Negyven év legjobb sajtófotói egy helyen
Ingázó vendégmunkások, munkájukat elveszítő gyári karbantartók, bűnözői csoportok közti leszámolás, tüntetés, intézménybezárás és -lepusztulás, elfuserált beruházás, politikusok ellesett pillanatai, Bosznia, Szíria, vörösiszap-katasztrófa, Covid-áldozatok. Negyven évünk elszelelt, és az elmúlt négy évtized legjobb sajtófotóiból nyílt kiállításon a Capa Központban olyan keresztmetszetet kaphatunk minderről, hogy közben erősen elgondolkodhatunk: vajon a következő negyven évünket dokumentáló sajtófotókon mit fogunk látni?
Hiszen a képeken szereplő számos téma – háború, járvány, tömegsír exhumálása, társadalmi feszültségek és erre adható civil és magánéleti válaszok – ugyanúgy napjaink valósága is. Igaz, a politikusok már másképp öltözködnek (Kádár János kucsmájában benne van a korszak minden borzalma), és talán a metoo-korszak után a lepukkant Ikarusnak támaszkodó aktmodell sem píszí (bár ki tudja, mi zajlik egy akttáborban), de egy anya fájdalma Bucsában most sem más, a Dunából most is próbálnak halat fogni, és a Covid is itt lesz még velünk egy jó darabig.
Keleti Éva fotóművész a megnyitón elmondott beszédében felhívta a figyelmet a ma fotográfiájában egymásra épülő generációkra, amelyek egymást kiegészítve és támogatva haladnak előre a közös munkában. A fiatal fotósokat nyitottságra szólította fel, az idősebb kollégákat pedig arra, hogy segítőkészen álljanak a feltörekvő nemzedékhez.
Búcsúzóul a közönséget és kollégáit is segítőkészségre és szeretettel való egymáshoz viszonyulásra intette.
A megnyitón átadták a Fotóriporteri Életműdíjat, amelyet Fejér Gábor fotóriporter nyert el. A kiállítás május 29-ig látogatható.
A vendégmunkás 1979–1988
Magyarországon az 1970-es években több mint negyedmillió ember dolgozott ingázó munkásként. A mezőgazdaságból kiszorulva a városban találtak munkát, s csak a hétvégéket töltötték a faluban a családjukkal. Skarbit András kubikus Tiszaeszlárról járt Budapestre, ahol a Fővárosi Gázműveknél dolgozott. Az életének minden fontos eleme jellemző az ingázásra: a paraszti múlt, a városi munka, a munkásszállás, a falun maradt család s a hétvégi vonatozás. Korniss majdnem egy évtizeden keresztül fényképezte Skarbit András életét (Részlet a sorozatból) (Fotó: Korniss Péter)
Stílusváltás
Az NDK-ból hazaérkező Kádár Jánost a felesége fogadja a Keleti pályaudvaron (Fotó: Rédei Ferenc)
Akttábor
Harmadik alkalommal rendezték meg Jung Zseni és Eifert János fotóművészek vezetésével az akt- és természetfotó-tábort a Bükki Nemzeti Parkban (Fotó: Sárközy György)
Acélváros, Ózd 1987–1995
„Kilenc évig kísértem figyelemmel az Ózdi Kohászati Üzemek leépülését, egy drámának voltam részese, ahol emberek ezrei váltak munkanélkülivé.” B. I.
Karbantartók, kohógázüzem (Fotó: Benkő Imre)
Göncz Árpád a köztársasági elnökké választása után
Kossuth tér, Budapest, 1990. 08. 03. (Fotó: Szigeti Tamás)
Alkony
Ünnepi dekoráció felvonása a KGB moszkvai központjának a falán néhány nappal november 7. előtt. 1990-ben több kelet-európai országban végbement már a rendszerváltás, Moszkvában is érezni lehetett a változás szelét (Fotó: Bánkuti András)
Devils
A rendszerváltás után a motorostársadalomban is megkezdődtek a változások. Független klubok jöttek létre, és szinte minden hétvégén volt egy motorostalálkozó.
Az egyik első találkozó Budapesten. A Devils MC tagjai (Fotó: Pataky Zsolt)
Augusztusi idill Szentendre főterén (Fotó: Soós László)
Tömegsír exhumálása valahol Boszniában (Fotó: Birtalan Zsolt)
Az Erzsébet híd hallal (Fotó: Déri Miklós)
Budapest, 1990 (Fotó: Baricz Katalin)
Aranykéz utcai robbantás
Autóba rejtett bomba végzett a Belvárosban Boros Tamás olajszőkítésben érintett vállalkozóval, rendőrségi besúgóval. Rajta kívül még három ember halt meg, és több mint húsz volt a sebesült (Részlet a sorozatból) (Fotó: Veledits Éva)
Helyzetkép az uniós csatlakozás előtt
Szeretjük kissé felülről kezelni Romániát, és nem vagyunk mentesek az előítéletektől sem. Rossz alapállás, változtatni kell, annál is inkább, mivel Románia egy éven belül csatlakozik az Európai Unióhoz. Magyarországon remélhetőleg a többség végre belátja, hogy az egyetlen lehetséges megoldás a történelmi sérelmekre: a közös múlt vállalása és a közös jövő építése az unió keretein belül. Az unió országjelentése szerint Romániának megvan minden esélye arra, hogy 2007-re beléphessen az EU-ba. (Részlet a sorozatból)
Fiatal fiú munkába tart egy téli hajnalon Odobesti felé. Gépével tűzifa fűrészelését végzi házaknál (Fotó: Dezső Tamás)
OPNI
Az 1868. december 5-én megnyílt Budai Magyar Királyi Országos Tébolyda Európa legnagyobb és legmodernebb elmegyógyintézete volt, amely rövid időn belül nemzetközi hírnévre tett szert. Utódintézménye, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) 40 holdon terül el, több épületet foglal magában, több száz beteget kezel, 2007-ben mégis bezárásra ítélték. Az épületekre lerombolás vár, az egyedülálló kordokumentumokra pedig selejtezés, mivel megőrzésüket az intézmény képtelen finanszírozni (Részlet a sorozatból) (Fotó: Hernád Géza)
Szolgálunk és félünk
Rohamrendőrök védekeznek a Szabadság téren, ahol a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom felhívására több radikális csoport is tüntetett (Fotó: Földi Imre)
Túlélők
Macska és gazdája a vörösiszap-katasztrófa sújtotta Kolontáron (Fotó: Huszti István)
A véget nem érő pokol
Szíriában 2013-ban a harmadik évébe lépett a polgárháború, és egyelőre nem tudni, mi lehet a kiút az egész közel-keleti térséget fenyegető konfliktusból. A konfliktus eddig több mint 130 ezer áldozata közül legalább 50 ezer a civil, tizedük nő, és mintegy 7000 a gyermek (Részlet a sorozatból) (Fotó: Bielik István)
Magyar markológép
Rohammunka a Várkert Bazár harmadik ünnepélyes átadása előtt. A vezeték javításához ásott gödör szűkre sikerült. Beleállva nem lehetett lehajolni, a gödör széléről pedig nem lehetett elérni a vezetéket (Fotó: Teknős Miklós)
Öltönyös
Egy résztvevő a 7. Brutálfutáson Nyáregyházán. A hét kilométeres akadályfutáson 2420 versenyző indult. 2018. 06. 16. (Részlet a sorozatból) (Fotó: Komka Peter)
Frontvonal
A budapesti Uzsoki utcai Kórház a Covid–19-járvány első hulláma óta járványkórházként működik. Magyarországon már több mint 40 ezer áldozata van a koronavírus-járványnak. Ez olyan magas szám, amivel népességarányosan a világ legrosszabbul teljesítő országai közé tartozunk.
Koronavírus-fertőzésben elhunyt beteg az egyik műtőből átalakított intenzív osztályon (Fotó: Móricz-Sabján Simon)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
Rovataink a Facebookon