Alkotmányos visszásság?
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese annak tisztázására, hogy a tömegdemonstrációkkal kapcsolatban a hatóságok tevékenysége a gyülekezési jog, illetve a szabad mozgáshoz való jog megvalósulása vonatkozásában okoz-e alkotmányos visszásságot, illetőleg ilyen alkotmányos visszásság közvetlen veszélye fennáll-e, hivatalból vizsgálatot indított pénteken.
A vizsgálat egyrészt annak tisztázására irányul, hogyan értelmezi a rendőrség a gyülekezési jogról szóló 1989. évi III. törvény 8. paragrafus (1) bekezdésének azon rendelkezését, hogy a bejelentéshez kötött rendezvény megtartása megtiltható, ha az a népképviseleti szervek vagy a bíróságok működését súlyosan veszélyeztetné, illetve a közlekedés rendjének aránytalan sérelmével járna.
Személyi és dologi feltételek a rendőrségnél
Takács ugyancsak tisztázni kívánja, rendelkezik-e a rendőrség azokkal a személyi és dologi feltételekkel, amelyek az alkotmányosan gyülekezési jogukat gyakorlók jogainak biztosítására, másfelől a gyülekezési jog törvénysértő gyakorlásának megelőzésére és következményeinek felszámolására szolgálnak.
A vizsgálat kiterjed arra is, milyen tartalommal és súllyal szerepel a rendőrség személyi állományának felkészítésében a gyülekezési jog gyakorlásával kapcsolatos ismeretek elméleti és gyakorlati oktatása. Választ kíván kapni továbbá arra, milyen tervek alapján biztosítja a rendőrség a közterületen tartott rendezvény időtartama alatt a közlekedés lehető legteljesebb zavartalanságát.