Ásító cápa és rókakölykök – ezek az év természetfotói
A naturArt – Magyar Természetfotósok Szövetsége 30. alkalommal írta ki Magyarország és Közép-Európa legnagyobb hagyományokkal bíró természetfotós pályázatát. A „Saubermacher – Az év természetfotósa 2022” pályázatra 3533 érvényes kép érkezett 197 szerzőtől.
„A pályázati képek között már nemcsak meghökkentő nézőpontokkal találkozhatunk, hanem felfedezhetők olyan kreatív technikák is, amelyekkel eddig még sehol, még a külföldi pályázatokon sem találkozhattunk. Nyugodtan kijelenthető, hogy a vezető magyar természetfotósok nemcsak tudatosan készítik megdöbbentő látványt közvetítő képeiket, hanem képesek a technikai háttér továbbfejlesztésére is, ami egyértelműen jelzi, hogy kiemelkedő alkotókészséggel rendelkeznek” – mondta Kalotás Zsolt, a zsűri elnöke.
Az eddigi pályázatokhoz képest újdonság, hogy mobileszközzel készült képeket is vártak a szervezők, így összesen 15 kategóriában lehetett indulni a versenyen. Fáth Péter, a naturArt elnöke elmondta, hogy a korábbinál több, összesen 120 pályamű került a falra. 49 olyan szerző volt a pályázaton, akik kimagasló képet tudtak készíteni, így képeiket bemutatják a kiállításon és az albumban.
Nagyon szépen fejlődik a magyar természetfotózás, és senkinek sincs „bérelt helye” az élvonalban. Nagyon-nagyon kell ismerni a természetet és a fotózás minden csínját-bínját ahhoz, hogy valaki kategóriát tudjon nyerni „Az év természetfotósa” pályázaton!
– tette hozzá.
- 2022-ben „Az év természetfotósa” címet Daróczi Csaba nyerte, akinek nem kevesebb mint 18 képe szerepel a legjobbak között! Ez csúcsnak számít a pályázat 30 éves történetében.
- „Az év természetfotója 2022-ben” címet Daróczi Csaba: A halak csillagképe c. képe nyerte el, egy víz alatt elhelyezett kamerával készült képpel.
- „Az év ifjú természetfotósa” címet Kártyás Gergő nyerte.
A pályázat utolsó fordulójába jutott 120 fénykép látható azon a kiállításon, amely 2022. november 9. és 2023. január 30. között látogatható a Magyar Természettudományi Múzeumban.
Az év természetfotója 2022-ben – Daróczi Csaba: A halak csillagképe – A soltvadkerti tóba a lecsökkent vízszint miatt vizet pótoltak az év első hónapjaiban. A friss beáramló vízre rengeteg hal gyűlt össze a befolyásnál, remek fotótémát szolgáltatva. Az volt a terv, hogy félig víz alatti képet készítsek éjszaka. Ez technikailag szép kihívás volt. A fényképezőgépnek egy üvegedényt ragasztottam, ennek pedig készíttettem szögvasakból egy olyan tartószerkezetet, ami mozdulatlanul tartja, és leszúrható a tófenékbe. Még világosban beállítottam a kompozíciót, és vártam az éjszakát. Az üvegedény elé beszórtam egy kevés haleledelt, hogy minél közelebb csaljam a halakat. A fényképezőt telefonról wifin keresztül oldottam ki (így láttam a kompozíciót is). Egy olyan manuális 15 mm-es objektívet használtam, aminek 1 cm a közelpontja, és a rekeszt is manuálisan lehet rajta állítani. 30 másodperces expozíciót használtam. Elvillantottam a vakukat 22-es blendénél, ezután kitekertem a rekeszt 4-ig, majd az élességet a végtelenbe. Sok éjszaka próbálkoztam vele, és mindig volt valami apró hiba az elkészült képen, amit másnap korrigálni kellett. Így került a Hold is a képre, mert az eredeti terv a Tejút volt, de napok alatt változott az ég képe is. Multiexpozícióval egyszerűbb lett volna elkészíteni, de ezt a fényképezőm sajnos csak JPG-módban tudja.
(Fotó: Daróczi Csaba / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)Kezünkben a Föld – 1. díj – Daróczi Csaba: Esküvői vendég – A kép Uzsán készült 2021 augusztusában. Egy esküvőt fotóztam, ami egy erdei tisztáson volt, gyönyörű környezetben. Észrevettem, hogy a terem hangulatfényei rengeteg rovart vonzottak oda a közeli erdőből, amik a terem üvegfalain pihentek meg. Egyszer látom, hogy az egyik vörös lámpa mellett sok vendég fotóz valamit a telefonjával. Ahogy közelebb mentem, látom hogy egy tölgy-pávaszem lepke (Antheraea yamamai) telepedett meg a terem üvegfalán. Megvártam, amíg mindenki végzett vele, majd én következtem.
