Hiller feltámadására várnak
További Belföld cikkek
- Kövér László: Egy harsány hazudozó lépett a bukott posztkommunisták helyébe
- Gyurcsány Ferenc: Orbán csak egy egyszerhasználatos eszköz egy ocsmány világot építő játszmában
- Ügyészi fellebbezés után hét évet kapott a férfi, aki egy többlakásos ingatlant gyújtott fel
- Letartóztatásból is kapja a fizetését Óbuda polgármestere, üzent a III. kerületnek a főispán
- Elhagyhatta az országot a Sallai Nóra autójával ütköző BMW tulajdonosa
Az alapszabály szerint az ovb tagja a pártelnök, az elnökhelyettes, a parlamenti frakció vezetője, az országos választmány elnöke, és a pénztárnok. A bizottsághoz szombaton az országos választmány várhatóan delegálja Kiss Péter kancelláriaminisztert, valamint a párt két alelnökét, Juhász Ferencet és Újhelyi Istvánt.
Miniszterelnök-jelölt nélkül
Az alapszabály szerint az ovb tagja továbbá a párt miniszterelnök-jelöltje. Ezt a posztot viszont jelenleg nem tölti be senki, de az Index által megkérdezett szocialista politikusok szerint óriási meglepetés lenne, ha nem Gyurcsányt választaná a párt miniszterelnökjelölő kongresszusa.
Gyurcsány Ferenc pártbeli térnyerését többen azzal magyarázzák, hogy Hiller pártelnök nem tudja megfelelő mértékben ellensúlyozni a miniszterelnök dinamizmusát.
Hiller felelősségét vetették fel a soproni időközi választási kudarc és az elmúlt fél év legnagyobb pártkudarcának tartott államfőválasztás után is. A pártelnök a békesség jegyében az elmúlt két hétben A6-os Audijával sorra járta a párt vezetését is bíráló országos alapszervezeteket.
Felelősség nélkül
De érdekes-e egyáltalán, hogy ki az MSZP jelenlegi elnöke? Az országos elnökség feladatainak nagy részét a továbbiakban az ovb veszi át, amelynek Gyurcsány a vezetője. Egyöntetű vélemény a pártban, hogy az elnök szerepe ezzel leértékelődött.
"A presztízsveszteség után Hiller Istvánnak újra kell felépítenie magát" - mondta egy informátorunk, aki szerint az államfőválasztási kudarc után kezdődött ön pr-t Hiller ügyesen alapozta meg azzal, hogy a kongresszuson - vita és előzmény nélkül -, váratlanul bizalmi szavazást kért maga ellen, és a delegáltak óriási többsége megerősítette posztján. "Hillernek kitágult a pálya", ahogyan forrásunk fogalmazott.
Hillernek a pártelnöki poszton nincs komoly alternatívája. Gyurcsány Ferenccel együtt vették át a hatalmat, és - a bizalmi szavazás után - Hiller a választások utánig bizonyosan pártelnök maradhat. Gyurcsány Ferencnek pedig szüksége van a stabil elnök támogatására is, hogy a szocialisták miniszterelnök-jelöltjüknek őt válasszák meg.
A jelenlegi elnök szóba jöhető alternatívái közül Szekeres Imre elnökhelyettes noha a pártban az irányítói, szervezői munkát végzi, "gyenge", nem elég nagy a támogatottsága. Juhász Ferenc alelnök pedig kijelentette, hogy nem akar pártelnök lenni, mondta egy vezető szocialista poltikus az Indexnek.
Hiller István pártelnök a sajtótájékoztatón elmondta, az MSZP a jelöltállítás záró szakaszához ért. Eddig 152 jelöltet fogadott el az országos elnökség, a következő két elnökségi ülésen pedig befejeződik mind a 176 egyéni választókerület áttekintése.