Egymásért alapítvány: a titkosszolgákat nem tartóztatták le
További Belföld cikkek
- Fotókon és videón, ahogy kimenekítik a Duna alatt rekedt metró utasait
- A Medián felmérése szerint a Tisza Párt már 11 százalékkal előzi a Fideszt
- Vádat emeltek az Orbán-beszéd alatt őrizetbe vett volt nyomozó ellen
- Több településen is veszélyessé vált a levegő minősége
- Szeptembertől katonák oktatják a vezetést a szolnoki középiskolásoknak
A Mehmet Károlyt hazahozó, a rendőrségnek autókat ajándékozó Egymásért alapítvány tevékenységét 1,2 milliárd forintnyi áfacsalás gyanúja miatt vizsgálják a Vám és Pénzügyőrség nyomozói. A kiemeleten közhasznú szervezet a gyanú szerint adományként kapott élelmiszer-értékesítéséből finanszírozta karitatív tevékenységét. Az ingyen kapott áru után azonban csak akkor nem kell megfizetni az áfát, ha azt ingyen adják tovább. Az értékesítésből befolyt összeg már adóköteles, tudtuk meg Bencze Józseftől a VPOP rendészeti főigazgatójától csütörtökön.
Titkosszolgák
Az alapítvány gazdálkodásáról döntő kuratóriumi tagok kivétel nélkül volt vagy jelenlegi titkosszolgák. Simon Ibolya az Egymásért Egy-Másért alapítvány jogásza korábban a Nemzetbiztonsági Hivatalnál dolgozott, és a mai napig bedolgozik az NBH-nak eseti megbízásokkal.
A néhai Nagy Lajos a Nemzetbiztonsági Hivatal első főigazgatója szintén kuratóriumi tag volt az Egymásért alapítványnál, Gyarmati György kuratóriumi tag jelenleg is az NBH aktív állományú középvezetője. Simon Ibolya az alapítvány szerdán tartott sajtótájékoztatóján azt nyilatkozta az Indexnek, Gyarmati a hivatal engedélyével vesz részt az alapítvány munkájában.
Egyelőre egyiküket sem helyezte előzetes letartóztatásba a bíróság. Ellenben a gyanúsítottak számát egy vámügyintézővel növelték, akit a csütörtökön tartóztattak le.
Azt egyelőre nem sikerült kideríteni, hogy tudott-e róla a nemzetbiztonság, hogy az alapítványt az az egyelőre szabadlábon lévő Jakubinyi Roland Róbert alapította, akinek az édesapja a kilencvenes évek elején hamis váltókkal 360 millió forintot csalt ki a Merkantil banktól, ami miatt több mint 4 évre el is ítélték őt. Végül kegyelmet kapott, így büntetését nem kellett letöltenie. Jakubinyi Róbert ellen azóta ingatlancsalás miatt Siófokon, Zalaegerszegen és Budapesten is több eljárás folyt.
Véletlenük akadt horogra
Az Egymásért alapítvány állítólag teljesen véletlenül, egy ciklikus ellenőrzés során akadt a VPOP horgára. A vámos kockázatelemzés érdekesnek találta az alapítványt, mert megvolt a feltételhez kötött vámmentességük, de túl nagy értékben szállítottak, ahhoz, hogy észrevétlenek maradhassanak.
Szabó Zsolt vámigazgató, a VPOP ezredese csütörtöki sajtótájékoztatóján örömmel konstatálta, hogy jól működött a megérzésük, és ott csaptak le, ahol volt mit keresni, azt azonban ő is cáfolta, hogy VPOP-s felsővezetőkre nézve terhelő tartalmú iratokat foglaltak volna le az Egymásért alapítvány tevékenységével összefüggő házkutatásokon.