Úgy gondolnánk, hogy az amerikai nők közül legfeljebb néhány különc szavazhat Donald Trumpra – elvégre kinek nem fordul fel a gyomra az elnök állandó inzultusaitól? Ahogy legalja módon, a külsejükön keresztül támadja azokat, akikkel valamilyen szinten szembe kerül – függetlenül attól, hogy egy lefizetett pornósztárról, egy rivális elnökjelöltről vagy egy műsorvezetőről van szó. Ahogy az egyik elnökjelölti vitát vezető Megyn Kellyt megtámadta a menstruációjával: „Látni lehetett, ahogy elöntötte a vér a szemét meg a micsodáját.” Ahogy az Access Holywood kiszivárgott hangfelvételén nyíltan hencegett a nők szexuális zaklatásával.
Az elnök taplósága (erre tényleg nincs pontosabb kifejezés) azonban csak egy patriarchális jéghegy csúcsa, ugyanis az amerikai politika a nemek mentén is egyre jobban kettészakad: a januárban kezdődő törvényhozási ciklusban hiába szolgál a két évvel korábbinál 15 százalékkal több nő a kongresszusban – azaz a törvényhozás két házában –, a 123 honanyából csak 19 politizál republikánus színekben, ami egyenesen csökkenést jelent az előző ciklus eleve nem kiemelkedő számaihoz képest.
Ehhez képest a szavazók körében nem nyílik a nemi olló, a republikánusok a kétezres években stabilan a fehér női szavazók felét maguk mögött tudhatták, és ez a 2018-as előválasztásra sem változott meg jelentősen. Országosan 49 százalékuk adta le szavazatás republikánus képviselőjelöltre, és Texasban hiába indult demokrata színekben egy jóképű, fiatal és mérsékelt fehér férfi, a fehér nők 59 százaléka mégis Ted Cruzt támogatta. Bár sokan rohantak ki a tízmilliós szavazói réteg „ostoba” döntése ellen, az amerikai fehér nők politikai motivációi igen sokrétűek: döntéseiknél leginkább a félelem dolgozik bennük, de ez az üzleti és politikai okokból is tudatosan szított é igen sok mindenre irányul: a fehérek informális privilégiumainak elvesztésére, a muszlim „terroristák” betelepülésére, a latin-amerikai „erőszakolók” karavánjaira, a fegyvertartási jogok korlátozására, vagy egyszerűen csak az általuk megszokott életforma, a meghitt, ismerős és otthonos világ elvesztésére.
A motivációk és az általuk mozgatott emberek sokszínűségét akarta képileg is megragadni Glenna Gordon díjnyertes fotóriporter, aki sokszor azt tapasztalta, hogy modelljei egyszerre akarják megmutatni magukat, egyszerre bizalmatlanok és rejtőzködők. Ezért az egyszerű aktivisták és mozgalmárok sokszor álnéven szerepelnek, többen pedig a portré elkészülte után meggondolták magukat, és a róluk készített anyag megsemmisítését kérték-követelték Gordontól.
Tara Bradley a Mississippi államban működő „Konföderáció Rózsái” tagja, mely egyike a rabszolgatartó múlttal nosztalgiázó számtalan szervezetnek. A nosztalgia szerves része a holokausztrelativizmusra hajazó rabszolgatartás-relativizmus, amely a történelemtudomány által becsült 55 százalék helyett maximum 5 százalékra teszi a rabszolgatartó déli fehérek 1865 előtti arányát. (Fotó:
Glenna Gordon)
Irma Hinojosa egyike azoknak, akik csavarnak egyet a Trump-hívőkkel kapcsolatos sztereotípiákon: ő ugyanis nem csak nő, de latinó nő, aki közben youtuberként a migráció megfékezéséről és a mexikói határfal felépítésének szükségességéről szokott értekezni százezer követőjének. (Fotó:
Glenna Gordon)
Amanda egy olyan neokonföderációs szervezet vezetőségének tagja, amely nyíltan sürgeti a déli államok elszakadását, és amelynek tagjai szinte mind támogatják a rabszolgaság visszaállítását. Glenna Gordon részt is vett a Déli Liga egyik taggyűlésén, míg egy idő után minden indok nélkül ki nem dobták. (Fotó:
Glenna Gordon)
Ayla Stewart tradicionalista youtuber és hatgyerekes családanya, aki konzervatív életvezetési tanácsadásokkal vegyíti a rasszista eszmefuttatásait. Amióta a Twitter gyűlöletbeszéd miatt megszüntette 30 ezernél is több követővel rendelkező csatornáját, átköltözött a fajgyűlölők által előszeretettel használt közösségi oldalra, a Gabre. (Fotó:
