Marko Djurica belgrádi fotós Szerbia délkeleti részén, a Balkán-hegység (Stara planina) lábánál fekvő Knjaževac környékén járt. Elnéptelenedő falvakat és elszegényedő városokat talált, mert a fiatalok oda költöznek, ahol van munka és pénzt lehet keresni. Az omladozó házakban csak az idősek maradnak, a természet pedig lassan visszaveszi azt, amit néhány évszázaddal korábban elvettek tőle.
Repušnica zsákfalu, csak egy szűk, kanyargós hegyi úton lehet megközelíteni Knjaževac felől. A bolgár határ innen már csak egy kőhajításnyira van. Bedeszkázott ablakú házak mindenütt, az egykor nyüzsgő település utcáin egy lélek sem jár.
Az elvándorlás a kilencvenes évek délszláv háborúi alatt gyorsult fel. Bár ezt a térséget messze elkerülték a harcok, a közvetett hatás katasztrofális volt. Szerbia a Milošević-rezsim terheit nyögte. A gazdaságot hiperinfláció sújtotta, gyárak sorát kellett bezárni, rengeteg munkahely szűnt meg.
A népesség rohamosan csökken. Van olyan falu, amelynek csak egyetlen lakója maradt. Az iskolákat, üzleteket, egészségügyi intézményeket és az állatorvosi rendelőket is egymás után bezárták. Az utakat kátyúk tarkítják.
„Aki csak tehette, elment máshová a jobb életkörülményekért", mondja Rade Bogdanović nyugdíjas állatorvos, aki Kalnán él. Bogdanović becslése szerint a falu lélekszáma négyezerről ezerre csökkent néhány évtized alatt. A Wikipédia szerint 1948-ban még 1326-an éltek itt, a 2002-es népszámláláskor 553 főt regisztráltak. A lakók több mint 95 százaléka szerb, négyen horvátnak, hárman pedig muzulmánnak vallották magukat. (Fotó:
Marko Djurica / Reuters)
Közigazgatásilag ez a település is Knjaževac községhez (opština) tartozik. (A község szó Magyarországon mást jelent, mint az egykori jugoszláv tagköztársaságokban. Itt körülbelül egy járásnyi területet neveznek opštinának.) Knjaževac község területén ötven év alatt megfeleződött a népesség, jelenleg 30 ezren élnek itt. „Ez azt jelenti, hogy visszaestünk az első világháború utáni szintre”, mondta a Reutersnek Marija Jelenković önkormányzati tisztviselő. (Fotó:
Marko Djurica / Reuters)
(Fotó:
Marko Djurica / Reuters)
2002 és 2011 között 377 ezer fővel csökkent Szerbia lakossága. A hétmilliós ország 4600 településének 86 százaléka veszített népességéből. Ez a jelenség nem újkeletű és nem egyedi a Balkánon. Már az úgynevezett jóléti Jugoszláviából is vendégmunkások milliói indultak a még jólétibb Nyugatra, hogy szerencsét próbáljanak. Jellemzően Németországban, Ausztriában és Svájcban telepedtek le, és kisebb-nagyobb összegekkel támogatták az otthon maradt családtagokat. (Fotó:
Marko Djurica / Reuters)
(Fotó:
Marko Djurica / Reuters)
(Fotó:
Marko Djurica / Reuters)
Idős helybeliek a házuk előtti padon Knjaževac közelében. (Fotó:
Marko Djurica / Reuters)
Pásztor a Knjaževac melletti Cirinci közelében.
(Fotó:
Marko Djurica / Reuters)
(Fotó:
Marko Djurica / Reuters)
Már csak halálhírek kerülnek a hirdetőtáblára a helyi kosárlabdapálya palánkja alatt Strbacban, Knjaževac közelében. (Fotó:
Marko Djurica / Reuters)
Vida egyedüli nőként él Ravno Bučje településen. A férje, Boško tavaly halt meg, lánya Knjaževacban él. Havonta egyszer bevásárol neki, a kutyájának és két macskájának.
(Fotó:
Marko Djurica / Reuters)
A szerb kormány komoly infrastruktúra-fejlesztésbe fogott a 2000-es évek elején. Ennek már látszódnak az első eredményei, sokfelé találkozhatunk kifejezetten jó minőségű első- és másodrendű utakkal, de még óriási az elmaradás. Nem szabad elfelejteni, hogy az 1999. március 24-én indított, és 78 napig tartó NATO-hadművelet iszonyatos pusztítást okozott: a bombák 25 ezer épületet, 470 kilométernyi utat és 595 kilométernyi vasutat romboltak le. A G-17 független közgazdászcsoport 30 milliárd dollárra, Belgrád 100 milliárd dollárra becsülte a károkat.
2015-ben egy, a parlament által kinevezett emberi jogi szakértő azt javasolta, hogy a balkáni útvonalat választó, jellemzően a Közel-Keletről érkező menekülteket telepítsék le a kihalt falvakban, de az ötletet végül elvetették.
(Fotó:
Marko Djurica / Reuters)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon