Egy szív szerinti gyermek
Azt mondják, a családunkat nem mi választjuk. Mi van akkor, ha valaki mégis választ magának gyereket? Mi történik egy babával, ha a szülei lemondanak róla, mert valamilyen fogyatékossággal született? Valóban terhet és egy életen át tartó küzdelmet jelent egy Down-szindrómás gyerek? Ezek és ehhez hasonló ezeregy kérdés járt a fejemben, amikor négy évvel ezelőtt megismertem Jásper Évát, aki eldöntötte, hogy örökbe fogadja a Down-szindrómás Tamást. Azóta követem az életüket fotósként.
Jásper Éva egyedülálló, 43 éves nőként döntött az örökbefogadás mellett, és néhány hónap alatt lett Tamás édesanyja. A most hároméves kisfiúról a vér szerinti szülei lemondtak, mert Down-szindrómával és szívrendellenességgel született. Könnyen lehet, hogy az örökbefogadási nyilatkozat benyújtásakor Éva volt az egyedüli ember az országban, aki egyedülállóként, kimondottan Down-szindrómával született gyereket szeretett volna.
„20 éves voltam, amikor az egyetem alatt egy lakóotthonban dolgoztam értelmi fogyatékos emberekkel. Egy művészeti táborba mentünk velük, ahol megismerkedtem egy négy éves Down-szindrómás kislánnyal. Azonnal megszerettem. Akkor megfogadtam, ha egyszer örökbe fogadok, csak Down-szindrómás gyerek jöhet szóba.”
Legtöbben, akik az örökbefogadás mellett döntenek, egészséges, fehérbőrű csecsemőt szeretnének a családjukba, ám rájuk átlagosan 3-4, de van hogy 6-7 évet kell várni. A fogyatékossággal, tartós betegséggel, fejlődési nehézséggel, speciális ellátási igénnyel élő gyerekekről viszont életadó szüleik nagyobb eséllyel mondanak le, nagyobb eséllyel maradnak az állami rendszerben örökbefogadók nélkül, mint egészséges társaik. Így viszont hamarabb is családba kerülhetnek, ha van, aki őket választja.
Magyarországon a KSH adatai szerint az elmúlt tíz évben átlagosan 21 ezer gyerek élt az állami gondoskodásban, ebből egyre nagyobb azoknak a száma, akiket csecsemő- és gyermekotthonok helyett nevelőszülőknél helyeznek el. Az örökbefogadható gyerekek száma nagyjából kétezer fő körül mozog, közülük minden harmadik él valamilyen fogyatékossággal a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint.
A KSH 2018-as Szociális statisztikai évkönyv című kiadványa szerint 2018-ban 1000 engedélyezett örökbefogadásból 15 esetben talált családra fogyatékos gyerek. Az elmúlt tíz évben az engedélyezett örökbefogadások 1,2 százalékánál volt fogyatékossággal élő gyerek az érintett.
Jásper Éva egyetemista kora óta gondolkozott Down-szindrómás gyerek örökbefogadásán, de végül csak negyvenéves kora után tett lépéseket.
"Az volt az érdekes, hogy Tomi jelzett, hogy érkezik. Utólag visszaszámoltam és abban az időszakban, amikor fogant, ünnepi hangulatba kerültem. Akkoriban olvastam egy cikket egy Down-szindrómás gyerekeket örökbe fogadó párról, ami megszólított. Úgy éreztem, el kell kezdenem intézni a dolgokat, mert lehet hogy érkezik hozzám egy gyerek” - mondta Éva, mikor először kérdeztem arról, mi vezette a döntéshez a kisfiával kapcsolatban. Ebből érezhető, miért hívják szüleik gyakran az örökbefogadott gyereiket a vér szerinti jelző helyett szív szerinti gyereknek.
Az örökbefogadásokat Magyarországon a Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálatok (TEGYESZ) és civil szervezetek bonyolítják. A folyamat lehet nyílt, amikor az életadók és az örökbefogadók ismerik egymást, illetve titkos, amikor a felek számára anonim marad a folyamat. Éváék esetében titkos volt. Az örökbefogadáshoz szükséges a házi- vagy szakorvosi vélemény, a környezettanulmány, a jövedelemigazolás, a pszichológiai vizsgálat és tanácsadás, és az örökbefogadásra felkészítő tanfolyam is.
(Fotó: Rostás Bianka)“Hathetes volt, mikor először megnézhettem a gyámhivatal kíséretében. Pont előtte etették és aludt. Rögtön beleszerettem” - meséli Éva az első találkozását kisfiával.
Az örökbefogadás előfeltétele egy nyilatkozattétel a leendő szülő részéről, hogy mik azok a tényezők, tulajdonságok, adottságok, amiket elfogad a gyerekkel kapcsolatban. Például hogy problémát jelent-e neki, ha leendő gyerekének értelmi fogyatékosok a vér szerinti szülei, ha a magzati életben vagy genetikai hátterében történtek-e károsodásai, van-e szívbetegsége, szülési sérülései, fejlődési elmaradása vagy bármilyen fogyatékossága.
(Fotó: Rostás Bianka)A Down-szindróma gyakori velejárója néhány testi, szervi betegség is, az esetek hatvan százalékában szívfejlődési rendellenesség, amihez társulhatnak olykor más egészségügyi problémák is. Tamás szívkamrai sövényhiánnyal született, emiatt 6 hónaposan életmentő szívműtétre volt szüksége. A műtét öt órás volt, a helyzetet nehezítette egy nem várt billentyűprobléma, de a hirtelen jött komplikáció ellenére sikeresen zajlott a műtét. A kisfiút a műtőből egyenesen az intenzív osztályra szállították, az édesanya a váróban egy kivetítőn láthatta egy percre kisfia arcát.
Korábban a Down-szindrómával élő személyek életkora a kezeletlenül hagyott betegségek és szívproblémák miatt jócskán a társadalmi átlag alatt volt. Ma már ismert, hogy az egészséges Down-szindrómás emberek átlagéletkora csak néhány évvel marad el a társadalmi átlagnál, gyakran a hetven év feletti kort is megérik.
(Fotó: Rostás Bianka)“Down-szindrómás gyerek a társadalom bármely szegletében születhet, a kunyhótól a palotáig” - mondja Keszericené Rab Jolán pszichológus, a Down Alapítvány Down Dada szolgálatának önkéntes segítője. Ha a Down-szindrómás újszülött egészségi állapota rendben van, akkor nem sokban különbözik egy tipikus fejlődésű babától. Máshogy élheti ezt meg az a szülő, aki a várandósság alatt vagy a születés pillanatában tudja meg, hogy a várakozásaitól eltérő helyzetbe kerül. Ebben a krízishelyzetben segít a Down Dada szolgálat. A szolgálatot olyan szülők indították, akik maguk is Down-szindrómás gyereket nevelnek. Tapasztalati tudással és sorstársi melléállással segítik a családokat, kiegészítve az egészségügy munkáját a terhesség fázisában vagy épp a gyerek születése után kialakult krízishelyzetben.
(Fotó: Rostás Bianka)A szívműtétet követően a felhőtlen, boldog élet helyett egy még nagyobb megpróbáltatásokkal teli időszak következett Éva és Tamás életében. Egy hónappal a műtét után egy kontroll vizsgálaton derült ki, hogy a kisfiúnál komplikációk léptek fel. A család ismét hónapokra kórházba került, ahonnan bizonytalan volt a hazajutás esélye. Újabb életmentő műtét, katéterezés, röntgenek, ultrahang- és CT-vizsgálatok, lélegeztetőgép, infúzió, gyógyszerek következtek. Miértek, tehetetlenség, várakozás, fájdalom, aggodalom, ragaszkodás, elengedés, küzdelem, kitartás.
A szívbetegség okozta komplikációk miatt másodlagossá vált a gyerek fogyatékossága, mindent felülírt, hogy mit is jelent egy anyának megküzdeni a gyereke elvesztésének lehetőségével, a kiszolgáltatottsággal és tehetetlenséggel.
A hónapok óta tartó kórházi tartózkodásban éppen Tamás első születésnapjára esett, hogy az orvosok egy utolsó kísérletet tettek arra, hogy levegyék a lélegeztetőgépről. Ezúttal sikerrel. A kilátástalannak tűnő jövő és a neonfényes, nyomasztó kórházi légkör után megkezdődhettek a gyógyulás első lépései.
“Egy hétig hozták le a lélegeztetőgépről. Pont a születésnapján vették le. Annyira örült mindenki! Csodababának tartották.” - emlékszik vissza Éva.
