Politikusi magánvélemény
Gusztos közölte, ez nem pártálláspont, hanem az ő "szakmai álláspontja és politikusi magánvéleménye". Ugyanakkor leszögezte, hogy bár a Btk. módosítás parlamenti vitája során nem merült fel a szabálysértési jog alkalmazása a drogfogyasztókkal szemben, ezt több liberális politikus is kívánatosnak tartaná.
Indoklása szerint az elmúlt négy évben a drogügyekben indult nyomozások háromnegyede a fogyasztók ellen irányult, ez pedig túl drága ahhoz képest, hogy üldözésüknek semmilyen pozitív hatása sem volt. A politikus szerint a drogfogyasztók elleni eljárásokra költött milliókat hatékonyabban használhatnák fel megelőzésre, ártalomcsökkentő programokra, illetve a drogkereskedők elleni küzdelemre.
Üdvözlendő, hogy az államfő egyetért a kormánnyal
Gusztos Péter a Btk. aláírása körüli polémiát nem igazán érti, számára ugyanis egy pillanatig sem volt kétséges, hogy az államfő aláírja a jogszabályt. Gusztos így nem osztja a szocialisták örömét, mert úgy véli, sem a parlamenti vitában, sem egyéb fórumokon nem merült fel, hogy a törvény esetleg alkotmányellenes volna, vagy nemzetközi szerződéseinket sértené.
Gusztos közölte, ő és pártja örömmel üdvözli, hogy Mádl Ferenc köztársasági elnök a Fidesszel ellentétben megértette és támogatja a módosítás célját, jelesül azt, hogy az alkalmi fogyasztókat nem érdemes börtönnel fenyegetni, mert tettük társadalmi veszélyessége rendkívül csekély. A módosítás társadalmi elfogadottságát is növeli, hogy a konzervatív nézeteket valló, nemzetközileg elismert jogászprofesszor, Mádl Ferenc egyetért a szocialista-liberális kormány törekvéseivel.