Népgyógyszert nem lehet venni a benzinkúton

2006.12.07. 15:36
Algopyrint, Quarelint, mentsruációs görcsök ellen Meristint várhatóan nem lehet majd benzinkútnál és bevásárlóközpontban kapni. Ezek az ártalmatlannak tűnő népgyógyszerek ugyanis olyan hatóanyagot tartalmaznak, amelyeknek lehetnek veszélyes mellékhatásaik. Nem véletlen, hogy Európa több országában ezek csak receptre kaphatók, vagy ki is vonták őket a forgalomból.

Januártól nem csak gyógyszertárban lesz kapható körülbelül háromszáz, nem receptköteles gyógyszer és készítmény. A listát az Országos Gyógyszerészeti Intézet állítja össze december közepéig. A lista először csak hatóanyagokat tartalmaz, majd ha kialakul a végleges változat, akkor „fordítják le” konkrét gyógyszernevekre is.

A gyógyszerek forgalmazásának felszabadítása eredetileg azt a célt szolgálja, hogy a vásárló éjjel-nappal hozzájuthasson alapgyógyszerekhez a benzinkútnál vagy a bevásárlóközpontban. Információink szerint azonban néhány teljesen ártalmatlannak tűnő „népgyógyszer” biztonsági okokból nem kerülhet szabadon forgalomba.

Paracetamol csak kis csomagban

Valószínűleg nem lehet majd például Algopyrint kapni a benzinkútnál. A gyógyszer hatóanyaga, a metamizol-nátrium ugyanis - túlérzékenységi reakció esetén - a fehérvérsejtszám súlyos csökkenését okozhatja. Nem véletlen, hogy Európa több országában ezt a (ott más néven futó) gyógyszert csak receptre írhatják fel az orvosok, Franciaországban és több skandináv országban pedig ki is vonták a forgalomból.

Bár Magyarországon rendkívül elterjedt az Algopyrin, a láz- és fájdalomcsillapításra ma már korszerűbb hatóanyagú gyógyszerek is vannak. Korábban vita volt arról is, kikerülhet-e a patikákból paracetamolt tartalmazó gyógyszer (Rubophen, Coldrex, Panadol, Efferalgan, Neo Citran), a hatóanyag ugyanis nagy mennyiségben súlyos májkárosodást okozhat. Úgy tudjuk, ezt azzal kerülnék el, hogy nem gyógyszertári kereskedelemben ezeket a készítményeket csak kisebb, hat tablettát tartalmazó csomagban árulnák.

Felülvizsgálat alatt

Várhatóan nem lesz kapható benzinkútnál a frontérzékenyek és másnaposok alapgyógyszere, a fejfájás-csillapító Quarelin sem. Az ok hasonló, mint az Algopyrinnél, ez is metamizolt tartalmaz. Koffein is van benne, amely mellékhatásként álmatlanságot, szívdobogást, gyomor-bélrendszeri mellékhatásokat okozhat.

A menstruációs görcsök enyhítésére alkalmazott Meristinben is metamizol van. Nem megfelelő adagolása folsavhiányhoz, jellegzetes vérszegénységhez vezethet, várhatóan ez sem kerül szabadon forgalomba.

Az Országos Gyógyszerészeti Intézet meggondolandónak tartja a közismert nem szteroid gyulladásgátlók (például Voltaren dolo) patikán kívüli forgalmazását is. Kivételt jelentenek az újabb hatóanyagnak számító ibuprofent tartalmazó gyógyszerek, például a Nurofen vagy az Advil. Az óvatosság oka, hogy ebben a hatóanyagcsoportban újabb mellékhatásokat fedeztek fel, alkalmazásuk Európában és az Egyesült Államokban is felülvizsgálat alatt van.

Benzinkútnál, drogériában, bevásárlóközpontban a fájdalom- és lázcsillapítók közül várhatóan aszpirint és paracetamolt árulnak majd(a szokásosnál kisebb csomagban), ezenkívül kaphatók lesznek savkötők, vitaminok, száj- és torokfertőtlenítők, aranyérkenőcsök, orrcseppek és orrspray-k.

Listák

Gyógyszert patikán kívül Európa tíz országában lehet venni: Szlovéniában, Lengyelországban, Norvégiában, Dániában, Németországban, Hollandiában, Írországban, az Egyesült Királyságban, Csehországban és Ausztriában. Lengyelországban például 109 készítmény, az Egyesült Királyságban több mint 300 gyógyszer kerülhet szabad forgalomba, ott azonban sok gyógynövénytartalmú készítmény is a listán van, amelyek Magyarországon már most is kaphatók a gyógynövényboltokban, drogériákban.

A hazai lista összeállításánál arra törekszenek, hogy a lehető legkevesebb mérgezéses eset forduljon elő. A Magyar Gyógyszerész-kamara kezdettől ellenezte a gyógyszerárusítás liberalizációját. Nemzetközi tapasztalatokra hivatkozva arra hívták fel a figyelmet, hogy ahol szabaddá tették a forgalmazást, ott emelkedett a túlgyógyszerezések száma. A kamara szerint valójában nem a betegek jobb kiszolgálása a cél, a kormány a kereskedőknek és az üzleti befektetőknek szeretne kedvezni.

A parlament által nemrégiben elfogadott gyógyszer-gazdaságossági törvény szerint patikán kívül csak elkülönített helyen szabad gyógyszert árulni, és lehetővé kell tenni, hogy a vásárló megfelelő tájékoztatást kapjon telefonon vagy interneten. Fiatalkorúnak nem adható el gyógyszer.