Vérteskozmának nem igazán van őslakosa. Vannak gyüttmentjei, bebírók, ideköltözöttek és nyaralók is. Azonban a kozmai erdőkben élő állatok mindig is itt voltak, és itt is lesznek.
Ők számítanak igazi őslakosnak, nekik ez a természetes élőhelyük. Akár tetszik, akár nem, lehetetlen őket távol tartani, de nem is az a cél. Velük együtt kell, hogy éljünk, mert mindig bejárják az udvarokat, leltároznak a padlásokon, és rendszeresen megjelölik a tornác lépcsőit meggymagos ürülékkel.
Ilyenek a mókusok is. Radisics Milán háza környékén néhány mókuscsalád él, és minden hajnalban izgatottan pásztázzák a környéket a lehetséges táplálékért. Mindent megszagolnak, és mindenre felmásznak, miközben akrobatikus mutatványokat produkálnak.
Összesen 6-7 különböző egyedet azonosítottam, de mivel évente két almot hoznak létre, az élethosszuk pedig mindössze 2-3 év, gyorsan cserélődnek, így a tavasszal megismert csapat őszre teljesen kicserélődött
– mesélte Milán.
A képeket Vérteskozma kis terén lehet megtekinteni a FotoKozma fesztivál keretein belül még most hétvégén. Érdemes kirándulni a környékre, mert Csákváron további 15 kiállítás várja a látogatókat vasárnap estig. Hétfőtől a szervezők bontani kezdik az installációkat, hogy jövő szeptemberben ismét ellepjék Csákvár közterületeit újabb kiállításokkal.
Egy vérteskozmai ház kertjében a japán díszcseresznye fán lakmározó mókus (Fotó:
Radisics Milán)
Óvatosan fürkészi a fényképezőgép kattogását, mielőtt a lyukból kivenné a magokat (Fotó:
Radisics Milán)
Hajnali fényekben a fenyőfa ágán settenkedik a mókus (Fotó:
Radisics Milán)
Mást is érdekel, mit rejt a lyuk. Az udvarban két csúszka van, és rendszeresen elviszik a mókusok élelmét, ha azok nem érkeznek időben (Fotó:
Radisics Milán)
“Hahó, van valaki az objektívben, vagy csak a távirányító kattogását hallom?” (Fotó:
Radisics Milán)
Lefetyelő mókus alulnézetből, sekély akváriumon keresztül fotózva a nyári hőségben (Fotó:
Radisics Milán)
A tavasz első virágzó fáján, a húsos som virágai között közlekedő mókus (Fotó:
Radisics Milán)
Étel után kutatva a kozmai akrobaták mindenre felmásznak, reménykedve, hogy találnak pár értékes falatot. A sírkereszt tetejéről figyeli a kamera kattogását (Fotó:
Radisics Milán)
Kíváncsi voltam a légi akrobaták tappancsára, így egy üveglapot helyeztem az etető elé, hogy alulról fotózva megmutassam a puha gumókat és apró körmöket (Fotó:
Radisics Milán)
Hihetetlenül nagy karmai vannak, amelyek segítségével majdnem mindenben meg tud kapaszkodni (Fotó:
Radisics Milán)
A hársfa oldalán kúszó mókus, a sejtelmes fény az afrikai pornak köszönhető, ami épp akkoriban fedte az eget (Fotó:
Radisics Milán)
A tradicionális faluhoz egy retró pózna illik, amely kiváló kilátópont egy mókusnak (Fotó:
Radisics Milán)
Egy nőstény mókus alulnézetből, miközben két fa között ugrik (Fotó:
Radisics Milán)
Bemászik az elhagyatott istálló ablakán, mert kiszagolta a napraforgót. És nem egyedül teszi, amiről a falon látható nyomok árulkodnak (Fotó:
Radisics Milán)
A régi, használaton kívüli istállóban szoktam a napraforgómagokat tárolni. Egyszer csak arra lettem figyelmes, hogy a mókusok kiszagolták, és a szellőzőablakon bejárva lyukat rágtak a zsák oldalán. Mielőtt a mókus bemászik egy zárt térbe, tüzetesen megvizsgálja a területet. A kép mozgásérzékelővel készült (Fotó:
Radisics Milán)
A mozgásérzékelővel készült képen a mókus reggeli után éppen kiugrik az ablak irányába. A tuskóról az ajtótokra, azon mászik fel az ablakig (Fotó:
Radisics Milán)
A kozmai mókus a mogyorófán kúszik lefelé, és figyeli a kattogó kamerát (Fotó:
Radisics Milán)
Az akrobata a lombkoronán ugrik az egyik ágról a másikra (Fotó:
Radisics Milán)
Étel után kutatva a kozmai akrobaták mindenre felmásznak, reménykedve, hogy találnak pár értékes falatot. A kép húsvéthétfőn készült (Fotó:
Radisics Milán)
A mohás hársfa törzsén pózol a kamerának (Fotó:
Radisics Milán)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon