Szépségek Máramarostól a dzsungelig
Természetesség, őszinteség, élő hagyományok: ezt keresi a világ különböző szegleteiben Mihaela Noroc, a román fotós, aki A szépség atlasza című sorozatában gyönyörű nőket mutat meg természetes közegükben: buddhista templomban, üzbegisztáni piacon, amazóniai dzsungelben vagy épp a Harlem közepén, a kosárpalánk mellett. Portréin változik a bőrszín, a ruha, a társadalmi státusz: Noroc szerint a trendek abba az irányba hatnak, hogy mindenki egyformán nézzen ki, pedig éppen az tesz gyönyörűvé bennünket, hogy különbözőek vagyunk.
Szerencse – ezt jelenti a vezetékneve Mihaela Norocnak, és a még mindig csak 30 éves romániai fotós tényleg szerencsésnek is érzi magát. A szépség atlasza (Atlas of Beauty) nevű projektjével a világot járja, és gyönyörű nőkről készített portrékkal igyekszik megmutatni, milyen sokszínű a szépség. A kék ruhás lánnyal Ausztráliában találkozott. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Noroc először 2013 augusztusában vette nyakába a világot. Az út első felét, Romániától egészen Japánig szárazföldön és vízen utazva tette meg. Az első utazás 2014 augusztusáig tartott, ezalatt összesen 37 országban fordult meg. Ekkor épp a Balti-tengeren járt. (Fotó:
Mihaela Noroc)
A szépség atlasza projekt ötlete akkor jutott eszébe, amikor Etiópiában járt a férjével. Az fogta meg, hogyan őrzik az etióp nők a hagyományaikat, hogyan maradnak kívül a modern világon. Noroc szerint a szépség a sokféleségben, a világ ezerarcú tarkaságában rejlik: ezt szeretné átadni a képeivel. Ezt például Pekingben fotózta. (Fotó:
Mihaela Noroc)
„Minden egyes nap, amikor tévét nézünk, a háború, a konfliktus, a félelem atlaszát látjuk. Szerintem a világnak nagyobb szüksége van most a szépség atlaszára, mint valaha, hogy megmutassa: a sokféleségnek kellene összekötnie bennünket, és az elfogadásnak kellene uralkodnia” – írta a fotós. Ez a lány ecuadori. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Noroc 18 évesen fedezte fel magának a fotózást. Művészeti egyetemre járt, a divat területén szerzett tapasztalatot. Unalmasnak talált hétköznapi állását az első nagy utazás előtt, 2013-ban adta fel. A fotón egy iráni szépség. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Szerinte a szépség azt jelenti, hogy az ember ragaszkodik a gyökereihez, életben tartja a kultúrát, amelybe beleszületett, természetes, őszinte és autentikus, mint ez a fiatal perui nő. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Noroc azt mondja: amikor lefotóz egy nőt, próbálja elérni, hogy különlegesnek, büszkének, egyedinek érezze magát. Öt nyelven elboldogul, ami sokat segít, de egyes országokban a testbeszédre kell hagyatkoznia. Indiai nő Japánban. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Néha csak 30 másodperc van elkészíteni a portrét, mert véletlenül, az utcán találkozik össze egy érdekes nővel. Itt a háttér például egy moldovai utca. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Noroc – ahogy mondja – „az őszinte derű” pillanatait próbálja elkapni. Általában olyan arcokat keres, amelyeken nincs vagy csak alig van smink. Etiópia. (Fotó:
Mihaela Noroc)
A kecsua lány az esküvői ruháját vette fel a fotózásra. 15 éves korában volt rajta először: akkor adták férjhez, a törzsében így szokás. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Ő itt Valeria a New York-i Harlemből. (Fotó:
Mihaela Noroc)
A fotós szerint a globális trendek abba az irányba hatnak, hogy mindenki egyformán nézzen ki és viselkedjen, és talán ötven év múlva már így is lesz. Abban reménykedik, hogy ha ez be is következik, A szépség atlasza megőrzi, milyenek voltak a kultúrák és tradíciók. Például a maoriké. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Pénzzel is segíti majd a rászoruló közösségeket, az összedobott összeg 5 százalékát erre szánja, ígérte a fotós, amikor crowdfunding kampányt indított a második nagy utazása finanszírozására. Ez a fotó Ecuadorban készült. (Fotó:
Mihaela Noroc)
