Álomország nőtt ki a sivatagból, de a lélektelenség megöli
Vibráló nagyvárosi életet ígér, de az egyiptomi Gíza külvárosában gondosan megtervezett luxusnegyedről lerí a steril unalom. Egymást érik az apartmanok, de a legtöbb kong az ürességtől. A biztonság, a zöld környezet, az álomország nem elég vonzó, vagy csak keveseknek megfizethető. A lélektelen városrészben külföldiek és felső osztálybeli egyiptomiak élnek. Sok fiatal is. Elszigetelt, de a hagyományokat mégis felrúgó életüket mutatja be a belga Zaza Bertrand Dreamland című sorozatában.
„Minden út Új-Gízába vezet. Tisztább, biztonságosabb és szebb a környezet. Az élet, amiről mindig is álmodtál.” Ilyen reklámmondatokkal csalogatják Álomországba a leendő lakókat. Aki tud, Kairó és Gíza nyüzsgéséből, a megapoliszok zajából, mocskából és zsúfoltságából a luxuslakótelepekre menekül. (Fotó:
Zaza Bertrand)
A 630 hektáros Dreamland város a városban, egy oázis a sivatagban külön egyetemmel, kórházzal, bevásárlóközponttal, nagy kiterjedésű zöldfelületekkel, pálmasorokkal, Afrika első IKEA-jával és látható unalommal. (Fotó:
Zaza Bertrand)
Zaza Bertrand a 2011-es egyiptomi forradalomtól három éven át követte, hogyan élnek a hagyományokat felrúgó, identitásukat kereső, de a valóság egy részét maguktól elzáró tizenévesek. (Fotó:
Zaza Bertrand)
Az egyiptomi gazdasági elit családjaiban felnövő lányok már nem követik anyáik és nagyanyáik életmódját. A modern világhoz alkalmazkodva már az arabot is angol akcentussal beszélik, burka és csador helyett miniszoknyát és magas sarkút húznak. (Fotó:
Zaza Bertrand)
A villanegyedet fallal is elszeparálják, egyszerű halandók be sem juthatnak, de van olyan tulajdonos, akinek ez sem elég: még saját ingatlana elé is kerítést húz, a biztonságérzet és magánélet védelme minden mást felülír. Őrökön, kamerákon át lehet csak bejutni. Nem véletlen, hogy Bertrand egyik alanya, Nour menekülne a nyomasztó csendből. A nyüzsgőbb Heliopolisba menne vissza, de a medencét és a kertet nem adná fel. (Fotó:
Zaza Bertrand)
A fotós mindenhová – bulikra, nyaralásokra, iskolai vizsgákra – követte a lányokat, akik látszólag céltalanul élve önmagukat keresték, miközben a külvilágról, így a forrongó Egyiptomról sem igen akartak tudomást venni. (Fotó:
Zaza Bertrand)
Nem Új-Giza az egyetlen negyed, ahol elzárkózva él az elit. Felső-Kairóban is megvan a maguk városkája, ahol mindenki ismer mindenkit, nincs átjárás a belterjes kasztba, oda tényleg születni kell. (Fotó:
Zaza Bertrand)
Mintha csak csak egy hollywoodi film díszlete volna, úgy néz ki a városrész. Az építészek nem sokat törődtek a helyi hagyományokkal, akár egy legóvárost is építhettek volna. Mindent mindennel kevernek, spanyol haciendákat, római villákat másolnak, amivel parodisztikus eredményt érnek el. (Fotó:
Zaza Bertrand)
Az elzárt városokból a lányokat magánsofőrök viszik bulizni Kairóba. A gazdagok Zamalek menő klubjaiba járnak szórakozni, nem meglepő, de a lányok minden hétvégéje a partizásról szól. A Red Bull vodkával ugyanúgy megy, mint bármelyik európai szórakozóhelyen. (Fotó:
Zaza Bertrand)
(Fotó:
Zaza Bertrand)
„Szeretek Egyiptomban élni a barátaimmal és a családommal, de szeretnék Kanadába vagy Angliába is eljutni” – mondta az egyik lány, aki korábban arról álmodozott, hogy divattervező lesz, de most már inkább az üzleti világba tart. Anyja a példa, aki egy olajvállalatnak dolgozik. (Fotó:
Zaza Bertrand)
Ahol tíz éve még csak sivatag volt, ott ma modern városok nőnek ki a kényelem és a biztonság ígéretével. (Fotó:
Zaza Bertrand)
Zaza Bertrand egy interjúban arról beszélt, hogy megdöbbentő volt számára, amikor ezt a hamis világot megismerte. Az ingatlanbefektetők által kreált lélektelen környezetben a valóságtól elrugaszkodott, szélsőségesen énközpontú lányokkal találkozott. (Fotó:
Zaza Bertrand)
Rovataink a Facebookon