Vészkiáltás, hogy változtassunk megszokott, kényelmes életünkön
Idén 32. alkalommal írta ki a naturArt, a Magyar Természetfotósok Szövetsége Egyesület Magyarország és Közép-Európa legnagyobb hagyományokkal bíró természetfotós pályázatát. A „Saubermacher – Az Év Természetfotósa 2024” pályázatra 2825 érvényes kép érkezett 143 szerzőtől.
Dr. Kalotás Zsolt, a zsűri elnöke elmondta, hogy számukra egy színvonalas pályázat öröm, de egyben nehéz feladat is, hiszen nem mindennapi felelősség a jók között megtalálni a legjobbakat. Az igazán kiváló természetfotó mindig üzenet is, ami sok mindenről tájékoztathat bennünket. Olyan ablak, amely betekintést nyújt a természet titkaiba, felfedi a látvány mögötti lényeget, rögzíti azokat a pillanatokat, amelyek olyan gyorsan játszódnak le, hogy a szemünk képtelen követni, de továbbgondolva: láttatni engedi a közelmúltat, vagy akár a jövőt. Elkalauzol olyan rejtelmes helyekre, ahol még álmunkban sem jártunk, olyan vizuális élményekkel ajándékoz meg bennünket, amelyek akár életünk végéig elkísérhetnek.
Felhívás vagy vészkiáltás is lehet, hogy változtassunk megszokott, kényelmes életünkön, hogy az utánunk jövő nemzedékeknek is lehetősége legyen átélni azt a temérdek földi csodát, amit az élő természet nyújt számunkra
– tette hozzá dr. Kalotás Zsolt.
Fáth Péter a NaturArt elnöke elmondta, hogy a pályázati anyagokat nagyon magas színvonal jellemezte, ennek köszönhető, hogy idén a korábbinál több, összesen 131 pályamű kerül falra, illetve az albumba. 49 olyan szerző volt a pályázaton, akik kimagasló képet tudtak készíteni, és képeik bemutatásra kerülnek.
Idén mindenki Daróczi Csabát akarta legyőzni. De ez nem sikerült – köszönhetően Csaba világraszóló kreativitásának
– mondta a NaturArt elöke.
- 2024-ben Az év természetfotósa címet Daróczi Csaba nyerte, akinek 16 képe szerepel a legjobbak között.
- Az év természetfotója 2024-ben címet Lőrincz Ferenc A küzdelem című képe nyerte el.
- Az év ifjú természetfotósa címet Gazsi Máté nyerte.
A pályázat utolsó fordulójába jutott 123 fotográfia látható azon a kiállításon, amely 2024. november 12. és 2025 január 30. között tekinthető meg a Magyar Természettudományi Múzeumban.
Az Év Természetfotója 2024-ben – ifj. Lőrincz Ferenc: A küzdelem – A pisztráng és a sarkvidéki szemling küzdenek egymással az ausztriai hegyi tóban. A két különböző faj játszott/küzdött egymással. A sarkvidéki szemling a lazacfélék (Salmonidae) családjába tartozó hidegvízi hal, amely alpesi tavakban található meg. A kép Ausztriában, 1160 méter magasan található Grüblsee tóban készült, 2023 októberében.
(Fotó: ifj. Lőrincz Ferenc / Saubermacher - Az Év Természetfotósa 2024 / naturArt)Kezünkben a Föld – 1.díj – Daróczi Csaba: Ablak a világra – Az egyik kiskunsági buckásban van egy évtizedek ót elhagyott katonai objektum. Több kisebb-nagyobb különálló épületből áll, és ezekben közös, hogy mára a természet elkezdte visszafoglalni őket. Ez a gondolat vezérelt, amikor szerettem volna fotókon bemutatni ezt a folyamatot. Sokszor jártam ki ide fotózni, kameracsapdákkal is, és természetesen személyesen is. Az egyik reggel sikerült ezt a jelenetet elcsípnem, ami az egyik kedvencem lett a sorozatból
(Fotó: Daróczi Csaba / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)Kezünkben a Föld – 3. díj – Dulai Dávid: Love is all – 2022 decemberében meglátogattam a Dél-Koreában, Szöulban élő testvéremet. Városnéző sétáink alkalmával feltűnt, hogy a Jongno-gu negyedben csordogáló Cheonggyecheon vízfolyás mentén több vízimadár is megfigyelhető a belváros kellős közepén. Ezért másnap már a fotós felszerelést is magammal vittem. A mesterséges fényforrások hatása már ismert az állatvilág bioritmusára. A felhőkarcolókon elhelyezett ledes reklámtáblák fénye bevilágítja a patak vizét is, így a gémfélék éjszaka is kényelmesen tudnak halászni. Egy, a gyalogosok által felzavart szürkegémet követtem le a teleobjektívvel, ahogy távozott a felhőkarcolók reklámtáblái között. Mivel a LED-falon mozgóképreklámokat raktak ki, a fotósorozatból ezen az egy fotón szerepelt ez a háttér.
(Fotó: Dulai Dávid / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)A madarak viselkedése – Az Alexandra kiadó különdíja – Hati Tamás: Csata – Szokatlan időszakban, nyáron, táplálékbőség idején voltam szemtanúja, és sikerült megörökíteni ennek a két szürkegémnek a heves csatáját.
(Fotó: Hati Tamás / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)A madarak viselkedése – 2. díj – Kreiner Roland: Hamm, bekaplak – Kakukk táplálkozás közben egy reggeli aranyórában. A kép fotós lessátorból készült.
(Fotó: Kreiner Roland / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)Az emlősök viselkedése – 1.díj – Potozky László: Az ugrás – A felvétel Erdélyben, a Csíki-medencében készült 2024 januárjában. Általában minden második-harmadik évben sikerül megfigyelnem egy-egy vadmacskát, sőt időnként néha egy párt is az adott területen. Idén szinte minden januári késő délutánon kijártam a helyszínre, keresvén őket. Végül a hónap utolsó előtti napján, közvetlenül naplemente után, kevés fényben végre ismét rám köszöntött a szerencse, és sikerült megfigyelni és megörökíteni néhány csodás pillanatot egy különösen szép példánnyal. Tetten értem vadászat közben. Több percen át lapulva, mozdulatlanul figyelt, várva az ideális pillanatot, amikor elkaphatja kiszemelt zsákmányát, egy egeret. Reménykedtem, hogy bekövetkezik az ugrás, ráadásul ez volt az első alkalom, amikor esély volt rá, hogy ez velem szemben történjen meg. Legnagyobb örömömre minden a várakozásomnak megfelelően történt, és sikerült elkészítenem ediggi legkedvencebb vadmacskás felvételemet.
(Fotó: Potozky László / Saubermacher - Az Év Természetfotósa 2024 / naturArt)Az emlősök viselkedése – 3.díj – Máté Bence: Szárítkozás – Átázott bundáját megrázva, több liter víztől szabadítja meg magát a barna medve. A Kárpátok ura rendkívül jól alkalmazkodott a négy évszak legextrémebb időjárásaihoz. Szociális életének minden pillanata egy misztikum, ami mindig is felkeltette az emberek érdeklődését, mégis nagyon keveset tudunk róla. A medvét nemcsak az objektívek keresőjében, de a távcsöves puskák célkeresztjében is egyre többen szeretnék látni. A döntéshozók kezében van a felelősség, hogy az etológián alapuló körülmények megváltoztatásától, az oktatástól, vagy a medvevadászat újbóli engedélyezésétől várják a „medveprobléma” megoldását. A helyzetet mindenki a saját szemüvegén keresztül látja, így az ökológia csodálójaként, számomra ennek az élőlénynek a jelenléte inkább áldás, mint probléma. A felvétel több éves utánajárás és lesezés eredménye.
(Fotó: Máté Bence / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)Az emlősök viselkedése – A Lenergy Kft. által kiválasztott Legszebb Magyarországon készült természetfotó – Potyó Imre: Magasugrás – 2022 nyarán belevetettem magam a rejtett életmódú, védett nagy pelék fotózásába, és ezt a következő szezonban is folytattam. Fotózásuk a magasban komoly precizitást és technikát igényel. Elsősorban nagy látószöggel szerettem volna bemutatni őket, úgy, hogy élőhelyükön, vagyis odafent a fák ágai közt mutatkozzanak, esti hangulatban. Ennek megfelelően az első szezonban 16, a másodikban pedig 26 éjszakán keresztül tökéletesítettem a látványt. Az állványt, fényképezőgépet estéről estére felkötöztem egy magas ághajlatba, és ugyanott fixen rögzítettem egy fénysorompó-rendszert is. Időnként én is kint maradtam, és órákon át egyensúlyoztam a létra tetején. Ilyenkor magam exponáltam, illetve a mozgásérzékelő és a reflexeim sokszor egymást segítették. A második szezon utolsó előtti estéjén végül egy varázslatos szökkenéssel mutatta meg magát a gombszemű (Börzsöny).
(Fotó: Potyó Imre / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)Az állatok viselkedése – 1. díj – Máté Bence: Fecskebéka – Egy apró kerti tónál összesen egy hónapot töltöttem ennek a különleges jelenetnek a fotózásával. Elképesztően gyors és ritka pillanatok voltak, amikor a tóban élő békák repülő tápláléknak nézve a fecskéket, feléjük ugrottak. Az elképzelt jelenetet, a levegőben nyitott szájú, a fecskére nyelvét kinyújtó békát végül nem bírtam elcsípni, de a fotóalanyok különleges együttállása miatt még így is megérte rászánni ennyi időt. A jelenet hihetetlen gyorsaságához nem volt elég a felszerelésem autofókuszának sebessége, ezért mindig valamelyik békára állítottam az élességet, és igyekeztem megfelelő időpontban megnyomni a gombot. Amikor a fecske érkezett, már nem a fényképezőbe néztem, hanem lábbal exponálva, egyszerre három aszinkronban vezérelt fényképezőgépet sütöttem el. Sok száz ivó fecskés jelenet között egyetlen egyszer sikerült a fecskét és a repülő békát is együtt, viszonylag élesen elkapnom.
(Fotó: Máté Bence / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)Az állatok viselkedése – 1. díj – Daróczi Csaba: Sokcsillagos szálloda – Sokáig lestem a nyusztok életét az erdőben kihelyezett vadkamerákkal. Azt figyeltem meg, hogy nagyon szívesen használják a fák talajhoz közeli üregeit. Nagy valószínűséggel egerek után vadásztak itt, hiszen a vadkamerák képein rendre megjelentek a rágcsálók is. Kihelyeztem egy kameracsapdás fényképezőt, és akkor sikerült megörökíteni ezt a jelenetet, hogy a nyuszt kibújik a lyukból. Timelapsfelvételt indítottam el, ami egész éjszaka ment, és amikor megjelent az állat, a vaku bevilágította a képre.
(Fotó: Daróczi Csaba / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)Állatok és környezetük – Dicséretre méltó – Balotay Krisztina: Körforgás – A képen egy kardszárnyúdelfin-család látható pihenés közben egy norvég fjordban, az északi-sarkkör felett, télvíz idején. Ebben az évszakban Észak-Norvégiában a nap nem emelkedik a látóhatár fölé, ezt az időszakot nevezik Polar Nightnak (sarkköri éjszaka). A jelenséget erősítette azon a napon, hogy amikor a kép készült, a vastag, sötét hófelhők nagyon alacsonyan lebegtek, és lenyűgözően kontrasztosra festették a tájat. A pihenő kardszárnyúdelfin-csoport látszatra „kilélegzi” az alacsonyan lévő felhőket. A háttérben pedig egy igazi norvég ikon, az ipari heringet halászó hajó.
(Fotó: Balotay Krisztina / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)Állatok szemtől szemben – NaturArt A leghumorosabb felvétel – Máté Bence: Nyusziportré – Egyszercsak váratlanul egy nyúl jelent meg a keresőmben, a kerti itató szélén, majd szembenézett velem, megnyalta a szája szélét, és amilyen gyorsan érkezett, úgy el is tűnt. Hála a zajtalan fényképezőgépnek, ezalatt is tudtam róla néhány képet készíteni anélkül, hogy elijesztettem volna. A mezei nyúl nem adja könnyen a bundáját, gyakorisága ellenére nehéz megfelelő körülmények között, portréfotózáshoz alkalmas távolságba kerülni vele. A területnek az az érdekessége, hogy korábban szántóföld volt, ahol élőhely-visszaállítási céllal megszüntettük a talajforgatásos művelést, és igyekeztünk minél változatosabb vegetációt kialakítani, őshonos fű- és fafélék mozaikos visszatelepítésével. Ennek következtében tizenöt év alatt számos élőlénynek stabil állománya alakult ki itt.
(Fotó: Máté Bence / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)Állatok szemtől szemben – 1. díj – Máté Bence: Esküvőhöz öltözve – Nagy kócsag száll fel két halászó fekete gólya között. A kitartó akciófotózás egyik jutalma, amikor a képválogatás közben a sok százezer kép között olyasmire bukkanok, amit nem lehet előre megtervezni. Kellő távolságból a fekete gólya valóban feketének, a fehér pedig fehérnek tűnik, közelebbről azonban láthatóvá válnak a fekete tollak színes árnyalatai, mintha olajba lennének mártva. A legszebb nászruha március végén, április elején, körülbelül kettő hétig látható. Ekkor – hormonoktól túltengő – szervezetük egészen elképesztő színeket produkál a gólya- és gémféléknek Magyarországon.
(Fotó: Máté Bence / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)Állatok szemtől szemben – 2. díj – Máté Bence: Szimbiózisban – Kafferbivaly figyeli, amint egy sárgacsőrű nyűvágó az ő fején tisztogatja csőrét, miután végigpásztázta a szőrét élősködők után kutatva. Egy afrikai szafari első napjaiban a vezetőnk mindig olyan témákat mutatott, amelyeknél 10-15, de volt, hogy 50 másik autó is helyezkedett. Mondtam neki, hogy nekem mindegy, milyen állatok közelében parkolunk le, de azt szeretném, hogy egyetlen másik kocsi se legyen a láthatáron, mert másképpen nem tudok ráhangolódni a vadvilágra. Így történt, hogy legelésző kafferbivalyok és zebrák környezetében töltöttünk napokat, és ott vártuk meg a jeleneteket
(Fotó: Máté Bence / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)Kompozíció, forma és kísérletezés – 3. díj – Daróczi Csaba: Télapó lehelete – Egy téli drónos repülés alkalmával vettem észre ezt a meglepő alakzatot egy szikes tó felett. Teljesen lenyűgözött a látvány, hogy micsoda formákat képes létrehozni a természet.
(Fotó: Daróczi Csaba / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)Tájak – 1. díj – Urbán Helga: A sziget – Amikor drónnal repülök, olyankor nemcsak gyönyörű tájakat szeretnék fotózni, hanem keresem az izgalmas, geometrikus formákat, textúrákat is. Lakóhelyem környezetében nagyon sok bányató van. Télen, amikor elég hideg van ahhoz, hogy ezek befagyjanak, rendszeresen próbálok repülni a kedvenceim felett. Így már nagyon sok csodát láttam. Ez a fotó a Sajószögedi-tó felett készült, a felkelő nap fényében
(Fotó: Urbán Helga / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)Élet a vízfelszín alatt – 1. díj – ifj. Lőrincz Ferenc: Pontyszerelem – Az állati csók. A képen egy tükör és egy pikkelyes ponty csókolózik az édesvízi tóban, a felszín közelében, a beszűrődő reggeli napsugarak alatt. A halak esetében megkökkentő jelenet, olyan mint az embereknél, amikor egy pár csókolózik. A kép Szlovákiában, a Čierna Voda tóban készült 2023 szeptemberében.
(Fotó: ifj. Lőrincz Ferenc / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)Fekete-fehér természetfotók – 2. díj – Pogány Péter: Kecses mint egy bálna – Minden évben június–július táján Dél-Afrika keleti partjainál zajlik a szardíniarajzás. A hatalmas szardíniacsapatok odavonzzák az őket igencsak kedvelő madarakat, delfineket, cápákat. A vízben ilyenkor hatalmas lakomák zajlanak, amin ritkább vendégek is megjelenhetnek. Ugyanis a szardíniarajzás egybeesik a hosszúszárnyú bálnák vonulásával is, ezért előfordul, hogy a bálnák vetnek véget a lakomának, amikor a terített asztalról egyszerre mindent bekapnak, szinte pillanatok alatt…
(Fotó: Pogány Péter / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)Természet művészete – 1. díj és a Magyar Fotóművészek Szövetsége (MFSZ) különdíja – Palcsek István: Egyenletes eloszlás – A téli időszakban nagy tömegekben jelennek a Kárpát-medencében a vonuló nagy lilikek. A madarak előszeretettel keresik fel az alföldi szikesek-vizes élőhelyeket, ahol nemcsak éjszakáznak, hanem napközben is megjelennek, hogy igyanak, pihenjenek. Ezen a képen egy sekély szikes tóban láthatók a nagy lilikek az elszáradt magyar sóbállák között. A vadludak árnyékai az elhalt növényzettel különleges látványt nyújtanak, egyben jól mutatják a csoportban az egyedek személyes territoriumait.
(Fotó: Palcsek István / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)Ifjúsági kategória – 2. díj – Gazsi Máté: Erdei Jin – Minden év júniusában rengeteg szentjánosbogár repül a szomszédos falu erdejében. Ezalatt a pár nap alatt míg tartott a rajzásuk, minden estét ott-töltöttem. Amikor besötétedett az erdős részen, elkezdtek repkedni a szentjánosbogarak. Az erdőben sajnos több szemét is volt, köztük ez az üveg, amibe bele is mentek a szentjánosbogarak. Ezt szerettem volna megörökíteni, de szerencsémre az egyik pont kirepült. Fotómon ennek a kicsi és gyorsan mozgó bogárnak sikerült megmutatni a röppályályát.
(Fotó: Gazsi Máté / Saubermacher – Az év természetfotósa 2024 / naturArt)
Rovataink a Facebookon