Ha köd lepi be a tájat
Egy mexikói tinédzserlány a ködlepte hegyek közül küldözget whatsapp-üzeneteket az okostelefonján, noha egy régi törzsi nyelvet beszél. Nagyanyja az előtt a barlang előtt álldogál, ahol világra hozták, nagyapja pedig saját maga építette fel a házat, amelyben élnek. A 29 éves mexikói filmes és fotós, a magyar gyökerekkel is rendelkező Shandor Barcs természetes közegében, a mexikói hegyekben örökítette meg a mixtek törzséhez tartozó családot.
A fényképész Család a ködből című fotósorozata ugyan beállított, bevilágított képeket sorakoztat fel, mégis dokumentumszerűen hatnak, hiszen egy kevéssé ismert kultúrába nyújtanak betekintést. A dél-mexikói Oaxaca állam hegységeiben élő család fiatalabbjai jól megértik egymást az idősebb nemzedékkel, közös programokon keresztül gyakorolják az együttélést, a hagyományokon keresztül hidalják át a generációs különbségeket.
Az idős nagyapa, Honorato csirkéi közt hegedül az udvaron. Házát saját kezűleg építette, ahogy első hangszerét is magának készítette. A felesége nem is tudott a fotózásról, csupán véletlenül lett a kompozíció része azzal, hogy kijött megetetni az állatokat. (Fotó:
Shandor Barcs)
A ködben élő család önellátásra rendezkedett be, állatokat – kecskét és csirkét – is tartanak. (Fotó:
Shandor Barcs)
A mixtek elsősorban mezőgazdasággal foglalkoznak, jellemzően kukoricát, babot, tököt, kávét és burgonyát termelnek. (Fotó:
Shandor Barcs)
Ez az a ház, amelyben a mexikói család él, az ország déli régiójában, Oaxaca állam hegyei közt. (Fotó:
Shandor Barcs)
Hermelinda,a barlang előtt, ahol anyja világra hozta. Az idős nő otthonosan mozog az ágakkal sűrűn benőtt erdőben. (Fotó:
Shandor Barcs)
Honorato, a család legidősebb férfi tagja. Mellette csirkéi kapirgálnak. (Fotó:
Shandor Barcs)
A fiatal Modesto szívesen hallgat zenét a mobiltelefonján. Azt mondja, így könnyebb megjegyeznie a dalszövegeket, amire nagy szüksége van, hisz egy helyi zenekar énekese. (Fotó:
Shandor Barcs)
Unoka és nagymama, Marlen és Hermelinda egy ködös úton kaptat felfelé. Ruhájuk életkoruknál fogva jelentősen különbözik, mégis harmonizálnak színben. A fotós szerint a mosolyuk is kísértetiesen hasonlít. (Fotó:
Shandor Barcs)
A mixtek nyelvét – egy 1993-as felmérés alapján – nagyjából 90 ezer ember beszélheti. A törzs neve magyarul nagyjából annyit tesz: emberek, akik a hegyi nyelvet beszélik. (Fotó:
Shandor Barcs)
A mixtek hitvilágában jól megférnek egymás mellett a római katolikus tanok a közép-amerikai bennszülöttek hiedelmeivel. Szerintük nincs ellentmondás az egyistenhit és a különböző törzsi rítusok között. (Fotó:
Shandor Barcs)
A természet és a hegyek szeretete mellett a zene is különösen fontos a család életében. Modesto ezen a képen épp a hegedűjét hangolja. (Fotó:
Shandor Barcs)
Amíg Barcs egy végül soha ki nem dolgozott képpel vesződött, a fiatal Marlen unalmában felmászott a sziklára, és okostelefonján csetelni kezdett a barátaival. A rózsaszín gumicsizmás Marlen sokkal jobban mutat így a ködös tájban. (Fotó:
Shandor Barcs)
A család egy barlangban őrzi a fát a hűvösebb napokra, gyakran hallgatják együtt Honorato hegedűjátékát. (Fotó:
Shandor Barcs)
Shandor Barcs facebook oldala
Rovataink a Facebookon