Líbiában már két éve tartja magát az Iszlám Állam (IS) helyi tartománya a Szirt városa körüli kétszáz kilométeres partszakaszon. A dzsihádista szervezetnek – Jemenhez, Szíriához, Irakhoz és Afganisztánhoz hasonlóan – itt is egy felbomló állam repedéseiben sikerült megvetnie a lábát. Líbiában Moammer Kadhafi diktátor 2011-es – aktív nyugati segítséggel történt – megbuktatása után ugyanis a felkelőknek nem sikerült megtartani az állam egységét, a választás után két kormány alakult, két fővárossal, két parlamenttel. Az egyik az ENSZ által el nem ismert, de Törökország és Katar által támogatott mérsékelt iszlamista Líbia Hajnala Tripoli központtal, illetve az ENSZ által legitimnek tekintett Méltóság nevű formáció Tobrukban. Ráadásul a két központ mellett még mintegy 500 milícia maradt fegyverben – sokuk radikális iszlamista ideológiával és al-Kaida-támogatással –, a mélysivatag törzsei pedig függetlenné válva különháborúba kezdtek egymással.
2014 őszén a dzsihád 300 szíriai veteránjából, illetve helyi radikális szervezetekből alakult meg az Iszlám Állam helyi tagozata, mely azonnal a szervezet hírnevéhez méltó kivégzésekbe és terrorakciókba fogott. Az IS legnagyobb fogása a Bengázi-öböl partján fekvő nyolcvanezres Szirt volt, ahonnan kiindulva sikerült ellenőrzése alá vonnia egy kétszáz kilométeres partszakaszt.
Kedvelt mobil tüzérségi eszköz a ZU-23-as légvédelmi löveg dzsipesített változata, melyet – légierő híján – főleg a gyalogság ellen szokás bevetni korunk gerillaháborúiban. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
A néhány száz fős milícia pár hónap alatt 5-6000 fős hadsereggé duzzadt, miután a maghrebi és fekete-afrikai szélsőségeseknek 2015-től már nem kellett Szíriáig elmenniük, hogy csatlakozzanak a kalifátus seregéhez. A líbiai káoszt éveken át tehetetlenül néző Nyugatot végül három esemény késztette cselekvésre: megindultak a Tunéziában üdülő turisták elleni terrortámadások, melyek elkövetőiről kiderült, hogy Líbiában képezték ki őket; megindultak a menekültek, és az európai döntéshozók szeme előtt azóta ott lebeg annak rémképe, hogy a Zuvara és Gallabulli kikötőiből kifutó lélekvesztőkön az IS fanatikusai is ott lapulnak; és persze a legfontosabb: az Iszlám Állam elkezdte abajgatni a nyugati olajérdekeltségeket, és több jel is arra utalt, hogy ellenőrzése alá akarja vonni a Bengázi-öböl „olajfélholdját”.
Így azután az ENSZ hathatós nyomására a két, gyakorlatilag háborús viszonyban álló kormány kiegyezett egymással, és megalakították a „Nemzeti Egyetértés Kormányá”-t, mely erőforrásait az Iszlám Állam kipurgálására fordíthatja. A Nemzeti Hadsereg májustól egyre komolyabban vetette bele magát a Szirt környéki harcokba, amihez a nyugati hatalmak – az iraki mintát követve - eleinte fegyverekkel, kiképzőkkel,majd később légi támogatással és kommandós akciókkal járultak hozzá. A városban azonban így is csak házról házra tartó küzdelemben tudtak előrenyomulni a szövetséges milíciák.
Ebben az önkéntesben minden ott van, ami kell: a civil ruha, a dupla táras, tus nélküli Kalasnyikov, a célzás nélküli sorozatok és a már-már paródiaszerűen elrepülő tokfedél. Goran Tomasevic szerint a milíciák jól vannak szervezve, de előfordul, hogy valaki sortban és papucsban indul a harcba. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
A Nemzeti Egyetértés Kormánya megengedheti magának a nehéztüzérség bevetését is, ugyanis nem fenyegeti az, hogy a lomha és a sivatagban nehezen álcázható eszközöket az IS lebombázza. Itt egy szovjet (itt minden szovjet) 122 milliméteres tarack csap zajt. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
Ünnepelni csak stílusosan: egy telitalálathoz minimum egy RPG-7-es páncélököl dukál. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
Erre teljes joggal illik a „drámai kép” jelző: ezek a harcosok sebesült bajtársukat, géppuskájukat és géppuskalőszerüket egyszerre próbálják meg kimenekíteni az iszlamisták kereszttüzéből. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
Ugye ismerős: van az a nap, amikor egyszerűen nincs idő a reggelire. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
„Hawaii mindig jó ötlet.” De előbb még elő kell bújni a fedezék mögül, majd át kell rohanni a tűz alatt tartott úton. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
A tarack a gyorsan lezuhanó sivatagi éjszakában még megereszt egy lövést, a felhalmozódott hüvelyek alapján egész nap derekasan dolgozott. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
Ez a raj a bozótosban oson előre az IS állásai felé. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
Goran Tomasevic meglepődve tapasztalta, hogy a harcok nem folynak túl nagy intenzitással Szirt környékén, a nagy tűzharcokat sokszor napokig csend követi. Itt a könnyű aknavető személyzetén kívül mindenki pihen. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
Hamis biztonságérzet: a hullámpala csak kinézetre olyan, mint a beton, még pisztollyal is simán át lehet lőni. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
A harcosok a gépágyú zárótüzében iszkolnak vissza a frontvonalból; ott hagyhatták a rakétaindítót is, mert én csak az RPG-7 robbanófejét látom náluk. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
A mesterlövész (haloványan, de kivehető fegyverén a távcső) rejtekhelyéről méregeti az Iszlám Állam pozícióit. Szirt városában idén januárban egy titokzatos mesterlövész a terrorszervezet három vezetőjével is végzett, de azóta nem adott hírt magáról – könnyen lehet, hogy elkapták. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
A katonák fedezéket keresnek egy T-55-ös tank mögött (az előtérben rohanó figura meg nem tudom, hogy akar elbújni). Mindkét oldalon szinte a múzeumokból vontatták ki a páncélosokat, melyek az alapvetően könnyű fegyverekkel vívott harcokban így is fordulatot jelenthetnek. Az amerikai gépek augusztus elején az Iszlám Állam állásainál is kiszúrtak, majd megsemmisítettek két T-72-es harckocsit. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
Kíváncsi lennék, vajon ebből az eltüzelt hevederből hány lövedék talált el ellenséges célpontot. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
Az amerikai légi csapások, kommandósok, kiképzők és fegyverek segítségével az egységkormánynak valószínűleg sikerül felszámolnia az IS líbiai tartományát. Ahogy azonban Irakról vagy Szíriáról, úgy Líbiáról is elmondható: az Iszlám Állam csak tünet. Az ország stabilitásához, a szélsőségesek kiszorításához a győzelem csak az első, nem is túl nagy lépés. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon