvérzett. A rá leadott lövések közül több nyugat-berlini területen csapódott be, amit az ottani határőrök viszonoztak. Az egyik lövés eltalálta egy NKD-s határőr sisakját. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A lufik felengedésére a jelet Klaus Wowereit, Berlin most távozó polgármestere adta meg a Brandenburgi kapunál. Ezután a ballonokat örökbefogadó aktivisták láncszerűen egymás után engedték fel az égbe a lufikat. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A Fényhatár elnevezésű projekt jóval több volt egyszerű lufieregetésnél, igazi közösségi akcióvá vált, és az utcára hívta az embereket, hiszen 1989-ben is nekik köszönhetően omlott le a keletet és nyugatot elválasztó fal. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Rovataink a Facebookon