Ilyen, ha mínusz húszban is az utca az otthona
Ha nem a szokásos helyszínekre járnak, akkor az alapítványosok bejelentésre dolgoznak. Itt jön a képbe Ön! Mentse el ezt a számot: +36-1-338-4186. Ez a Menhely Alapítvány Diszpécser szolgálata, akiket bármikor hívhat, ha kihűlés veszélyeztetett embert lát az utcán. Mielőtt telefonál, kérdezze meg az illetőt, van-e szüksége segítségre, és ha igen, mire, bemenne-e szállóra. Ha ellenkezik, mondja el neki, hogy a szállók ilyenkor sokkal megengedőbbek - feloldják az alkoholtilalmat, senkit nem utasítanak vissza. Lehet, hogy csak extra székeken és matracokon, de az év legkegyetlenebb téli estéin mindenkit befogadnak. (Fotó: Ajpek Orsi / Index)
A rendszeresen látogatott Imrétől a központ felé tartunk, mikor csörög a telefon: a diszpécserhez bejelentés érkezett. A második utunk tehát a Dohány utcába vezet, ahol a bejelentés szerint valaki fekszik egy üzlet előtt, de mást nem tudunk róla. Odaérünk, és Imrénél jóval kevesebb takaróba csavarva ott találjuk Balázst. Vele korábban nem találkoztak, ezért Gizi, a járőrautóval dolgozó szociális munkás elkezdi felvenni az adatait. (Fotó: Ajpek Orsi / Index)
Az utunk a Könyves Kálmán körútra vezet, a BMSZKI-hoz (Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei), ami a Főváros (és egyben Európa egyik legnagyobb) hajléktalanellátó szervezete. Kis várakozás után fogadják Balázst az ambulancián. Az orvosi vizitre azért van szükség, hogy bemehessen a szállóra, ne kelljen elkülöníteni.
Nekünk most minden jól megy: egy óra leforgása alatt bekötözik Balázs karján az elfertőződött égési sebet, amit pár napja szerzett, mikor elaludt egy radiátor mellett. Mikor lekerül a cipője, kiderül: több lábujja is lefagyott. Az ország legjobb antibiotikumos kötszereit kapja, lábfejét is fertőtlenítik, átkötözik. Visszaülünk a kocsiba, és elindulunk az ország egyik első hajléktalanszállójába: a Vajdahunyad utca 3-ba. (Fotó: Ajpek Orsi / Index)
- ezzel a viccel töri meg a csendet egy szakállas férfi, mikor a Vajdába érünk, és az aznap esti ügyeletes, Nuszer Mirjam segítségével Balázst a lábadozóba, az éjszakai szállására segítjük. Azt, hogy segítjük, úgy kell érteni, hogy két férfi támogatásával sikerül ágyba fektekni, és még a cipőjét sem hagyta el. A szállón, ahol teljes ellátás, egészségügyi felügyelet és szociális munka egészíti ki a szállásnyújtást, majdnem minden ágy foglalt, de nyugalom és csönd van. Balázs vicces, de zavaróan hangos belépője felkavarja a kedélyeket, mire egy bent éjszakázó úr udvariasan rászól, legyen csöndesebb, mert zavarja az alvókat. Balázs megköszöni a segítséget, mi pedig reméljük, hogy ott marad pár napig, mert az égési sebét rendszeresen kötözni kell. (Fotó: Ajpek Orsi / Index)
A 2014-ben indult Sarokház program első körben 12, másodikban 6 utcán élőt vontak be, ahol szakemberek segítségével, rendszeres csoportozással jelentős eredményeket értek el: egy-két ember ma is szállón van, de legtöbbjük albérletbe került, és senki nem ment vissza az utcára. A program ma már nem fut, mert nincs, aki finanszírozza. Krisztián elmeséli, sokáig tartotta a kapcsolatot két emberrel. Saját kocsijával elvitte őket határon túli szülővárosukba, ahol hirtelen újra emlékezni kezdtek rá, milyen volt ismerősnek lenni, milyen volt otthon lenni valahol. Ezek a férfiak rendezték a kapcsolataikat, rendbehozták az életüket, és erre másoknak is lehetőséget kellene adni - de az ilyen programok szponzor híján aligha válhatnak rendszeressé.
Azt pedig, hogy most hányan hagyják el az ellátórendszert, nehéz megmondani: aki ki tudja húzni magát az utcai életből, az megszakítja a kapcsolatot az ottani barátaival és a gondozókkal is. Csak nagy ritkán van olyan, hogy valaki sok év elteltével meglátogatja őket a Práter utcai “főhadiszálláson” a melegedőben, és kiderül, azóta már nem otthontalan. (Fotó: Ajpek Orsi / Index)
Mit tehet Ön?
1.Mentse el ezt a számot: +36-1-338-4186. Ez a Menhely Alapítvány Diszpécser szolgálata, akiket 0-24 hívhat, ha veszélyeztetett embert lát az utcán. A menhely.hu-n megtalálja a regionális diszpécser szolgálatok számát is.
2. Ha hajléktalant lát, menjen oda, szólítsa meg. Kérdezze meg, van-e szüksége segítségre, ennivalóra, teára, takaróra? Bemenne-e szállóra?
3. Ha nem reagál, hívja a mentőket. Ha úgy ítéli meg, hogy az illető nem tud gondot viselni magáról, vagy nem biztos ebben, hívja a diszpécser szolgálatot, tudnak majd segíteni.
4. Végül: ne csak a legnagyobb hidegben, máskor is gondoljon a segítségnyújtásra! A Menhely Alapítvány és más hajléktalanellátásban dolgozó szervezetek is folyamatosan fogadnak önkénteseket.
Rovataink a Facebookon