Az elnök fotósának lenni sokkal összetettebb feladat, mint azt elsőre gondolnánk. Egyszerre kell mindig ugrásra készen az elnök mellett lenni, és arra törekedni, hogy a fontos pillanatokban a lehető legkevésbé zavarjon bele a jelenlét. Pete Souza nyolc évig gyakorlatilag az elnök életét élte, és árnyékként követte Obamát a reggeli értekezletektől az esti családi vacsorákig. Pont egy olyan évtizedben, amikor az azonnal elérhető fotók és a képek biztosította megjelenés tömegek számára határozták meg az elnökről kialakult képet. Túlzás nélkül mondhatjuk, hogy egy-egy kattintása és nyolc év munkájának minősége ugyanúgy befolyásolt közvélemény-kutatásokat és népszerűségi adatokat, mint a választási ígéretek.
Nyolc év sok idő, amit egy ilyen szoros munkakapcsolatban nem lehet csak rideg biccentésekkel kibírni egymás mellett. Hivatali idejének utolsó heteiben Obama több helyen is megemlékezett kettejük különleges bizalmi kapcsolatáról, és a barátjaként beszél az azori származású Souzáról, akit Azoreusnak becézett évekig. Souza pedig arról, hogy nem csak az elnököt, de az embert is be akarta mutatni a szerep mögött. Érdekes kérdés, hogy kétmillió kép elég-e ahhoz, hogy megismerjük valakinek a valódi arcát, vagy ezek a fotók arra jók csupán, hogy feltegyék a kérdést: van-e másik arca annak az embernek, aki napjainak minden pillanatát a világ egyik legfontosabb vezetőjeként éli?
Ha Souza fotói néhol naivnak, néha hétköznapi pillanatképeknek tűnnek is most, történelmi távlatban lesznek majd igazán érdekesek. A Fehér Ház archívumába kerülve már nincs törölt kép, ezekhez a fotókhoz fog visszanyúlni majd évtizedek múlva is mindenki, ha visszatekintene Obama elnökségére.
Souza a Fehér Ház Flickr oldalán és saját Instagramján is több ezer fotót osztott meg Obamáról, köztük évről évről a kedvenceit is. Mi ezekből a képekből válogattunk egy rövid ízelítőt.
Obama belenéz a tükörbe, mielőtt 2009. január 20-án kilép az ajtón, hogy letegye elnöki esküjét a Capitoliumnál. (Fotó:
Pete Souza)
Egy egészen filmszerű jelenet – képviselők tapsviharában sétál Obama (és Souza), amikor 2010-ben Obama megtartotta első évértékelőjét. A megelőző hetek az egészségügyi reform körüli viták miatt kifejezetten nehéznek bizonyultak Obamának, aki a várakozásoknak megfelelően inkább a munkahelyteremtést helyezte első évértékelő beszéde fókuszába. (Fotó:
Pete Souza)
Egy ritka pillanat: három amerikai elnök beszélget a Fehér Ház ovális irodájában. Souza visszaemlékezéséből tudjuk, hogy a Haitiben kialakult krízishelyzetről beszélgettek 2010. januárjában, és épp azt beszélik meg egymás között, mire gondolt Clinton, amikor Busht ugratta a nyilvános sajtótájékoztatójukon. Több százezren haltak meg, több mint egymillióan pedig elvesztették otthonukat a Haitit sújtó földrengésben. Bill Clinton és George W. Bush Obamával közösen jelentette be a Fehér Házban, hogy egy kezdeményezés élére állva segítenek pénzt gyűjteni az áldozatok családtagjainak és a károsultaknak. (Fotó:
Pete Souza)
Obama lehajol, hogy egy kisfiú – aki őszintén csodálta a haját – megtapogathassa. A fiú azt mondta Obamának, hogy most volt fodrásznál, és olyan hajat kért, mint az övé, de szeretné leellenőrizni, hogy egyforma lett-e. (Fotó:
Pete Souza)
Obama pacsizik egy takarítóval a Fehér Házban. A Fehér Házban 132 szoba, 147 ablak, 28 tűzhely, 8 lépcső és 3 lift van – 96 ember dolgozik teljes állásban, 250-en pedig részmunkaidőben a személyzet tagjaként például a konyhán, takarítóként vagy éppen virágárusként.
Obama integet egy szivárvánnyal a háttérben 2015-ben. A fotó hátteréről Souza
elmondta, hogy ez azok közé tartozik, amikor szerencséje volt: az őt szállító helikopter pár perccel korábban szállt le Jamaicában a kingstoni reptéren, mint az Obamával érkező Marine One, így már elő tudott készülni a szivárványos fotóhoz. Több képet is készített, ezek közül az egyik utolsó volt, amikor Obama még pont hátrafordult integetni, mielőtt az Air Force One-nal továbbindult volna Panamába.