(Fotó: Daróczi Csaba / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)Kezünkben a Föld – 2. díj – Aliczki Manó: Átlépett állatvilág – Szürke gém (Ardea cinerea) ül a Városligeti tavon a parkban sétáló emberek között. Nem kell elhagynunk a város határait, hogy az állatvilággal találkozzunk. Ha lelassítunk, és nyitott szemmel járva figyelünk, megláthatjuk, mennyi élőlénnyel osztozunk a lakóhelyünkön.
(Fotó: Aliczki Manó / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)A madarak viselkedése – Dicséretre méltó – Szilágyi Attila: Kiskacsa vadászik – Milyen ártatlan kis csöppségek ezek a pár napos kiskacsák… de nem kell őket félteni! A tojásból való kibújásuk után már önállóan táplálkoznak, sőt, akár aktívan vadásznak is. Ez a felvétel különösen kedves számomra, hiszen 2020-ban, a Föld napján készült, amikor a Covid-járvány időszakában minden olyan bizonytalan volt. A kiskacsa borzasztóan gyors mozgását csak a másodperc négyezred részével tudtam élesen megörökíteni.
(Fotó: Szilágyi Attila / Saubermacher– Az év természetfotósa 2022 / naturArt)A madarak viselkedése – 1. díj – Potozky László: Búbos viadal – A felvétel Romániában, Konstanca megyében, a Duna-delta déli csücskénél, a Vadu nevű helység közelében készült 2022 áprilisának utolsó hetében. A Duna-delta Bioszféra Rezervátum bevezető szakaszán található egysávos járdán párzási időszakban tucatnyi búbos bankával (Upupa epops) találkozhat a látogató. Időnként összekapnak, de ilyet még nem láttam, több percen át vívott ádáz harcot a felvételen látható két példány.
(Fotó: Potozky László / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)A madarak viselkedése – 3. díj – Szűcs Boldizsár: Halperspektíva – Törpegém (Ixobrychus minutus) halászata a víz alól.
(Fotó: Szűcs Boldizsár / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)Az emlősök viselkedése – A Viastream Médiaszolgáltató Kft. különdíja – Kránitz Roland: Elkaplak! – Vicces ürgék (Spermophilus). A kép Bécsben készült. Nagyon nagy élmény volt számomra, hogy a természetes helyükön megtudtam figyelni, illetve fotózni őket! Nagyon játékosok és viccesek, ahogy a kép is mutatja.
(Fotó: Kránitz Roland / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)Az emlősök viselkedése – Dicséretre méltó – Berényi Zsolt: Sztár a vörös szőnyegen – A kép a Nambiti dél-afrikai rezervátumban készült 2022 tavaszán. Az elégedetten ballagó oroszlán (Panthera leo) láttán elképzelni is nehéz, hogy épp egy területi vitát zárt le sikeresen, lassan súlycsoportját megközelítő kölykével. Bár a konfliktusról is sikerült érdekes pillanatokat elkapni, őfensége magabiztosságát ez az ellenfényes profilkép adta vissza leginkább.
(Fotó: Berényi Zsolt / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)Az emlősök viselkedése – 2. díj – Dombóvári Tibor: Delfincsalád – Palackorrú delfin (Tursiops truncatus) család a vörös-tengeri Eilat melletti Delfin-zátonyon. A delfinek turistalátványosságnak számítanak, hozzászoktak az ember jelenlétéhez, de a területet szabadon elhagyhatják, amikor kiúsznak a nyílt tengerre táplálkozni.
(Fotó: Dombóvári Tibor / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)Az állatok viselkedése – 3. díj – Potyó Imre: Zöld sztrádák – Libegő szentjánosbogár (Lampyridae) zöld biolumineszcens fényével keresi a szerelmet (1 expozíció). Évek óta kísérletezem a szentjánosbogarak röptében történő megörökítésével úgy, hogy maga a bogár is élesen látszódjon, és közben a zöld nyomvonala megjelenjen a képen (Göd).
(Fotó: Potyó Imre / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)Az állatok viselkedése – 2. díj – Jakab Flóra: Kiugró teljesítmény – A kép Tata belvárosában készült.
(Fotó: Jakab Flóra / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)Állatok és környezetük – 1. díj – Litauszki Tibor: Áthúzás – Idén januárban roppant érdekes formákat alkotott a természet. Az Akasztó mellett található szikes tavak felett drónoztam, és kerestem a megfelelő kompozíciót. Egyszer csak azt vettem észre, hogy egy tucat vetési lúd (Anser fabalis) húz el a drón alatt. Azonnal fotóztam, és szerencsémre minden a legjobb helyen volt. A kompozíció is, és a ludak is.
