A kontinens, ahol az aszályok, árvizek és a hirtelen jött viharok egyre gyakoribbak

2024.09.21. 15:28

Giulia Piermartiri és Edoardo Delille fotós és filmes páros, akik az egyéni projektek megvalósítása mellett az általuk kigondolt és közösen készített történeteken is együttműködnek.

Az Egyesült Államok déli határának tanulmányozása után úgy döntöttünk, hogy a klímaváltozás közelgő fejleményeire összpontosítunk. Az ötlet, hogy a közeljövő eseményein dolgozzunk, azonnal arra ösztönzött bennünket, hogy más megközelítést találjunk a történet elmesélésére. A speciális projektorral készült vetítés bolygónk mozgási irányának metaforája

– mondták.

A klímaváltozási projektjüket a Maldív-szigeteken kezdték, mert a földnek ez az a része, amely leghamarabb tűnik majd el. Folytatták az Arab Emírségekben, Kaliforniában, és itt az afrikai fejezet.

Képeiket nem szoftver generálja, és nem is kettős expozíció eredményei, hanem egy valószínű jövőbeli táj valóságos vetítéséből formálódnak a mindennapi élet jeleneteire. Az eredmény egy nem túl távoli jövőt bemutató, esztétikusan összetett és álomszerű fényképsorozat.

A jövőt vetítik a jelenre, így többdimenziós képeket kapunk, amelyek elgondolkodtatják a nézőt, mert összemosódnak az idősíkok, vagyis a jövő keveredik a jelennel.

Africa-blues

Annak ellenére, hogy a világ károsanyag-kibocsátásnak csak 5 százaléka érinti a földrészt, Afrika az a kontinens, amely a legmagasabb árat fizeti az éghajlatváltozásért. Csak 2019-ben a szélsőséges éghajlatváltozás miatt 2,5 millió menekült hagyta el a kontinenst. Mozambik az egyik legérzékenyebben érintett ország. Az aszályok, az árvizek és a hirtelen jött viharok egyre gyakoribbak, amelyek mostanra minden évben rendszeresen visszatérnek, ismétlődnek, egész falvakat érintenek és pusztítanak el, és így veszélyeztetik a mezőgazdasági termelést. Főleg a legszegényebb közösségek fizetik meg ennek az árát.

A part menti erózió elleni küzdelem kulcsfontosságú elemét, a mangrovefákat kivágják, vagy rosszul kezelik, így az emelkedő tengerszint hatásai évről évre erőteljesebbek, növelve az áradások és a talaj szikesedésének kockázatát.

Az Utolsó kettő című sorozat kapta a második díjat az Our Nature Photo Award (A mi természetünk) fotópályázaton és a vele járó Veolia díjat, egy arany rókát, amelyet a csákvári fazekasok készítettek. A mi természetünk fotópályázatának sorozatok kategóriájában 52 nevezés érkezett 21 különböző országból, a neves zsűri, Sophie Stafford, Henley Spiers, Csizek Gabriella, Németh Zoltán és Radisics Milán kiválasztotta az öt legjobbat, közülük kerültek ki a győztesek.

Az Our Nature Photo Award (A mi természetünk) fotópályázatának győztes munkáit a csákvári FotoKozma fesztiválon lehet megtekinteni. A kiállítások ingyenesen látogathatóak a nap 24 órájában, és a többségük a Szabadság téri parkban és az Esterházy-kastély parkjában található.