(Fotó: Rostás Bianka)Tamás és Éva végül együtt térhettek haza a kórházból. A kisfiúnak a megfelelő keringéshez még hónapokig oxigén ellátásra volt szüksége, de állapota folyamatos javulásnak indult. A megrázó események azért így sem múltak el nyom nélkül, Tamás a kórházat követően még hetekig felsírt éjszakánként.
(Fotó: Rostás Bianka)Születésekor Tamásról vér szerinti szüei lemondtak, mert a család nem tudta vállalni egy Down-szindrómás gyerek nevelését.
“Egy gyerek nem olyan, mint egy zsák krumpli, amit ha nem kell, ott hagyunk a boltban. Mindig a szülei gyereke marad, ezzel együtt kell élni, elfelejteni nem lehet, a szülőben pedig értelemszerűen bűntudat alakul ki” - mondja Steinbach Éva a Down Alapítvány Down Dada Szolgálatának koordinátora. Jásper Éva pontosan tudta, hogy Down gyereket szeretne, így amikor elérkezettnek látta az időt, a Dada Szolgálat koordinátorához fordult segítségért. Habár az Alapítvány és a Dada Szolgálat nem közvetítő szervezet, tehát nem foglalkozik örökbeadással, viszont a folyamat megismertetésében és előkészületekben hatalmas tudásuk van.
(Fotó: Rostás Bianka)A Down-szindróma az egyik leggyakoribb veleszületett fejlődési rendellenesség. Kromoszómatöbblet, amikor a 21-es számú kromoszómából nem kettő, hanem három alakul ki, egy átlagostól eltérő sejtosztódás következtében. Nem örökletes, de a szülők életkorával összefüggésbe hozható: minél idősebb a szülő, annál nagyobb a kialakulásának valószínűsége. Az átlag gyerekekéhez képest lassabb az értelmi fejlődés, amihez jellemzően középsúlyos vagy enyhe fokú értelmi fogyatékosság társul.
A fejlődési eltérések szűrhetőek ugyan, de száz százalékban nem előzhetőek meg. A szűrés során ultrahangos vizsgálattal, vérvizsgálattal is kimutatható az eltérés, sőt, magzatvízből vett minta alapján is történhet kromoszómavizsgálat - ez utóbbinak azonban vetélés kockázata van. Kiemelkedő a szerepe az egészségügyi rendszernek abban, hogy mi történik egy babával, ha kiderül, hogy Down-szindrómás. Ha a szülő pozitív visszajelzést kap a hír hallatán és az azt követő időszakban, sokkal nagyobb eséllyel néz szembe az új helyzettel és értékeli máshogy saját kompetenciáit.
(Fotó: Rostás Bianka)“Volt, aki megkérdezte, hogy nem lett volna-e jobb egy saját gyerek. De hát ez a sajátom! Lehet, hogy más úton került ide, nem én hordtam ki, de annyira biztos, hogy ő az én gyerekem. Nagyon érdekes volt ez az érzés, hogy ez evidenciaként jött elő” - mondja Éva.
(Fotó: Rostás Bianka)A most három éves Tamás heti háromszor integráló bölcsődébe jár, ép társakkal, együtt vesznek részt a foglalkozásokon és játékokon a bölcsis élet minden területén. Korlátozott azoknak az intézményeknek a száma, akik tudnak fogadni és felkészültek is egy fogyatékossággal élő gyerek integrált nevelésére. A családnak szerencséje volt, mert a lakóhelyükhöz közel sikerült találniuk egy megfelelő bölcsit. Tamás viszont szeptembertől megkezdheti az óvodát, amit Éva már egy éve elkezdett keresni. Minél nagyobb a gyerek annál több kérdés és szempont merül fel az intézményválasztásnál. A szegregált intézmény egy jobb képességű gyereket visszatarthat a fejlődésben, az integrált intézményben viszont a kiemelt figyelem, a lassabb haladás okozhat hátrányt. Tamás ugyan kicsi, de jó képességű, ami az ő esetében egyhe értelmi fogyatékossággal, lassabb beszédfejlődéssel jár. Kevés szót mond, saját szótára van, de mindent kifejez, egyértelműen. Semmi kétségem nincs például, hogy mesét fogunk olvasni, mikor egy könyvvel kezd hátrálni, majd lehuppan az ölembe.