A Rio de Janeiró-i lányt az otthonában fényképezte le. Amikor Noroc először útnak indult, pénze nem volt sok, csak annyi, amennyit évek munkájával maga össze tudott kuporgatni. Második utazásra már nem futotta volna, ha nem talál támogatókat; pedig úgy érezte, A szépség atlasza még korántsem teljes, még legalább egy évre van szüksége a befejezéshez, és minden kontinensre (az Antarktiszt kivéve) el kellene mennie. Az Indiegogo-oldalra részletesen költségvetéstervet készített. Úgy számolt: 27 ezer dollárból tudná a projekt egyéves hosszabbítását fedezni. A 27 ezres cél hamar összejött, már 38 ezer dollár felett jár. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Az oxfordi lány festő, és művészetfilozófiát hallgat. Akadémikus szeretne lenni. Noroc nem végzett még Európával sem. Idén júniusban indult el a második nagy utazására, és a tervek szerint 15 hónapig haza sem megy. Az útvonalat a támogatók szavazatai alapján alakította ki: aki beszállt pénzzel, szavazhatott, melyik országba menjen el mindenképp. Olaszország győzött, de a top 12-ben benne van Franciaország, Portugália és Románia is. Magyarországról nincs szó, de persze átutazóban itt is megfordulhat. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Ez a lány piaci árus Üzbegisztánban. Túl sokat nem lehet tudni a Noroc képein szereplő nőkről, de a második utazás alatt az ígéret szerint dokumentumfilm is fog forogni. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Sarah San Franciscóban, Kaliforniában él. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Gyakran megkérdezik Noroctól, miért csak fiatal nőket fotóz, miért nem választ idősebbeket is. A válasza az, hogy szeretné összehasonlítani az arcokat, ez pedig akkor működik a legjobban, ha egy korosztályba tartoznak a modellek. Választania kellett tehát, ő pedig elsőre a saját korosztályát választotta. Mindenesetre azt ígéri: ha lesz elég pénze és ideje, kiterjeszti a projektjét a többiekre is. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Volt, akit nehéz volt meggyőzni, hogy engedje magát lefotózni. Néhányan nem hitték el Norocnak, hogy ő készítette a képeket, amikor megmutatta nekik a korábbi munkáit. Tibet, Kína. (Fotó:
Mihaela Noroc)
A szépség atlasza projekten nem csak az életkorbeli változatosságot szokták számon kérni a kritikusai. Gyakran elhangzik, hogy a képeken olyan modellszerű szépségeket látunk, akik végső soron mind ugyanannak a nyugati eszménynek a megtestesülései. Tbiliszi, Grúzia. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Ez az etióp lány például az egyetlen, akinek rövid haja van. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Egyébként viszont hiába változik a ruha, változnak a bőr- és hajszínek, a tónusok, A szépség atlaszában szereplő nők mind karcsúk, a hajuk hosszú és dús, a bőrük közel hibátlan, az arcuk szimmetrikus, a szemük jobbára nagy, az orruk kicsi – mondják, akiknek fenntartásaik vannak a projekttel szemben. Ez a fotó Máramaroson készült. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Azt is Noroc szemére szokták vetni, hogy az üzenet banális: ugyan, ki kételkedne abban, hogy a szépség ott van mindenütt. A szépség atlaszáról szóló Buzzfeed-anyagnál 297 Facebook-lájkot kapott az a hozzászólás, ami szerint „ez a projekt elképesztően ignoráns és felszínes”. Egy Havannában lőtt kép. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Ez a fotó egy kis szumátrai szigeten készült. A lépcsőn üldögélő lány a minangkabau népcsoport tagja; ez az egyik legnagyobb olyan közösség a világon, amely matriarchátusban él. Muszlim hitűek, de náluk nő a családfő. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Bogotá utcáin talált rá Noroc erre a lányra. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Noroc szerint a lényeg az, hogy mindenki értékelje a saját szépségét ahelyett, hogy másol valamit, ami nem illik hozzá. Az eredeti mindig jobb, mint a másolat, mondja. Legyen az eredeti egy forgalmas New York-i utcán, mint itt... (Fotó:
Mihaela Noroc)
egy chilei konyhában... (Fotó:
Mihaela Noroc)
vagy egy buddhista templomban Mianmarban. (Fotó:
Mihaela Noroc)
Rovataink a Facebookon