További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Májusra ígért döntést Hiller
|
Hiller István kulturális miniszter februárban jelentette be, hogy a Divatcsarnok sorsáról májusban döntenek, és nagyon bízik abban, hogy az épületet kulturális célra tudják majd hasznosítani. Az épület sorsáról műemlékről lévén szó elméletileg a kulturális miniszter dönt, de mivel állami tulajdonban áll, Draskovics Tibor pénzügyminiszter mondhatja ki a végső szót - tájékoztatta az Indexet a KVI hasznosítási igazgatója, Cserepes Tibor.
Építészeti Múzeum vagy Zenecsarnok?
Jelenleg a döntés előkészítése folyik, a KVI május elején kezdte elvégezni az épület piaci és műemléki értékbecslését - mondta el Cserepes, aki az állam által 2001-ben a Centrum áruházakat üzemeltető Centrum kft-től megvásárolt épület értékét 1,8-2,2 milliárd forintra taksálja.
A műemléki értékbecslés a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) dolga. Az intézmény igazgatója, Varga Kálmán optimista azt illetően, megvalósul a magyar építészek álma, és az 1978-as megalakulása óta "száműzetésben tengődő" Magyar Építészeti Múzeum költözhet a Divatcsarnok épületébe, vagy a befolyó pénzből kaphat új otthont.
Az államtitkár-helyettesi rangban lévő Varga az Indexnek elmondta, részletesen kidolgozott tervezetet tettek le az NKÖM asztalára, sőt számos építész szervezet támogatta az ötletet, és az ország legnaevesebb építészei, köztük Finta József, Medgyessy Péter miniszterelnöknek, és Hiller Istvánnak is levelet írtak az ügy érdekében. Varga elmondása szerint egyébként a KVI még nem kereste meg a műemléki értékbecslés elvégeztetésével a KÖH-t.
A Divatcsarnok hasznosítására terveket benyújtók szerint egyébként már csak a Magyar Építészeti Múzeum és a Budapest Music Center (BMC) által jegyzett Zenecsarnok ötlete van versenyben. Mindkét pályázó hangsúlyozza, projektje megtérülne az évek alatt.
Nem kerülne semmibe
Szilvásy György államtitkár szerint két variáció közül lehet választani. Vagy az NKÖM és a KVI a fenti két terv egyikét elfogadja, és költségvetési pénzből támogatja a kiválasztott projektet, ami a becslések szerint a Zenecsarnok esetében egymilliárd, az Építészeti Múzeum esetében másfélmilliárd forintot jelentene.
Az államtitkár számára azonban a nemzetközi tenderen való, kulturális célú hasznosítást is előíró megpályáztatás lenne a legcélszerűbb, ami véleménye szerint a költségvetés szempontjából a legjobb megoldás volna, mert így az eladásból befolyó másfél- kétmilliárd forintból oldhatnák meg a Magyar Építészeti Múzeum helyzetét, így "az adófizetőknek sem kerülne semmibe".