Felejtse el az édenkertet: ökosivatagból zabálunk
Az agrárvállalkozók önelégülten mosolyognak, ha végeláthatatlan búzatáblákat, egymásba érő üvegházvárosokat vagy nyílegyenesre húzott csatornákat látnak. Hiába burjánzik esetleg ezeken a területeken a növényzet, a természetvédők alighanem a szívükhöz kapnak a monokultúrák ökológiai sivársága láttán. Az iparszerűvé vált mezőgazdaság teljesen átformálta a tájat, egy jópofa land art alkotásnak is felfoghatók a szabályos vonalakkal tűzdelt táblák, de inkább szomorúság fogja el az embert, ha arra gondol, hogy mit tettek a természettel. A német Henrik Spohler a fél világot beutazta, hogy az isteni teremtésre utaló The Third Day (A harmadik nap) című sorozatában bemutassa a leigázott, az emberi táplálásra beállított és valójától megfosztott természetet.
Az 1965-ben született Henrik Spohler a németországi Essenben diplomázott fotográfusként. 1992 óta dolgozik szabadúszóként, és valósítja meg saját terveit. Munkáival több díjat is elnyert már. Hamburgban él, de 2009 óta Berlinben oktat professzorként.
Az emberiség létszáma rohamosan növekszik, az emberek éhesek, és mivel mindenevők és szénhidrátfüggők vagyunk, gabonák és gyümölcsök nélkül nem tudjuk elképzelni az életünket. A megművelhető földterület azonban véges. Történelmi tanulmányaiból mindenki emlékszik arra, hogyan kezdtek a középkori emberek egyre nagyobb földdarabokat elhódítani a természettől, jött a két-, majd háromnyomásos földművelés, aztán a vetésforgó. Egyre nagyobb területen termesztettünk élelmiszert, miközben az agrotechnika fejlődésével a hozamok is egyre csak nőttek. De hát semmi sem elég. (Fotó:
Henrik Spohler)
A mezőgazdaság a növények háziasításával kezdődött, nem volt túl bonyolult dolog, az ember azokat a növényfajokat és -fajtákat ültette el újra és újra, amelyek megbízhatón termettek mondjuk nagy és sok gyümölcsöt, vagy sok gabonaszemet hoztak, miközben a kártevőknek is ellenálltak. Ez a megfigyelésen alapuló szelekció azonban nem mehetett a végtelenségig. Az igazi nagy változásra azonban kellett várni pár évezredet. A 20. század közepén bekövetkezett zöld forradalom eredménye emberek millióit mentette meg az éhhaláltól, de teljesen átformálta a mezőgazdaságot és a tájat is. A Norman Borlaughoz köthető folyamatban iparosodott igazán a mezőgazdaság: a teljesen gépesített talajműveléssel, öntözéssel, műtrágyázással, növénynemesítéssel, vegyszeres növényvédelemmel megháromszorozódott a világ gabonatermesztése. A zöld forradalom – nevével ellentétben – nem volt túl zöld, ökológiai sivatagok alakultak ki, a növényvédő szerek alig pár fajt hagynak életben a gabonaföldeken. A föld borítottsága is megváltozott, a szabályosan húzott sorok között és a talajban is alig marad élet. A végeláthatatlan gabonamezők és faültetvények egyhangúságát szinte semmi nem töri meg, hiába az óriási hozamok, a biológiai sokféleségnek lőttek. Csak annak örülhet, hogy olcsó és sok élelmiszert vehet. (Fotó:
Henrik Spohler)
A növénynemesítés a földekről a laboratóriumokba került, az egyszerű megfigyelések helyett már a molekuláris biológia segítségével választják ki a legjobb fajtákat, a természetes szelekció helyett a mesterséges génmódosítás vált meghatározóvá. A laboratóriumok persze a fajok fennmaradásában is segíthetnek, a legtöbbjük génbankként is működik. A leibnizi Növénygenetikai és Kultúrnövény-kutató Intézetben már több mint 30 ezer búzafajtát különítettek el. (Fotó:
Henrik Spohler)
Ma már a természetet is készen szeretjük megkapni, kinek van ideje kivárni, hogy frissen megszerzett kertjébe húsz év alatt nőjön egy árnyat adó fa. Egyszerűbb elmenni a faiskolába, és hazavinni a megfelelő példányt. A faiskolákról nehéz lenne azt mondani, hogy nem zöld területek, de az ott lévő növények legtöbbje csak intenzív beavatkozással, állandó öntözéssel, konténerekbe szorítva, mesterséges közegben fejlődve képes életben maradni. (Fotó:
Henrik Spohler)
Milyen sivatag az, amelyikben a kaktuszok is csak öntözéssel maradnak életben? A kaliforniai Borrego Springsben olyan kaktuszokat nemesítettek, amelyek bevonhatók a nagyüzemi termesztésbe. A kellő nagyság elérése után a kaktuszokat állati takarmányként használják fel. (Fotó:
Henrik Spohler)
Andalúzia olyan száraz, hogy teljesen alkalmatlan bármiféle hatékony mezőgazdasági termesztésre. Nincs más ott, csak nap és meleg. A helyiek ezt az adottságot kihasználva építettek körülbelül 40 ezer hektáron fóliasátrakat és üvegházakat, amelyekben mesterséges közegben, agyonműtrágyázva állítanak elő zöldségeket. A növényvédő szerek, műtrágyák maradványai az amúgy is roncsolt és elszikesedett talajba kerülnek, még jobban leroncsolva azt. (Fotó:
Henrik Spohler)
„A világon már mindent megtalálhatsz és megnézhetsz a Google Imagesben, de azt hiszem, fontos olyan fényképeket is készíteni, amelyektől kényelmetlenül érezzük magunkat. Ezek a fotók komorak és sivárak, de ez része a történetnek" – mesélt képeiről Spohler. (Fotó:
Henrik Spohler)
Ezen a fotón sem egy land art alkotást láthatunk, elég öncélú dolog lenne fóliacsíkokkal csak úgy betakargatni a földet. A kertészetek azonban gondolkodás nélkül beműanyagozzák a parcelláikat. A fotó a salinasi (USA) eperföldek ágyásairól készült, de nem kell messzire menni, például az alföldi és kiskunsági spárgatermesztők is ezt a módszert használják. A fólia egyrészt távol tartja a gyomokat, másrészt a hőmérsékletet is befolyásolni lehet vele. Szegény madarak azonban nincsenek erről tájékoztatva, egyszerűen vízfelületnek nézik a csillogó fóliát, és képesek kamikazeként belerepülni. (Fotó:
Henrik Spohler)
A növények önmaguk is képesek a talaj hőmérsékletét szabályozni azzal, hogy beborítják. A nagyüzemi gazdálkodásban azonban nincs helye semminek a termesztett növényen kívül. A műanyag azonban mindent megold. (Fotó:
Henrik Spohler)
Az uniformizált paradicsomok korát is éljük, csak az egészségesnek kinéző, egyöntetű színű és méretű paradicsomok győzik meg a vásárlókat. Ezeket Hollandiában sem a nagymama kertjében termesztik, óriási üvegházakban gyártják le a keresett árut. (Fotó:
Henrik Spohler)
A hollandiai Middenmmerben közel száz hektáron termesztenek télen-nyáron paradicsomot, és ez a terület csak növekedhet. Könnyen belátható, hogy teljesen eltávolodtak a természetes módszerektől és a fenntarthatóságtól: természetes fény helyett reflektorok dolgoznak a folyamatos fűtést igénylő házakban, miközben a csapadékot milliliterre kimért öntözés helyettesíti. (Fotó:
Henrik Spohler)
Ma már dinnyéből is tudnak kocka alakút termeszteni, miért lepődnénk meg azon, hogy a fák szabályos formájúak? A növények nyírása már az ókorban elkezdődött, hogy aztán a barokkban járjon csúcsra az alkalmazása. Spohler persze ezzel a képével is arra utal, hogy egyre többször távolodunk el a természetes formáktól, nem bírjuk ki, hogy ne viselje valami a kezünk nyomát. (Fotó:
Henrik Spohler)
Neveljen salátát négyzetrácson! (Fotó:
Henrik Spohler)
„Az ember és a növényzet kapcsolatát tanulmányozom egy ideje. A zürichi repülőtér közelében tett 2008-as megfigyelésem adta az ötletet ehhez a projekthez. Egy téli estén várakoztam egy üres szárnyban. Csak egy óriási üvegtábla csillogott a sötétben. A benti növények kontúrjainak árnyéka látszott a tejfehér üvegen. A növények méretét a rendelkezésre álló hely és a mesterséges megvilágítás korlátozta, és mi ezt úgy hívjuk, hogy természetes növekedés. Az első képek ehhez a projekthez 2010-ben készültek egy észak-németországi faiskolában, ahol standardizált díszfákat és cserjéket termesztettek. Ezek után német kutatóintézetekben és holland üvegházakban fotóztam. Spanyolországban Európa legnagyobb összefüggő üvegházas területén fényképeztem. A projektet többhetes utazással fejeztem be az Egyesült Államokban. Több ezer kilométeren keresztül követtem a mesterséges öntözőrendszereket Sacramentótól a mexikói határig. Ez a terület – a 19. század elején sivatag is borította – most Észak-Amerika legfontosabb zöldség- és gyümölcstermesztő területe. A sorozat folytatható, minden földrészen más módszereket használnak a mezőgazdasági termesztésben" – írta Spohler The Third Day című fotósorozatáról. (Fotó:
Henrik Spohler)
A könyv itt vásárolható meg.
Rovataink a Facebookon