(Fotó: Litauszki Tibor / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)Állatok szemtől szemben – Dicséretre méltó – Ceglédi Ádám: Testvéri szeretet – Rókákat fotózni számomra mindig nagy öröm, különösképp akkor, ha kölykökről van szó. A fotón látható szituációt néhány éve már fejben elképzeltem, amihez egyébként 5 év kellett, hogy a gyakorlatban is megvalósuljon. Bár a kezdet itt is nehéz volt, mert a kölykök nagyon bizalmatlanok voltak velem szemben, de közel egy hét alatt sikerült olyannyira elnyerni a bizalmukat, hogy a végül már az objektívemet szaglászták, a bakancsomat rágcsálták, és számos alkalommal az ujjaimat is nyalogatták. Sokszor egyáltalán nem is használtam a fényképezőgépemet, inkább csak figyeltem őket, ahogy zavartalanul játszanak tőlem néhány centiméterre. A rókáknak sajnos még ma is nagyon rossz a társadalmi megítélésük, holott az egyik legszebb állatokról van szó. A róluk készült fotósorozataimnak ez a legfőbb célja: változtatni ezeknek az állatok megítélésén. Azoknak az embereknek, akik a rosszat látják bennük, ha lehetőségük lenne csak a töredékét átélni annak a sok csodálatos élménynek és szeretetnek, amit én heteken keresztül mindennap kaptam ezektől (ahogyan egy barátom mondaná) a kis vörös ördögöktől, akkor garantálom, hogy megváltozna a véleményük.
(Fotó: Ceglédi Ádám / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)Állatok és környezetük – 3. díj – Szabó Irma: Tavasz – A kép Dél-Afrikában készült november elején. Ilyenkor jön az esős évszak, és minden kizöldül, virágba borul. A jacarandafák a kedvenceim. Csodaszép lila virágjai vannak, egész utcák borulnak ilyenkor lilába. A virág nektárját iszogató madárka nagyon mozgékony volt, alig állt meg egy-két pillanatra. Itt szerencsém volt, mert pont úgy állt meg, hogy a szép sziluettje látszódjon a világos ég hátérrel, a lila virágokkal körülvéve. Ez lett az egyik kedvenc képem, ami az út során készült.
(Fotó: Szabó Irma / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)Kompozíció, forma és kísérletezés – 1. díj – Daróczi Csaba: Jég-madár-akt – Az idei télen nagyon szép jégformák alakultak ki a tavakon. Találtam egy olyan helyet, ahol vadludak is voltak rajtuk. Szerettem volna ebben a szép környezetben drónnal képet készíteni róluk. Miközben feléjük repültem, akkor vettem észre ezt a kompozíciót a tavon. Nem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget, csak készítettem egy képet róla. Itthon viszont a számítógépen megnézve már sokkal érdekesebbnek találtam, de még mindig nem gondoltam, hogy jó kép. Aztán akiknek megmutattam, azt mondták, hogy súlyosan tévedek. Ezek szerint nekik lett igazuk.
(Fotó: Daróczi Csaba / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)Fekete-fehér természetfotók – 2. díj – Daróczi Csaba: Fekete sereg – A soltvadkerti tóban a nyáron megláttam, hogy fiatal törpeharcsacsapat úszkál a part menti vízben. Szerencsére a víz viszonylag tiszta volt, így lehetőség nyílt a fotózásukra. Azt szerettem volna, hogy a halak sziluettszerűen látszódjanak, így az ég lett a hátterük. A Gopro kamerámat egy teleszkópos rúdra erősítettem, és ezzel követtem a csapat mozgását. Több napon keresztül jártam vissza hozzájuk, és rengeteg kép készült róluk.
(Fotó: Daróczi Csaba / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)Élet a vízfelszín alatt – Dicséretre méltó – Pogány Péter: Ásító dajka – A kép a Maldív-szigetek dajkacápáiról híres merülőhelyén készült. A viszonylag sekély víz homokos aljzatán sok cápa feküdt, csak ki kellett várni, hogy a kiszemelt példány elálmosodjon...
(Fotó: Pogány Péter / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)Napnyugtától napkeltéig – 1. díj – Szűcs Boldizsár: Holdvilág – Édesvízi medúza (Craspedacusta sowerbii) egy holdfényes éjszakán.
(Fotó: Szűcs Boldizsár / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)Mobillal a természetben – 3. díj – Daróczi Csaba: Jövök már! – A télen vadakat etettem, és észrevettem, hogy odaszoktak a madarak is a táplálékra.Így kihasználtam a kínálkozó lehetőséget, és beraktam az etető közepére a telefonomat, és néhány méterről figyeltem a leszálló madarakat. Az iPhone-t egy Bluetooth távirányítóval oldottam ki. Sajnos ez a módszer nem ad lehetőséget a sorozatfelvételre, és elég nagy a késedelmi ideje is, így szép kihívás volt akcióképet csinálni róluk.
(Fotó: Daróczi Csaba / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)Ifjúsági kategória – 2. díj – Kártyás Gergő: Szemkontaktus – A képen egy kecskebéka látható, a felkelő nap egyre erősödő fénye által megvilágított csillogó tó vizével a háttérben. Próbáltam úgy komponálni a képet, hogy a béka szeméhez hasonló formák jelenjenek meg a háttérben is. Ahhoz, hogy ezt az érdekes hatást elérjem, a tó sűrű, iszapos vizében kellett óvatosan a béka közelébe férkőznöm.
(Fotó: Kártyás Gergő / Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 / naturArt)
Rovataink a Facebookon