A zűrzavar éve volt ez a fotográfiában
A hatodik alkalommal kihirdetett Prix Pictet-díj idei témája nehezen megfogható magyarul. A Disorder egyaránt jelez zűrzavart, káoszt és a szokott dolgok rendjének hiányát. A pályázat finalistái közé válogatott 12 fotós mind sajátos oldalról közelítik meg a káoszt: van köztük az elmúlt évet meghatározó ukrán konfliktus minden mozzanatát dokumentáló fotóriporter, a nemzetközi embercsempészet kulcsfiguráit portrézó dokumentarista fotós, és vázák robbantott rajzainak megkonstruálásával foglalkozó fottóművész is. Két-két képben mutattjuk most be a világ egyik legrangosabb fotós elismerésére esélyes fotósok munkáit. A győztest november 15-én hirdetik közülük.
Rohamrendőrök gyülekeznek egy bérház árnyékában a Majdan ostroma előtt, 2014. február 18. (Fotó:
Maxim Dondyuk / Prix Pictet Ltd 2015)
Lángoló csatatér a Hurscsevsko utcán, Kijevben. 2014. január 23. (Fotó:
Maxim Dondyuk / Prix Pictet Ltd 2015)
Csendélet maszkkal #140209 (Fotó:
Valérie Belin / Prix Pictet Ltd 2015)
Eleven Blowups #1 (2006.) Bombatámadás helyszíne valahol a Közel-Keleten. (Fotó:
Sophie Ristelhueber / Prix Pictet Ltd 2015)
Intoxication of oblivion, 2012 (Fotó:
Ilit Azoulay / Prix Pictet Ltd 2015)
Bees of Bees 2, 2012 (Fotó:
Matthew Brandt / Prix Pictet Ltd 2015)
Szomáliai menekültek indulnak útnak egy csempészhajón Jemen felé, a Shimbiro tengerpartról. (2008) (Fotó:
Alixandra Fazzina / Prix Pictet Ltd 2015)
Omar "Nagy Hal" - a férfi egyike a nyolc legnagyobb forgalmat bonyolító szomáliai embercsempésznek, akik menekültek ezreit teszik hajóra Jemen felé. (Fotó:
Alixandra Fazzina / Prix Pictet Ltd 2015)
Rochester, New York (Fotó:
John Gossage / Prix Pictet Ltd 2015)
Aissah Salifu, egy munkás az Agbogbloshie piacon. Itt köt ki Európa és a nyugati világ digitális hulladékának komoly része. A helyiek a leselejtezett elektronikai eszközöket bontják tovább elemeikre, hogy az értékes részeket eladva jussanak bevételhez. A védőfelszerelés nélkül végzett munka hamar tönkreteszi a szervezetet; a hulladékok égetésével keletkező mérgező anyagok visszafordíthatatlan károkat okoznak a talajban, és a környék levegőjét is súlyosan szennyezik. (Fotó:
Pieter Hugo / Prix Pictet Ltd 2015)
Csendélet az afrikai Agbogbloshie piacon. (Fotó:
Pieter Hugo / Prix Pictet Ltd 2015)
Time After Time: Blow Up No. 8 (2009.) (Fotó:
Gersht Ori / Prix Pictet Ltd 2015)
Shirley Armitage, Moorland, Somerset. (2014) A tavalyi volt Anglia legcsapadékosabb éve. Több mint hatezer házat, köztük a képen látható Shirley otthonát tette tönkre a víz. (Fotó:
Gideon Mendel / Prix Pictet Ltd 2015)
Ezüsthátú gorilla holttestét cipeliek a helyiek Gomában. Az állatot, és vele együtt négy nőstény gorillát egy fegyveres csapat mészárolta le 2007-ben, akik így akartak erőt demonstrálni az állatok természetes élőhelyét védő parkőröknek. A fegyveresek illegális fakitermelők emberei voltak, a környék ugyanis egyben a térség leggazdagabb faszén-forrása is. A gorillát tíz golyóval terítették le. (Fotó:
Brent Stirton / Prix Pictet Ltd 2015)
Michael Oryem, egy dezertált katona, aki 9 éves kora óta szolgált a hírhedt hadúr, Kony, seregében. A fiú 12 évesen lett egy osztag parancsnoka, akik rendszeresen vadásztak elefántokra és orrszarvúkra a Garamba Nemzeti Parkban, Kongóban. Az elejtett állatok agyaraiból finanszírozták az LRA hadseregét. Michael 17 éven át szolgált a hadseregben, majd megszökött és az Ugandai hadseregnek segített felszámolni a csempészhálózatot. (Fotó:
Brent Stirton / Prix Pictet Ltd 2015)
Hongkong, Taipei, Sanghai és kínai tájak elemeiből összeállított mesterséges táj. (Fotó:
Yang Yonglian / Prix Pictet Ltd 2015)
From the New World, részlet (2014.) (Fotó:
Yang Yonglian / Prix Pictet Ltd 2015)
Rovataink a Facebookon