Népgyógyszert nem lehet venni a benzinkúton
További Belföld cikkek
- Péter Szabó Szilvia: Nem vagyok köteles eltűrni a lejárató kampányt
- Kiengedték a börtönből a korábban tévesen elítélt Kaiser Edét
- Törvénysértő felújításról beszélt a minisztériumi dolgozó, egy nappal később kirúgták
- Lázár János olyan fejlesztéseket ígért meg, amelyeket korábban még ellenzett
- Vitályos Eszter Magyar Péternek: Te prédikálsz a nők elleni erőszakról?
Januártól nem csak gyógyszertárban lesz kapható körülbelül háromszáz, nem receptköteles gyógyszer és készítmény. A listát az Országos Gyógyszerészeti Intézet állítja össze december közepéig. A lista először csak hatóanyagokat tartalmaz, majd ha kialakul a végleges változat, akkor „fordítják le” konkrét gyógyszernevekre is.
A gyógyszerek forgalmazásának felszabadítása eredetileg azt a célt szolgálja, hogy a vásárló éjjel-nappal hozzájuthasson alapgyógyszerekhez a benzinkútnál vagy a bevásárlóközpontban. Információink szerint azonban néhány teljesen ártalmatlannak tűnő „népgyógyszer” biztonsági okokból nem kerülhet szabadon forgalomba.
Paracetamol csak kis csomagban
Valószínűleg nem lehet majd például Algopyrint kapni a benzinkútnál. A gyógyszer hatóanyaga, a metamizol-nátrium ugyanis - túlérzékenységi reakció esetén - a fehérvérsejtszám súlyos csökkenését okozhatja. Nem véletlen, hogy Európa több országában ezt a (ott más néven futó) gyógyszert csak receptre írhatják fel az orvosok, Franciaországban és több skandináv országban pedig ki is vonták a forgalomból.
Bár Magyarországon rendkívül elterjedt az Algopyrin, a láz- és fájdalomcsillapításra ma már korszerűbb hatóanyagú gyógyszerek is vannak. Korábban vita volt arról is, kikerülhet-e a patikákból paracetamolt tartalmazó gyógyszer (Rubophen, Coldrex, Panadol, Efferalgan, Neo Citran), a hatóanyag ugyanis nagy mennyiségben súlyos májkárosodást okozhat. Úgy tudjuk, ezt azzal kerülnék el, hogy nem gyógyszertári kereskedelemben ezeket a készítményeket csak kisebb, hat tablettát tartalmazó csomagban árulnák.
Felülvizsgálat alatt
Várhatóan nem lesz kapható benzinkútnál a frontérzékenyek és másnaposok alapgyógyszere, a fejfájás-csillapító Quarelin sem. Az ok hasonló, mint az Algopyrinnél, ez is metamizolt tartalmaz. Koffein is van benne, amely mellékhatásként álmatlanságot, szívdobogást, gyomor-bélrendszeri mellékhatásokat okozhat.
A menstruációs görcsök enyhítésére alkalmazott Meristinben is metamizol van. Nem megfelelő adagolása folsavhiányhoz, jellegzetes vérszegénységhez vezethet, várhatóan ez sem kerül szabadon forgalomba.
Az Országos Gyógyszerészeti Intézet meggondolandónak tartja a közismert nem szteroid gyulladásgátlók (például Voltaren dolo) patikán kívüli forgalmazását is. Kivételt jelentenek az újabb hatóanyagnak számító ibuprofent tartalmazó gyógyszerek, például a Nurofen vagy az Advil. Az óvatosság oka, hogy ebben a hatóanyagcsoportban újabb mellékhatásokat fedeztek fel, alkalmazásuk Európában és az Egyesült Államokban is felülvizsgálat alatt van.
Benzinkútnál, drogériában, bevásárlóközpontban a fájdalom- és lázcsillapítók közül várhatóan aszpirint és paracetamolt árulnak majd(a szokásosnál kisebb csomagban), ezenkívül kaphatók lesznek savkötők, vitaminok, száj- és torokfertőtlenítők, aranyérkenőcsök, orrcseppek és orrspray-k.
Listák
Gyógyszert patikán kívül Európa tíz országában lehet venni: Szlovéniában, Lengyelországban, Norvégiában, Dániában, Németországban, Hollandiában, Írországban, az Egyesült Királyságban, Csehországban és Ausztriában. Lengyelországban például 109 készítmény, az Egyesült Királyságban több mint 300 gyógyszer kerülhet szabad forgalomba, ott azonban sok gyógynövénytartalmú készítmény is a listán van, amelyek Magyarországon már most is kaphatók a gyógynövényboltokban, drogériákban.
A hazai lista összeállításánál arra törekszenek, hogy a lehető legkevesebb mérgezéses eset forduljon elő. A Magyar Gyógyszerész-kamara kezdettől ellenezte a gyógyszerárusítás liberalizációját. Nemzetközi tapasztalatokra hivatkozva arra hívták fel a figyelmet, hogy ahol szabaddá tették a forgalmazást, ott emelkedett a túlgyógyszerezések száma. A kamara szerint valójában nem a betegek jobb kiszolgálása a cél, a kormány a kereskedőknek és az üzleti befektetőknek szeretne kedvezni.
A parlament által nemrégiben elfogadott gyógyszer-gazdaságossági törvény szerint patikán kívül csak elkülönített helyen szabad gyógyszert árulni, és lehetővé kell tenni, hogy a vásárló megfelelő tájékoztatást kapjon telefonon vagy interneten. Fiatalkorúnak nem adható el gyógyszer.