(Fotó: Rostás Bianka)Az örökbefogadásra felkészítő tanfolyamon nem arról beszélnek, hogy kell gyereket nevelni, hanem hogy mit lehet kezdeni az örökbefogadás hozta új helyzettel. Többek között olyan kérdésekkel is foglalkozik, hogy megmondjuk-e a gyereknek, hogy örökbefogadott. Egyértelmű és azonnali a válasz, mindenképpen! Fogyatékos gyerek esetében is. Ennek módja és mélysége leginkább adott gyerek értelmi képességétől tehető függővé. A Down Dada szolgálat szakemberei szerint nem valószínűsíthető, hogy egy Down-szindrómás gyerek keresni fogja vérszerinti szüleit, viszont az érzelmi intelligenciájuk, a non-verbális jelekre adott válaszaik sokszor fejlettebbek, így érzékenyebben reagálnak a helyzetből fakadó jelekre. Még kevésbé jellemző, legtöbb esetben egyáltalán nem áll fenn annak a veszélye, mint egy átlag gyereknél, hogy elhagyja az örökbefogadó családját és elköltözik a vérszerinti szüleihez. Viszont fontos, hogy minden gyermeknek joga, hogy megismerje származását. Ezt mondja ki az ENSZ 1991-ben Magyarország ratifikált gyermekjogi egyezménye is.
(Fotó: Rostás Bianka)Örökbefogadni 25 éves kortól lehet, legalább 16 évvel és legfeljebb 45 évvel lehet idősebb a szülő a gyereknél. Éva nem találta meg azt a férfit, akivel összekötötte volna életét, viszont az anyaságról nem akart lemondani. Ha az örökbefogadási rendszer működését nézzük, hátrányból indult, viszont jól ellensúlyozta ezt az egészségi állapottal kapcsolatos nyitott, elfogadó megközelítése. Más esetekben ugyanis előnyben részesülnek a házaspárok és a 40 évnél fiatalabbak. Sok örökbefogadással foglalkozó civil szervezet nem is fogad 40 év felettieket. Egy élettársi kapcsolatban például a felek egyedülállónak minősülnek, egyikük tudja csak jogilag elindítani a közös életüket meghatározó folyamatot. Egyedülállóként értelemszerűen kevesebben kezdeményeznek örökbefogadást. A rendszer különbséget tesz a férfi és nő örökbefogadó között abban a tekintetben, hogy az anya nem köteles apát bejegyeztetni, fordítva viszont ez nem igaz, az anyakönyvi kivonatba az apa köteles egy "képzelt anyát" megadni, ami egy bármilyen választott név lehet.
(Fotó: Rostás Bianka)“Jellemzően olyan emberek fogadnak örökbe Down-szindrómával született gyereket, akik valamikor az életük során rövidebb vagy hosszabb időre megjelent a Down-szindróma és általában olyan emberek, akik ismerik a szépségeit, erős szociális érzékenységgel bírnak, nyitottak, elfogadóak, bátrak, és tudják, hogy a Down-gyerekekben nagyobb képesség van az élet örömeinek megélésére, ha a környezet és a társadalom lehetővé teszi számukra.”- mondja Keszericené Rab Jolán pszichológus.
(Fotó: Rostás Bianka)A családjából Éva először anyukájának mondta el, hogy örökbefogadásra készül.
“Először mindenki nagyon féltett, hogy egyedül, beteg gyereket. Amikor a Tomikáért elmentünk megnézni a kórházba, küldtem róla képet nekik, ami minden féltést és ellenérzést kitörölt. Látták, hogy ő egy szép baba, nem olyan nagyon sérült, mint ami az ő képzeletükben élt. Nagyon mellém álltak, segített mindenki, amiben tudott. Amikor hazajöttünk a Tomikával, volt egy nagy családi ebéd, amikor mindenki megismerkedett vele. Utána teljesen el is tűnt, hogy örökbefogadott gyerek. Anyukám aztán azt mondta, hogy “biztos, hogy nehéz lesz, de ezt a döntésedet soha nem fogod megbánni.”
A barátaim nagyon lelkesek voltak végig. A mai napig megható, hogy mennyire mellettem állnak, segítenek. Mindenki azt mondta, hogy ez benne van az én életutamban, hogy "hova mehetne máshova egy ilyen gyerek mint hozzám. Ezt jó volt hallani, megerősített.”
(Fotó: Rostás Bianka)Március 21. a Down-szindróma világnapja, az elfogadásért, az esélyegyenlőségért, integrációért.
Rovataink a Facebookon