Glenna Gordon)
A legtöbb fehér felsőbbséget hirdető szervezet hevesen tiltakozik a „fajgyűlölő”, vagy a „náci” minősítés ellen, és a nyilvánosságban soha nem használnak náci szimbólumokat. Azonban Gordonnak több aktivista életébe nyert betekintést, és tapasztalatai szerint a privát kommunikációjukban elég sokszor jelenik meg a horogkereszt – és legtöbbször ilyen ironikus formában. (Fotó:
Glenna Gordon)
Barbie Rogers a Hazafias Információs Forródrót működtetője, mely az Egyesült Államokban több mint 1300 fegyveres milíciához közvetíti ki a jelentkezőket. Rogers aktivizmusa nem elsősorban a rasszizmus, hanem inkább a fegyvertartási jogok csorbítatlanságának védelme és a szövetségi kormányzattal szembeni ellenszenv körül forog, de a különféle „határvédő” önkénteseken keresztül a Forródrót ideológiájába átszivárgott a menekültellenesség is. (Fotó:
Glenna Gordon)
Laura Loomer egy zsidó származású iszlámellenes aktivista. És hogy mi az a kötés az orrán? Nem, nem egy muszlim migráns verte be, hanem ő operáltatta kevésbé „zsidóssá”, miután David Duke és ismert neonácik gázkamrás posztokban kezdték el gúnyolni. Egyébként az antiszemitizmus óriási skizofréniát okoz a fehér fajvédők táborában. Ugyanis Trump markánsan filomszemita és Izrael-párti, de közben simán hajlandó kikacsintós antiszemita utalásokkal operálni, ha olyan liberálisokat kell támadni, mint Soros György. (Fotó:
Glenna Gordon)
Erika épp egy szélsőséges csoportot látott vendégül Charlottesville mellett, amikor 2017-ben a városban egy antifasiszta tüntetésbe hajtott egy fehér fajvédő. A halálos áldozat és a sérültek híre úgy felvillanyozta a társaságot, mint egy győztes focimeccs. (Fotó:
Glenna Gordon)
A Ku-Klux-Klan húszas évekből megmaradt dokumentumát nem más őrzi észak-karolinai otthonában, mint a rend Hűséges Fehér Lovagjainak Nagysárkánya. A Ku-Klux-Klannak virágkorában négymillió tagja volt, és paradox módon sok déli államban úttörő szerepet játszott a nők politikai részvételének előremozdításában. (Fotó:
Glenna Gordon)
A Nagysárkány polgári neve egyébként Chris Barker, és felesége, Amanda is elég keményen hangzó titulussal rendelkezik: Birodalmi Parancsnok. Christ egyébként rengetegszer tartóztatták le rendőrök – nem feketékkel szembeni gyűlölet-bűncselekmények, hanem feleségének bántalmazása matt. Csakhogy mindig megúszta enyhe büntetésekkel, mivel Gordon úgy tudja, hogy évek óta az FBI besúgója. (Fotó:
Glenna Gordon)
Pamela Geller is zsidó származású iszlámellenes aktivista, aki azonban meglehetősen felületes ismeretek alapján szokott meglehetősen sokat értekezni az iszlámról – kedvenc tézise, hogy a muszlimok megkövetelik a kecskék szexuális abuzálását. Richard Spencertől a kormányközeli értelmiségiek által Budapesten felléptetett Milo Yiannopoulosig az alt-right-szcéna összes sztárjával szoros kapcsolatban áll. (Fotó:
Glenna Gordon)
Elaine Willman és montanai „főhadiszállása” 2000 kilométerre a mexikói határtól is határozottan fellép a bevándorlás ellen, de – valószínűleg átérezve saját migráns mivoltukat – az őslakos indiánok jogai és területi kiváltságai ellen is küzdenek. Elaine ugyanakkor tagadja, hogy baja lenne az indiánokkal, ő ugyanis állítása szerint csak a törzsi vezetéssel szemben táplál ellenszenvet. (Fotó:
Glenna Gordon)
Variáció keresztekre (Fotó:
Glenna Gordon)
A magát Trixie-nek nevező lány hosszasan sorolta a portrét készítő Gordonnak a magyar kormány által is előszeretettel terjesztett álhíreket arról, milyen félelemben élnek a svéd nők, és hogy ezt a mainstream média milyen tudatos módon hallgatja el. (Fotó:
Glenna Gordon)
Gordont a legjobban az sokkolta, amikor egy teljes elszigeteltségben felnövő lánnyal találkozott, akit kemény ideológiai és fegyveres kiképzésben részesít milícia-vezér nevelőapja. „Smiley”-nak már saját gázfegyvere is van, de éleslőszerrel is többször tüzelt már. (Fotó:
Glenna Gordon)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon