További Külföld cikkek
- Börtöntáborba küldték azokat az észak-koreai szökevényeket, akik kapcsolatba kerültek a kereszténységgel
- Szijjártó Péter: Végre egy jó hírt is kapott a globális békepárti többség
- Romániát és Bulgáriát már csak egy hajszál választja el a schengeni övezettől
- Ukrajnában Nobel-békedíjra jelölték Donald Trumpot
- Megszólalt a német hírszerzés vezetője: Putyin támadásra készül a Nyugat ellen, a NATO kudarcát akarja
Eutanázia kizárva
1929. augusztus 24-én született Kairóban,
1958-ban megalapítja a Fatahot,
1969-ben a Palesztin Nemzeti Fellszabadítási szervezet vezetőjévé választják,
1974-ben megfigyelői státusban az ENSZ-ben a PFSZ-t képviseli,
1982-ben az izraeliek száműzik Libanonból,
1990-ben Szaddám Huszeint támogatja az első öböl-háború idején,
1991-ben feleségül veszi Szuha Tavilt,
1993-ban a Fehér Házban aláírja a békeegyezményt Izraellel,
1994-ben Rabinnal és Peresszel megosztott Nobel-díjat kap,
2001-ben Izrael blokád alá vonja a ramallahi főhadiszállását.
A BBC nyomán
A palesztin külügyminiszter-helyettes - egy francia magánrádiónak adott nyilatkozata szerint - nem hiszi, hogy Arafatot lekapcsolták az őt életben tartó gépekről, mivel a palesztin iszlám bíróság főbírája kizárt minden eutanáziás megoldást Arafat esetében.
Nem teljesül Arafat kívánsága
Ugyancsak az Izrael-ellenes támadások folytatását ígérte a másik nagy szélsőséges palesztin csoport, a Hamász. "Nagy vezetőnk elvesztése erősíti elszántságunkat, hogy folytassuk a szent háborút és az ellenállást a cionista ellenséggel szemben a győzelemig és a felszabadulásig" - áll a Hamász közleményében. Az elmúlt években a Hamász követte el a legtöbb öngyilkos merényletet és egyéb fegyveres akciót izraeli célpontok ellen.
Arafatnak az volt a kívánsága, hogy Kelet-Jeruzsálemben legyen a sírhelye, ott, ahol palesztin remények szerint egyszer az önálló palesztin állam fővárosa lesz. Az izraeli kormány szerint Kelet-Jeruzsálem szóba sem jöhet. Joszef Tomi Lapid igazságügy-miniszter szerint Jeruzsálem az a hely, ahova "a zsidók temették királyaikat, nem pedig az, ahová arab terroristákat temetnek".
Hat állam elsőszámú vezetője - a jordán király, a jemeni, az algériai, a dél-afrikai és a brazil elnök, valamint a vendéglátó egyiptomi elnök - jelezte eddig részvételét a kairói megemlékezésen. A gyászszertartás előestéjén soron kívüli ülést tartanak az Európai Unió külügyminiszterei az egyiptomi fővárosban. A találkozót az Európai Tanács soros elnöke, Hollandia hívta össze. Az európai miniszterek Kairóban várhatólag az arab politikai vezetőkkel is megbeszéléseket folytatnak majd. Magyarországot Somogyi Ferenc külügyminiszter képviseli, tudta meg az Index Polgár Viktor külügyi szóvivőtől. Gyurcsány Ferenc a magyar kormány nevében csütörtök délután nyilatkozatban fejezi ki részvétét a palesztin vezető halála miatt.
Abbász és Kaddumi az utód
Rauhi Fattúh, a palesztin parlament elnöke, aki a palesztin vezetés szerdai döntése értelmében hatvan napig ellátja a Palesztin Hatóság elnöki tisztségét, a következő órákban leteszi a hivatali esküt, közölte a palesztin kormány egyik minisztere.
Mahmúd Abbász, a PFSZ új elnöke
Kaddumi, aki Arafat halálával automatikusan, szavazás nélkül lett a Fatah vezetője, egyike volt azoknak a palesztin vezetőknek, akik élesen ellenezték az oslói megállapodást, és a többséggel ellentétben 1994-ben nem követte a palesztin területekre hazatérő Arafatot, hanem Tuniszban maradt és a hírek szerint egyelőre nem is akar visszatérni.
Izraelben jobbra számítanak
Jasszer Arafat csütörtök hajnali halála után riadókészültségbe helyezték az izraeli hadsereget. Az izraeli vezetők bíznak abban, hogy a palesztin vezető halála után könnyebb lesz békét kötni a palesztinokkal.
Bővebben az izraeli reakciókról>>>
Negyvennapos gyász
A halálhír hallatán tízezrek tódultak az utcákra
Mérnökből lett gerillavezér
A hetvenötévesen elhunyt palesztin vezető a gázai övezetben született 1929-ben. Az izraeli függetlenség kikiáltása után Egyiptomban tanult, majd Kuvaitban helyezkedett el építészmérnökként. Itt fogalmazódott meg benne a palesztin nemzeti felszabadítási mozgalom megalapításának gondolata, a szervezetet végül 1965-ben, Fatah néven szervezte meg.
Olvasson Arafat-életrajzot>>>
Zűrzavartól tartanak
A szálak összekuszálása szakértők szerint azt a célt szolgálta, hogy Arafat személyes függőségben tartsa a palesztin felső és középvezetés tagjait. Az autonóm kormány miniszterei például papíron havi 1500 dollárt kerestek, ám ennek többszörösét tették ki azok a rendszeres vagy alkalmi "ajándékok", amelyeket az elnök utalt ki számukra. Arafat halála után minden bizonnyal megindul a marakodás a különböző számlákon, illetve részvényekben és egyéb vagyontárgyakban tartott javakért; ez a harc komoly nyugtalansághoz vezethet a palesztin elit körében.
Szimbólummá vált
Arafat álma, egy palesztin állam létrehozása Kelet-Jeruzsálem fővárossal, a 2000. szeptember 28-án kirobbant második intifáda nyomán romba dőlt. A radikális palesztin mozgalmak sűrűsödő merényletei miatt az izraeli kormány 2002-ben Arafatot ellenségnek nyilvánította, teljesen elszigetelte s blokád alá helyezte. A politikust mára nyíltan leírta az amerikai és az izraeli vezetés, miközben személye még mindig megtestesítette a palesztin ellenállást, és a palesztinok körében általános tiszteletnek örvend. Élete mindenképpen egy korszakot ívelt át a Közel-Keleten.