Széfet raknak minden kórházi ágy mellé
További Belföld cikkek
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
- Hónapokra magára hagyta beteg, idős édesanyját egy férfi, a nő végül kihűlés miatt életét vesztette
- Magyar Péter bibliai idézettel és egyenruhás fotóval üzent, a honvédelmi miniszter azonnal lecsapott rá
- Szájer József visszatérése óta először beszélt széles közönség előtt
Február 15-től minden kórházi ágyhoz tartoznia kell egy személyes széfnek is, jelentette be pénteken Horváth Ágnes egészségügyi miniszter. A kórházi minimumfeltételeket meghatározó rendelet így kiegészül azzal, hogy az eddig is kötelező éjjeliszekrény mellett elektronikusan zárható széfet is el kell helyezni, tájékoztatta az Indexet a tárca sajtóirodája. Az elektronikus zárra azért van szükség, hogy ne lehessen a kulcsot ellopni.
A beszerzést az intézmények végzik, a költségeket a társadalombiztosítás állja abból a megtakarításból, ami a vizitdíjak és a kórházi napidíjak befizetéséből származik, a keretet a kórházak december végéig kapják meg. Egy széf ára az Egészségügyi Minisztérium kalkulációja szerint 8-9 ezer forint, így 70 ezer ággyal számolva ez összesen 600 millió forintos kiadást jelent.
Az Országos Rendőr-főkapitányság adatai azt mutatják, hogy évente több mint 1000 olyan lopás történik kórházakban, amikor 10 forintnál nagyobb az okozott kár, ezek majdnem felét Budapesten követik el. A rendőrségnél is regisztrált lopásokkal évente 60 millió forintnál is több kár keletkezik. A szakértők szerint a 10 ezer forintot el nem érő lopásokkal és a be nem jelentett esetekkel együtt a tényleges kár elérheti az évi 150 millió forintot, bár nem minden esetben a betegektől lopnak.
Egyes kórházakban biztonsági szolgálat alkalmazása mellett úgy próbálnak védekezni a lopások ellen, hogy korlátozzák a látogatási időt, ezzel is megakadályozva, hogy szabadon be lehessen jutni a kórház épületébe. A rendőrségi adatok szerint a tolvajok a leggyakrabban mobiltelefonokat, ékszereket, órákat és készpénzt visznek el a betegektől.
Az egészségügyi kormányzat struccpolitikát folytat, úgy tesz, mintha minden a legnagyobb rendben lenne, holott soha nem tapasztalt válságba sodorta az egészségügyet, mondta Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője. A minisztérium megpróbál pozitívnak tűnő híreket bedobni a köztudatba, például 50 millióért a kórházi étkeztetésről jelentet meg hirdetéseket, vagy a kórházi széfekről beszél, mintha ez lenne az egészségügy legnagyobb problémája. Néhány széfről szóló bejelentéssel azonban nem lehet ellensúlyozni, hogy a kormány gyakorlatilag teljes mértékben teret engedett az üzleti érdekek érvényesülésének az egészségügyben - tette hozzá a szóvivő.
Az ellenzéki politikus hangsúlyozta: a széfek nem jelentenek gyógyírt a vizitdíjra és a kórházi napidíjra, és arra sem, hogy innentől kezdve az orvosoknak nem a betegek gyógyulását, hanem a kiválasztott kezelés olcsóságát kell szem előtt tartani. Szijjártó Péter szerint az is kérdés, hogy lesz-e még egyáltalán kórház, ahová széfeket fognak tenni, és lesznek-e mentősök, akik beszállítják az intézményekbe a betegeket.