További Belföld cikkek
- Nem tüntette fel vagyonnyilatkozatában a Hegyvidék kutyapártos képviselője a pluszjövedelmét
- Kettészakított egy síneken ragadt autót két vonat Almásfüzitőnél
- A Tisza Párt fővárosi frakcióvezetője szerint nincs szükség két főpolgármester-helyettesre
- Újfajta bűncselekmény jelent meg a ferihegyi repülőtéren
- Sűrű köddel indul a kedd, széllökések rondíthatnak bele a november végi idillbe
Fel és le
Orbán Viktor népszerűségi indexének csökkenése önmagában jelentős, de értelmezéséhez feltétlenül hozzátartozik az elmúlt hónapok pontszámainak ismerete. Például az, hogy a mostani 7 pontos visszaesést megelőzően, a választások ideje alatt és azt követően 5 ponttal emelkedett a Fidesz vezető politikusának rokonszenvmutatója. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy Orbán jelenlegi pontszáma megfelel az év első negyedében regisztráltaknak - akkor is az 50-es érték körül alakult a népszerűségi indexe. Az e havi változás következtében az exminiszterelnök a mezőny második felébe került.
Okok
Leginkább a 60 év felettiek és az alacsony iskolázottságúak között vált kedvezőtlenebbé Orbán Viktor megítélése (13-15 pontos csökkenések). A népszerűségi index módosulásának vannak pártszimpátiák szerinti jellegzetességei is. Az MSZP táborában alig (25 pontról 22 pontra), az SZDSZ szavazói körében pedig egyáltalán nem (27 pont) változott a megítélése, igaz, az ő véleményük eleve rendkívül negatív volt. A Fidesz támogatóinak júniusi 90 pontja mostanra 84-re módosult. Jóval nagyobb viszont a MIÉP-esek elfordulása Orbán Viktortól: egyetlen hónap alatt 83 pontról 66 pontra esett a népszerűségi mutató értéke.
A másik vesztes
A hónap másik vesztese Pokorni Zoltán, akinek egyéni drámáját figyelemmel követhette a politizáló közvélemény. Úgy tűnik, népszerűségi indexének 4 pontos csökkenése nem a tisztségeiről való lemondással és annak indítékával van összefüggésben. Sőt, ez az esemény a korábbinál valamelyest kedvezőbb színben tüntette fel a Fidesz politikusát. Azok a megkérdezettek, akiknél a lemondása előtt jártak a Szonda Ipsos munkatársai, 38 pontra értékelték őt, azaz körükben hasonló mértékű pontszámveszteséget szenvedett el, mint Orbán Viktor. Akiket viszont a hír megismerése után kérdeztek, jóval kedvezőbb véleménnyel voltak róla: tőlük 46 pontot kapott. (Az összehasonlítás azért lehetséges, mert mindkét csoport közel azonos nagyságú, és összetételük megfelel a lakosság egészének.)
Új arcok
Két új szereplője van a politikusi rangsornak. Mind Jánosi György, mind Kiss Péter azért került a listára, mert ebben a hónapban átlépték a 33 százalékos ismertségi szintet. Minisztertársaikhoz hasonlóan ők is bizalmat kaptak a lakosságtól. Jánosi György 56 ponttal indul, Kiss Péter 52 pontot kapott. Mindketten az alacsony státusúak, az idősek körében kedveltek igazán, ezekben a csoportokban 60-65 közötti pontszámokat értek el. Az igazán markáns eltérések azonban esetükben is a pártszimpátiák szerint figyelhetők meg. Az MSZP híveitől 70 pont körüli, az SZDSZ-esektől 65 pont körüli értékeket kaptak. A fideszesek véleménye viszont sokkal rosszabb: Jánosinak 40 pontot, Kiss Péternek 32 pontot adtak.
Egyre ismertebbé válnak a most pozícióba került politikusok. Az elmúlt egy hónapban érzékelhető arányban - 5-10 százalékkal - nőtt az új tisztségviselőkről, a miniszterekről véleményt formálók aránya.
|