A halál elől menekülnek, radioaktív völgyben várják a gyógyulást
Japánban is a rák az egyik vezető halálok. A nyugati gyógyászati kezelések mellett a betegek alternatív módszereket is keresnek, hogy újra egészségesek legyenek. A Tamagava-források vizéről és az ott található radioaktív kőzetről is úgy tartják, elősegíti a gyógyulást. Jamagata Cutomu (Tsutomu Yamagata) akkor hallott először a kultikussá váló helyről, amikor apja rákos lett. Ő ugyan nem jutott el oda, de halála után Cutomu felkereste a forrásokat, és megörökítette a gyógyulni vágyók mindennapjait. Cutomu a képsorozatért megkapta az Emaho Alapítvány díját, amely a feltörekvő ázsiai fotósokat jutalmazza.
„
A japánok kultúrájához a fürdők legalább úgy hozzátartoznak, mint a teaszertartások. A vulkanikusan még mindig nagyon aktív országban egymást érik a hőforrások, körülbelül húszezret tartanak számon. A fürdők vagy onszenek mindig is a társasági élet színterei voltak, és ma már a turizmusban is kiemelkedő szerepet töltenek be. (Fotó:
Tsutomu Yamagata)
A Tamagava-források környéke vulkánilag ma is nagyon aktív, a kopár sziklák és az állandó gőz- és párafelhők, a vulkáni füst miatt ijesztő képet nyújt a környezet, inkább hasonlít egy kibelezett bányához, mint egy gyógyulást ígérő tájhoz. Cutomu fekete-fehér képei is olykor ördögi, földöntúli világot idéznek meg. (Fotó:
Tsutomu Yamagata)
A Tamagava-források Honsú szigetén, Akita prekfetúrában a magas hegyek között törnek fel. A források vize nagyon savas, 1,2-es a pH-ja, de a gyógyulást a rádiumtartalmú, sugárzó kövektől is várják a betegek. Órákat üldögélnek vagy fekszenek a sziklákon és köveken. Japánban ez az a forrás, ahol szinte nem találni olyan vendéget, aki kikapcsolódni érkezett volna. Itt mindenki a gyógyulást reméli. A betegek általában két-három hetet töltenek el itt, de van, aki két hónapig is marad. (Fotó:
Tsutomu Yamagata)
„Nem számít kinek milyen a háttere, a foglalkozás, a vagyon vagy bármi más itt értéktelen. Mintha a nemek közötti különbségek is elhalványulnának itt, amikor valakit nézel, amint áthatol a vulkáni füstön a völgyben. Nem éreztem szorongást, csak az elhatározást, hogy felkészüljenek az örök békére. A folyó, ami kettéosztja a völgyet, a Styxet juttatja eszünkbe, ami elválaszt minket a másvilágtól" – írta a fotós. (Fotó:
Tsutomu Yamagata)
Az onszeneknek változatos formái alakultak ki. Ezerötszáz éves fürdőt is ismernek, de hagyományosan a településeken kívül, természetes környezetben helyezkednek el a nyitott fürdők. Vannak természet formálta lyukak, amikben szívesen relaxálnak a fürdőzők, de kőből vagy fából kialakított medencék is, amelyek fölé épületeket is felhúznak. (Fotó:
Tsutomu Yamagata)
A fotós három éve kezdte járni a völgyet, a hely ellentmondásosságát próbálta megragadni. „Azt éreztem, hogy ebben a völgyben igazán jól megragadható a japán a szemlélet életről és halálról.” (Fotó:
Tsutomu Yamagata)
Cutomu úgy érzékelte, hogy a gyógyulni vágyók szinte vallásos rituálékat követnek, amikor a forrásokba merülnek, vagy a radioaktív köveken fekszenek. Ez juttatta eszébe a buddhizmusból jól ismert jelenetet, ahogy a megvilágosodott Buddha elérte a nirvánát, és tíz tanítvány között fekszik. Ezért is lett sorozatának címe a „Tíz tanítvány”. (Fotó:
Tsutomu Yamagata)
A fürdő gyógyhatása egyértelműen nem bizonyított, leginkább szóbeszédekre alapozott, bár vannak olyan ráktípusok, amelyeknél valóban pozitív hatása van. (Fotó:
Tsutomu Yamagata)
Többen úgy tudják, hogy aki eltölt itt pár hetet, három évvel meghosszabbíthatja az életét. A radon mindenesetre jól ismert a gyógyászatban, inhalációs terápiákban alkalmazzák. (Fotó:
Tsutomu Yamagata)
A gyógyhatást leginkább egy különleges ásványnak, a hokutolitnak tulajdonítják, ami bárium-szulfátot, ólmot, stronciumot és kalciumot is tartalmaz. A hokutolitra már a tolvajok is rámozdultak, hiába áll védelem alatt a terület. Az ásvány grammját tíz dollárért árulják a neten. (Fotó:
Tsutomu Yamagata)
A sorozat az életükért küzdő betegeket mutatja be, de mindvégig ott bujkál a képeken a halál és a reménytelenség is. Az egyik köveken pihenő beteg pokróca akár halotti lepelként is értelmezhető. (Fotó:
Tsutomu Yamagata)
Rovataink a Facebookon