(Fotó:
Pete Souza)
Souza egyik leghíresebb képe. Az elnök és a nemzetbiztonsági tanács több tagja élőben nézik az Oszama bin Laden rejtekhelye ellen indított kommandósakciót. A Situation Roomból utasításokat már nem tudtak adni az fejlövéssel zárult kommandósakció alatt, aminek kezdetén Obamáék még nem lehettek teljesen biztosak abban, hogy a terroristavezér a pakisztáni rejtekhelyen van. Oszama bin Laden kódneve az akcióban Geronimo volt, erre utalva jelezték a kommandósok, amikor megölték 2011-ben: "Geronimo. E.K.I.A.", vagyis Geronimo, az ellenség tűzharcban elesett. (Fotó:
Pete Souza)
Souza az egész akciót a sarokba szorulva töltötte, mert a terem zsúfolásig volt emberekkel. Több mint száz fotót lőtt, majdnem mindet ugyanabból a szögből. (Fotó:
Pete Souza)
Obama testőrök gyűrűjében száll ki az elnöki különgépből egy hivatali útján. Obama átalakított Boeing 747-200-asokat használt, két ilyen gép volt, mindig azt nevezték Air Force One-nak, amelyik éppen az elnököt szállította. Az általa is használt gépeket még Ronald Reagan rendelte meg egykoron, és az idősebb Bush repült először ezekkel. A gépekben van dolgozószoba, tárgyalóterem, hálószoba és egészségügyi szoba is, ahol még műtétet is el lehet végezni. (Fotó:
Pete Souza)
G8-csúcs Camp Davidben. 2012-ben készült a kép, a világ vezetői a Chelsea–Bayern München Bajnokok Ligája-döntőt nézik egy kivetítőn. A képen szereplő vezetők közül ma már csak Angela Merkel, és François Hollande van vezető pozícióban. A francia elnök sem sokáig marad azonban hivatalban, mivel nem indul a tavasszal tartott elnökválasztáson. Németországban majd szeptemberben tartanak szövetségi választásokat. (Fotó:
Pete Souza)
Egy meghitt pillanat a liftre váró Obama és a first lady között, testőrök és inasok sorfalával. Ez az ikonikus fotó még Obama első győzelme után készült. (Fotó:
Pete Souza)
Obama és a grimaszáról híressé vált McKayla Maroney amerikai tornász pózolnak a kamerának 2012-ben, a londoni olimpia után. Maroney-ből azután lett felkapott fanyalgós mém, hogy a szerenkénti döntőkben nagy esélyesként elrontotta a második ugrógyakorlatát, csak ezüstéremes lett, és a dobogón állva is megörökítették a grimaszát. (Fotó:
Pete Souza)
Obama munka után egy focilabdát dobál magának az irodában. (Fotó:
Pete Souza)
Obama a lányaival játszik a Fehér Ház kertjében 2011-ben. A nagyobbik lánya, Malia most 18, a kisebbik, Sasha pedig 15 évesen költözik ki a Fehér Házból, mindketten kamasz- és gyerekkoruk fontos szakaszát élték meg az elnök rezidenciáján.
Angela Merkel és Obama egy G7-csúcs szünetében. Így nézhet ki, amikor a világ két fontos vezetője négyszemközt megbeszél valamit. A megbeszélést a bajor Alpokban tartották, a vezetők biztosításához 20 ezer német rendőrt mozgósítottak. A G7-ben Németország, az Egyesült Államok, Franciaország, Japán, Kanada, Nagy-Britannia és Olaszország állam-, illetve kormányfője vesz részt, akikhez csatlakozott az Európa Tanács és az Európai Bizottság elnöke is. A hetekhez 1998-ban csatlakozott Oroszország, de 2014-ben az ukrajnai események miatt felfüggesztették a tagságát. (Fotó:
Pete Souza)
A dolgozóasztalán ülve lógatja a lábait Obama. Az Obama által is használt íróasztalt még egy 19. századi hajóból, a Resolute-ból készítettek, és Viktória brit királynő adományozta Rutherford B. Hayes elnöknek; hogy miért, arról
itt olvashat bővebben. A Resolute asztal 1880 óta áll a Fehér Házban, az Ovális Irodába John F. Kennedy idején került. Utána Jimmy Carter használta újra, majd pedig Ronald Reagannek, Bill Clintonnak és George W. Bushnak is ez állt az irodájában.
(Fotó:
Pete Souza)
Egy igazán komoly kép a dolgozó elnökről az irodájában. (Fotó:
Pete Souza)
Michelle Obama egy pillanatra megfogta férje kezét a véres vasárnapi megemlékezésen. Obamáék kisebbik lányukkal, Sashával, és a véres vasárnap egyik súlyosan megsérült résztvevőjével álltak annak a menetnek az élére, ami az Edmund Pettus híd felé vonult Selmában. 1965-ben Martin Luther King vezette azt a menetet, amit a rendőrök brutális eszközökkel
próbáltak meg feloszlatni.
(Fotó:
Pete Souza)
Obama és a kutyája, Bo szaladgálnak a Fehér Ház egyik folyosóján. Obama első kutyája, Bo 2009-ben került a Fehér Házba, és igazi médiasztár lett belőle, de a második ciklus elején kapott egy portugál vízikutya társat, Sunnyt, hogy ne legyen magányos. (Fotó:
Pete Souza)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon